Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Romans deweloperów i ekologów! Czy będą z tego dzieci?

Jak pies z kotem, Wisła z Cracovią, Donald Trump z czymkolwiek, co kiedyś sam powiedział, … czyli prawie zerowe połączenie albo krzyki i zadyma. Czy coś takiego może się udać? Warto spróbować.
.get_the_title().

Trochę tak właśnie żyli ze sobą do tej pory liczne ekologiczne inicjatywy na rzecz zielonych miast i ortodoksyjni wyznawcy betonu, czyli terenożerni deweloperzy siedzący na ostatnich piętrach swoich wież w drogich garniturach w paseczki. Wiadomo przecież, że bycie eko polega na noszeniu dzieci w chustach, praniu głowy wywarem z pokrzyw, jeździe rowerem Wigry 3 i pluciu na przejeżdżające samochody przeżutym rumiankiem. Wiemy też, że „eko sceptyczni” deweloperzy kombinują tylko, jak tu wyciąć w centrum resztę drzewek, zaorać ostatnie boisko i zamiast parku strzelić piękny różowo-beżowy budynek mieszkalny dla nowych osiedleńców z oddalonych od miasta wiosek. Robią to oczywiście w astronomicznej cenie za metr kwadratowy, a potem odjeżdżają swoim nowym V8, wciskając gaz do dechy, żeby turbina zassała ostatnie miejskie pszczółki…

Taki jest mniej więcej wizerunek jednej i drugiej strony jednego z dzisiejszych kluczowych konfliktów polskich miast w oczach przeciętnego Mariusza i przeciętnej Balbiny (o ile jakakolwiek Balbina może być przeciętna). I niby te nasze dwie grupy nie za bardzo ze sobą żyją, ale… niedawno rozkwitł między nimi mały, malutki romans, o którym może warto, by świat się dowiedział… Pamiętacie nasz artykuł sprzed dwóch miesięcy? Otóż udało się!

Pierwsza oficjalna wzajemna transplantacja ekologów do środowiska deweloperów i odwrotnie stała się faktem! Polski Związek Firm Deweloperskich i spora rzesza „eko entuzjastów” stworzyli grupę roboczą, która pracuje nad ekologicznymi rozwiązaniami możliwymi do wprowadzenia od zaraz przez każdego dewelopera w Polsce!

„Eco Avengersi” lub, jak woli część grupy, „zielone buraki” to zbiór naprawdę nietypowych i nieszablonowych ludzi. Od miesiąca pracują z deweloperami, by razem z nimi wprowadzić zmiany, które mogą przywrócić naszym miejscom pracy i życia zieleń, tlen, zwierzęta i zmniejszyć ślad węglowy polskich miast. I pomóc im przetrwać kryzys klimatyczny. Wśród Eco Avengersów jest Dr Strange, który poświęcił parę lat życia, doktoryzując się w obszarze przetrwania roślin – w każdych warunkach. Jest dr nauk o Ziemi, która nie zawahała się ruszyć na projekty badawcze na Arktykę czy do Kazahstanu i szukać odpowiedzi na pytanie, jak zmiany klimatu wpływają na stany wód. Jest 14-latka, która może wcale nie chce być polską Gretą Thunberg, ale jest mocnym połączeniem między młodymi i starymi. Mamy obcokrajowca, walczącego z rozlewaniem się przedmieść i autami. Architekta, próbującego przenieść do kraju rozwiązania, których nauczył się, biorąc udział w tworzeniu wytycznych do planu rewitalizacji Detroit. Ekspertkę od potrzeb klientów, a przy tym zapaloną aktywistkę. Fana urbanistyki i filmowca, który mówi o sobie, że jest bardziej zielony niż Hulk i jeszcze kilka niesamowitych osób, którym los naszych miast nie jest obojętny. Oczywiście dla równowagi w ekipie jest też pan w garniturze w paseczki.

My dajemy im szansę i czekamy na efekty, ponieważ we wrześniu zaczynamy publikować cykl artykułów, w których opiszemy Wam ciekawostki z miejskiego eko świata i zaprezentujemy rozwiązania, jakie warto wprowadzać w miastach na całym świecie. Chociażby takie jak chłodzenie autobusów miejskich mini ogródkami na ich dachach…

Jeżeli jesteście ciekawi tej grupy i chcecie się dowiedzieć więcej, wchodźcie na ecoavengers.pzfd.pl i na profil FB lub IG Polskiego Związku Firm Deweloperskich, na którym pojawiają się posty publikowane przez członków grupy i „przygody Mariusza i Balbiny” – te też warto sprawdzić 😉

Chcecie poznać zespół? Już w ten czwartek 29.08.2019 będzie pierwsza okazja! Zapraszamy na Venture Cafe!

Za to w niedzielę 1.09.2019 PZFD i Eco Avengersi przygotowali też atrakcje na warszawski Piknik z Klimatem – darmowe kajaki w zamian za sprzątanie Wisły i Plaży, budowę hoteli dla owadów dla dzieci i zamienianie trawników polskich w łąki kwietne i połacie koniczyny.

Jak się zapisać na kajaki Eco Avengersów?

1 września zapraszamy 40 osób na 20 kajaków, które podzielimy na 2 grupy: 10 szt. kajaków 2-osobowych o godz. 11.00 i pozostałe 10 szt. także 2-osobowych o 11.30 – obie grupy popłyną z przewodnikami. Do pokonania będzie następująca trasa:  start – Plaża Saska Kępa (Wał Miedzeszyński 399) i potem eko desant na plaży La Playa (wysokość Parku Fontann, skąd zapraszamy darmowym promem na lewą stronę Wisły na piknik oraz zdjęcie EkoBohaterów), gdzie uczestnicy popiszą się zebranymi śmiecio-skarbami (wyposażymy Was w podbieraki do wyławiania śmieci, rękawiczki jednorazowe i torby – spokojnie :).

Bądźcie z nami!

Prosimy o mail z tytułem „kajaki” na adres biuro@pzfd.pl. W treści zgłoszenia prosimy o podanie imienia, nazwiska i daty urodzenia (potrzebne do polisy NNW) oraz formułki RODO:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do wzięcia udziału w spływie kajakowym organizowanym przez PZFD (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)).

FUTOPIA