W tym europejskim kraju jest tak dużo samotnych ludzi, że rząd powołał… ministra ds. samotności
Dane nie napawają optymizmem – połowa wszystkich osób starszych powyżej 75. roku życia (ok. 2 mln w Wielkiej Brytanii) żyje w samotności. Podobną deklarację składa aż 85 proc. młodych ludzi, którzy mają stopień niepełnosprawności. Co więcej, około 200 tys. ludzi w podeszłym wieku nie utrzymuje żadnych kontaktów interpersonalnych przez więcej niż miesiąc.
W obliczu takich statystyk rząd Wielkiej Brytanii postanowił interweniować i powołał minister do spraw samotności – Tracey Crouch.
– Samotność jest smutnym elementem współczesnego życia, który dotyka zbyt wielu ludzi. Chciałabym zmierzyć się z tym problemem dla naszego społeczeństwa, dla nas wszystkich. Trzeba podjąć działania mające na celu rozwiązanie problemu samotności wśród osób starszych, ich opiekunów, a także ludzi, którzy utracili swoich bliskich i przez to nie mają dziś z kim rozmawiać, dzielić się swoimi myślami i doświadczeniami– mówiła premier Theresa May w swoim oświadczeniu.
Wcześniejsze badania wskazywały na to, że epidemia samotności ma bezpośredni związek z wczesnym umieraniem ludzi wśród zamożnych społeczeństwach. Badania przeprowadzone w 2017 roku doprowadziły do dwóch innych ważnych wniosków. Dobre stosunki międzyludzkie wiążą się z 50-procentową redukcją ryzyka przedwczesnej śmierci, uczucie samotności zwiększa natomiast prawdopodobieństwo śmierci w młodym wieku, a także przyczynia się do otyłości.
Spotkanie ministerialne w sprawie samotności było następstwem powołanej w ubiegłym roku komisji, która zajmuje się tym problemem na Wyspach. Jej powołanie nastąpiło po morderstwie Jo Cox – członkini parlamentu, która już wcześniej podejmowała działania interwencyjne w tej sprawie. Dziś komisja pracuje nad stworzeniem instytucji charytatywnych, które mają pomagać głównie osobom starszym, uchodźcom, młodzieży i świeżo upieczonym rodzicom. Nowo powołana minister będzie współpracować z komisją, aby tworzyć efektywną strategię działania.
Zdjęcia z cyklu „Loneliness in London” autorstwa Allana Schallera (www.alanschaller.com).
Źródło: Quartz
Tekst: AR