Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W tym europejskim kraju jest tak dużo samotnych ludzi, że rząd powołał… ministra ds. samotności

Samotność dotyczy około 9 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii – szczególnie dotyka osoby starsze i niepełnosprawne. Dlatego Theresa May postanowiła utworzyć stanowisko ministra ds. samotności, które objęła Tracey Crouch.
.get_the_title().

Dane nie napawają optymizmem – połowa wszystkich osób starszych powyżej 75. roku życia (ok. 2 mln w Wielkiej Brytanii) żyje w samotności. Podobną deklarację składa aż 85 proc. młodych ludzi, którzy mają stopień niepełnosprawności. Co więcej, około 200 tys. ludzi w podeszłym wieku nie utrzymuje żadnych kontaktów interpersonalnych przez więcej niż miesiąc.

W obliczu takich statystyk rząd Wielkiej Brytanii postanowił interweniować i powołał minister do spraw samotności – Tracey Crouch.

Samotność jest smutnym elementem współczesnego życia, który dotyka zbyt wielu ludzi. Chciałabym zmierzyć się z tym problemem dla naszego społeczeństwa, dla nas wszystkich. Trzeba podjąć działania mające na celu rozwiązanie problemu samotności wśród osób starszych, ich opiekunów, a także ludzi, którzy utracili swoich bliskich i przez to nie mają dziś z kim rozmawiać, dzielić się swoimi myślami i doświadczeniami– mówiła premier Theresa May w swoim oświadczeniu.

fot. Allan Schaller / http://alanschaller.com/

Wcześniejsze badania wskazywały na to, że epidemia samotności ma bezpośredni związek z wczesnym umieraniem ludzi wśród zamożnych społeczeństwach. Badania przeprowadzone w 2017 roku doprowadziły do dwóch innych ważnych wniosków. Dobre stosunki międzyludzkie wiążą się z 50-procentową redukcją ryzyka przedwczesnej śmierci, uczucie samotności zwiększa natomiast prawdopodobieństwo śmierci w młodym wieku, a także przyczynia się do otyłości.

Tracey Crouch – minister do spraw samotności w Wielkiej Brytanii

Spotkanie ministerialne w sprawie samotności było następstwem powołanej w ubiegłym roku komisji, która zajmuje się tym problemem na Wyspach. Jej powołanie nastąpiło po morderstwie Jo Cox – członkini parlamentu, która już wcześniej podejmowała działania interwencyjne w tej sprawie. Dziś komisja pracuje nad stworzeniem instytucji charytatywnych, które mają pomagać głównie osobom starszym, uchodźcom, młodzieży i świeżo upieczonym rodzicom. Nowo powołana minister będzie współpracować z komisją, aby tworzyć efektywną strategię działania.

Zdjęcia z cyklu „Loneliness in London” autorstwa Allana Schallera (www.alanschaller.com).

Źródło: Quartz
Tekst: AR

FUTOPIA