Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tajski supermarket w ramach eksperymentu testuje liście bananowca zamiast plastiku

Ekologicznie i estetycznie.
.get_the_title().

W Rimping Supermarket, sklepie z żywnością w tajskim mieście Chiang Mai, ma miejsce ciekawy eksperyment. W sekcji ze świeżymi owocami i warzywami, zamiast produktów zapakowanych w plastik pojawiły się te w opakowaniach z…liści bananowca.

Źródło: www.facebook.com/perfecthomes

Ekologiczna inicjatywa z Tajlandii, doskonale wpisująca się w globalny ruch na rzecz ograniczenia ilości jednorazowego plastiku, z którego korzystamy na co dzień, szybko obiegła sieć i stała się viralem. Na zdjęciach, opublikowanych po raz pierwszy na Facebooku, widać owoce i warzywa zawinięte ciasno w mocny i wytrzymały liść bananowca, przewiązany dodatkowo naturalnym włóknem.

Takie opakowanie jest nie tylko ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu, ale także estetyczne.

Źródło: www.facebook.com/perfecthomes
Źródło: www.facebook.com/perfecthomes

Istnieje kilka powodów, dla których liście bananowca stanowią świetną alternatywę dla plastiku. Po pierwsze, szybko się rozkładają, w przeciwieństwie do opakowań plastikowych, które potrzebują (w najlepszym wypadku) od 50 do 200 lat. Po drugie, efektywnie zmieniają się w kompost, który wzbogaca glebę w składniki odżywcze. Co więcej, ich woskowa, pozbawiona porów powierzchnia zapobiega gromadzeniu się wilgoci, dzięki czemu świetnie sprawdza się w parnym klimacie regionów subtropikalnych.

Źródło: www.facebook.com/perfecthomes

W Tajlandii, jak i w innych krajach południowo-wschodniej Azji, które okryły się złą sławą po tym, jak okazało się, że wyrzucają do oceanów więcej plastikowych śmieci, niż pozostałe kraje świata łącznie, liście bananowca są łatwo dostępne przez cały rok. W przyszłości mogą zyskać miano zrównoważonej alternatywy dla opakowań z tworzyw sztucznych.

Źródło: The Spruce Eats

Tekst: AO

Zmiany Klimatu