Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ludzkość czeka biologiczna zagłada – zatrważający raport ONZ maluje ponury obraz przyszłości

Już ponad milion gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem.
.get_the_title().

W poniedziałek w Paryżu upubliczniono skrótową wersję raportu na temat stanu środowiska naturalnego Ziemi przygotowanego przez Międzyrządową Platformę ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu działającą w ramach ONZ. Wynika z niego, że w wyniku ludzkiej działalności naturalny ekosystem naszej planety zmienia się tak dramatycznie, szybko i gwałtownie, że w ciągu najbliższych kilku dekad może wyginąć ponad milion gatunków roślin i zwierząt.

Źródło: Latest Stories – National Geographic

Pełna wersja raportu ma ponad 1500 stron, a prace nad nią trwały aż 3 lata. To wspólny wysiłek kilkuset naukowców, ekspertów i polityków z ponad 50 krajów, którzy przeanalizowali 15 tys. publikacji naukowych.

Jest to zatem najbardziej kompleksowe spojrzenie na obecny stan natury w całej historii ludzkości.

Źródło: Scary Mommy

Konkluzje zawarte w raporcie jednoznacznie wskazują na to, że ludzkość znajduje się na ścieżce do biologicznej zagłady. W większość środowisk naturalnych, będących jednocześnie ludzkimi siedliskami, od sawanny w Afryce po lasy tropikalne Ameryki Południowej, zanotowano dwudziestoprocentowy spadek ilości rodzimych dla tych terenów gatunków roślin i zwierząt.

W wyniku ludzkiej działalności naturalne ekosystemy straciły ponad połowę zajmowanego przez siebie terytorium, a jeden na dziesięć gatunków owadów, niezbędnych do zapylania roślin, jest zagrożonych wyginięciem.

Źródło: Oracle Blogs

Szybko rośnie populacja Ziemi, która już przekroczyła 7,5 miliarda ludzi, co pociąga za sobą intensyfikację takich szkodliwych dla środowiska naturalnego działalności jak hodowla, rybołówstwo, wycinka lasów, kłusownictwo czy górnictwo.

Źródło: www.theguardian.com

Jednocześnie środowisko naturalne musi się zmierzyć z innym, również wywołanym ludzką aktywnością zagrożeniem – globalnym ociepleniem.

Wzrastające temperatury dookoła globu, topniejące lodowce, podnoszący się poziom wód w morzach i oceanach – wszystko to sprawia, że gwałtownie maleje liczba gatunków roślin, ssaków, ptaków, gadów, owadów i ryb, które przystosowały się do życia w warunkach sprzed tych dramatycznych zmian.

Źródło: www.theguardian.com

Choć najnowszy raport ONZ nie jest jedynym, który maluje ponurą przyszłość dla naszej cywilizacji i planety, to jest pierwszym dosadnie wskazującym na nierozerwalny związek przetrwania gatunku ludzkiego z innymi gatunkami i środowiskiem naturalnym Ziemi.

Jednym z najdosadniejszych faktów przytoczonych w raporcie jest liczba 577 miliardów dolarów – tyle wynoszą roczne straty w produkcji żywności powstałe w wyniku wymierania owadów.

Źródło: The Independent

W wielu dziedzinach, w których natura służy człowiekowi, takich jak zapylanie roślin, oczyszczanie powietrza, regulacja klimatu czy zapewnienie substancji leczniczych, w ciągu ostatniego stulecia nastąpiło znaczne pogorszenie. Jeżeli zmiany te wciąż będą się pogłębiać, egzystencja gatunku ludzkiego na aktualnym poziomie i w znanej nam formie stoi pod dużym znakiem zapytania.

Źródło: Al Jazeera

Tekst: AO

Zmiany Klimatu