Troszczysz się o środowisko? Zamień żel pod prysznic na mydło

Prosty sposób, który zmniejsza zużycie plastikowych opakowań. Jak wynika z badań Kantar Worldpanel w ciągu ostatniego roku, po raz pierwszy od ponad dekady wzrosła sprzedaż mydła.
.get_the_title().

Klienci kupują coraz więcej mydła – przynajmniej w Wielkiej Brytanii. Jak wynika z badań Kantar Worldpanel w ciągu ostatniego roku, po raz pierwszy od ponad dekady, sprzedaż mydła wzrosła niemal o 3 proc. Od stycznia do września 2018 roku Brytyjczycy wydali na mydło 68,3 mln funtów, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej było to 66,4 mln funtów.

Co stoi za tym niespodziewanym wzrostem? Okazuje się, że w dużej mierze odpowiada za to troska o środowisko.

Plastik zdecydowanie nie miał łatwego roku – coraz więcej, także na naszych łamach, mówi się o ciemnej stronie tego tworzywa. Produkty wykonane z plastiku, często jednorazowego użytku, stanowią aż 70 proc. wszystkich śmieci znajdujących się w morzach i oceanach. Dlatego też Unia Europejska w 2021 roku wprowadzi na swym terenie zakaz używania plastikowych talerzyków, sztućców czy patyczków do uszu (szerzej pisaliśmy o tym tutaj).

Coraz więcej lokali wycofuje się z używania jednorazowych słomek, na cenzurowanym są też plastikowe torby. To wszystko daje do myślenia konsumentom, którzy stopniowo podejmują bardziej świadome i ekologiczne wybory. Tak właśnie jest w przypadku mydła w kostce, którym klienci często zastępują nie tylko mydło w płynie, ale też żel pod prysznic czy szampon – produkty, które zwykle opakowane są właśnie w plastik.

Brytyjska sieć supermarketów Waitrose twierdzi, że w minionym roku odnotowała aż siedmioprocentowy wzrost sprzedaży mydła w kostce.

Również marki, które uznawane są za bardziej luksusowe, zaczynają zwracać się w Wielkiej Brytanii w stronę tradycyjnego mydła, co niewątpliwie ma wpływ na decyzje konsumentów. Firmy takie jak Lush czy polskie Cztery Szpaki mają w swojej ofercie także mydła do włosów czy peelingi zamknięte w formie kostki. Do tego rośnie liczba marek, które stawiają na wykorzystanie naturalnych składników przy produkcji swoich mydeł – przykładem mogą być nie tylko Cztery Szpaki, ale także Ministerstwo Dobrego Mydła, które ma w swej ofercie wegańskie kosmetyki, które są produkowane ręcznie. Przestawienie się na mydło może więc być świadomym i ekologicznym wyborem. Co jeszcze warto zrobić, aby nasza planeta nie cierpiała z powodu nadmiaru plastiku? Jakiś czas temu przygotowaliśmy dla was 15 rad, które mogą w tym pomóc.

Źródło zdjęć: Cztery Szpaki, Ministerstwo Dobrego Mydła

Zmiany Klimatu