Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowa kolekcja IKEA to hołd dla niedoskonałości zainspirowany filozofią wabi-sabi

Piet Hein Eek, projektant kolekcji INDUSTRIELL, postanowił rzucić wyzwanie tendencji do dążenia do doskonałości w designie. W efekcie powstały niepowtarzalne meble i dodatki, które wyglądają jak wykonane przez rzemieślników.
.get_the_title().

Na początku roku pisaliśmy, że kluczowa inspiracja dla branży projektowej napłynie do nas w tym roku z Kraju Kwitnącej Wiśni pod enigmatyczną nazwą wabi-sabi. To cała filozofia, która – w przeciwieństwie do współczesnego konsumpcjonizmu – stawia na autentyczność i lansuje tezę, że nie wszystko musi być idealne. Wabi-sabi skupia się na odnajdowaniu piękna w niedoskonałościach i akceptacji naturalnego cyklu dojrzewania oraz starzenia się. W designie przejawia się więc w niepowtarzalnych produktach i elementach wyposażenia wnętrz oraz materiałach, które posiadają pewnie niedoskonałości i nie kojarzą się z masową produkcją. Doskonałym przejawem tego trendu jest najnowsza limitowana kolekcja IKEA INDUSTRIELL będąca owocem współpracy ze znanym holenderskim projektantem – Pietem Hein Eekiem.

Piet Hein Eek podczas prac nad kolekcją IKEA INDUSTRIELL

INDUSTRIELL to seria składająca hołd unikatowości i indywidualizmowi. Piet Hein Eek postanowił rzucić wyzwanie istniejącej w branży tendencji do dążenia do doskonałości w projektowaniu. Ideą, jaka mu przyświecała, było połączenie wydajności możliwej dzięki produkcji na dużą skalę z niepowtarzalnością mebli wykonanych przez rzemieślników. Dlatego w celu stworzenia kolekcji musiały zostać opracowane zupełnie nowe sposoby pracy z drewnem, szkłem, ceramiką i tkaninami.

Okazało się, że zarówno ja, jak i IKEA od dawna myślimy o tym samym. Zależy nam, by nadawać przedmiotom więcej ludzkich i osobistych cech, przy jednoczesnym zachowaniu przemysłowego procesu produkcyjnego – komentuje Piet.

Kolejnym wspólnym punktem widzenia IKEA i projektanta było dążenie do odnalezienia wartości we wszystkich zasobach. Prace Pieta ucieleśniają koncepcję transformacji, określenia na nowo tożsamości rzeczy oraz są sprzeciwem wobec marnotrawstwa materiałów. Piet słynie z użycia odzyskanych surowców do tworzenia pięknych mebli. To pragnienie – aby rozsądnie gospodarować dostępnymi materiałami – jest fundamentem podejścia IKEA od samego początku istnienia firmy.

Wspólne stanowisko i tęsknota za wyjątkowością sprawiły, że projektanta oraz IKEA połączyło silne partnerstwo, którego wynikiem jest najnowsza kolekcja. INDUSTRIELL obejmuje utrzymane w prostej, minimalistycznej stylistyce drewniane meble, szkło, ceramikę oraz tekstylia. Jednym z największych wyzwań było stworzenie krzesła z drewna sosnowego. Celem było bowiem jak najbardziej efektywne wykorzystanie każdego kawałka drzewa, zachowując także fragmenty z tak zwanymi niedoskonałościami, jak sęki, różnice w słojach i kolorze.

Największym wyzwaniem było zachowanie niedoskonałości, które nadają wyrobom rzemieślniczym indywidualny rys. Bardzo trudno było przekonać ludzi w fabrykach, by nagle zaakceptowali to, co zwykle traktują jako błędy w produkcji – dodaje projektant.

Kolekcja INDUSTRIELL powstała, by wprowadzić do wystroju ciepły, bardziej „ludzki” charakter. Ponieważ to dodatki często tworzą atmosferę domu, szczególną wagę nadano akcesoriom – jednym z najciekawszych produktów wchodzących w skład serii są szklanki. Ich ostateczny projekt to ręcznie narysowany szkic, przekształcony następnie w cyfrowy rysunek na potrzeby produkcji. Zostały wykonane na dwóch różnych maszynach, co dało interesujący efekt niewielkiego niedopasowania, widoczny po ustawieniu ich obok siebie. Również tekstylia kuchenne zyskały nowe, interesujące oblicze – zrezygnowano przy ich produkcji z idealnie prostych linii haftu na rzecz wzorów przypominających ręczne rysunki.

 

 

 

 

Kolekcja INDUSTRIELL dostępna będzie w sklepach IKEA na terenie całej Polski od kwietnia. Seria jest długoterminowa, co oznacza, że wchodzące w jej skład produkty będą obecne w sklepach przez sześć miesięcy, do wyczerpania zapasów. Niektóre artykuły z serii długoterminowych czasami wchodzą do regularnego asortymentu IKEA. Przykładami kolekcji długoterminowych są znane już kolekcje STOCKHOLM czy IKEA PS.

DESIGN