Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

James Turrell to artysta, którego powinniście znać. Kanye właśnie przekazał jego fundacji 10 mln dolarów

Turrell zainspirował już Drake'a, a teraz jego prace urzekły samego Kanye Westa.
.get_the_title().

75-letni James Turrell jest bez dwóch zdań kultową postacią w świecie sztuki. Artysta jest znany przede wszystkich ze swoich Skyspaces – abstrakcyjnych, specjalnie wyproporcjonowanych komnat z otworami wychodzącymi na niebo, w których wzmocnieniu ulega odbiór światła, barw i przestrzeni. Do tej pory stworzył ich ponad 80.

Dzieła Turrella zainspirowały słynny teledysk muzyka do utworu “Hotline Bling”, który w wyraźny sposób wizualnie do nich nawiązuje.

Choć Turrell nie miał nic wspólnego z reżyserią czy produkcją klipu, wyraził wdzięczność, że jego artystyczna wizja została doceniona i przyznał, że od czasu powstania teledysku cieszy się o wiele większym zainteresowaniem. Klip Drake’a odwołuje się przede wszystkim do gry świateł, eksperymentowania z kolorami i koncepcją przestrzeni, które Turrell opanował do perfekcji (szerzej pisaliśmy o tym tutaj).

Okazuje się, że Drake nie jest jedynym muzykiem, którego urzekły prace artysty. Ostatnio do grona zauroczonych jego twórczością dołączył także Kanye West. W grudniu Ye odwiedził pustynię w Arizonie, gdzie stoi Krater Rodena będący pozostałością po nieczynnym wulkanie.

Teren, na którym mieści się krater, został zakupiony przez Turrella w 1979 roku. Od tej pory artysta drąży w kraterze tunele, tworząc tam obserwatorium.

Odwiedzenie instalacji zrobiło na raperze wielkie wrażenie i zatweetował, że to doświadczenie, które zmienia życie. Następnie zadecydował, że przekaże 10 mln dolarów (ok 37 mln złotych) na rzecz fundacji Jamesa Turrella. Dzięki temu niemałemu zastrzykowi gotówki Krater Rodena będzie mógł zostać otwarty dla zwiedzających w ciągu najbliższych kilku lat.

TU I TERAZ