Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz ukończyć szkołę? Musisz posadzić drzewa. Nowe prawo na Filipinach

Dzięki temu na Filipinach każdego roku posadzone zostanie aż 175 mln nowych drzew.
.get_the_title().

Filipiny to jedno z najbardziej wylesionych państw świata. W ciągu XX wieku poziom zalesienia spadł tam z 90 do zaledwie 20 proc. Tylko w latach 1990-2005 kraj ten stracił aż 1/3 swoich lasów. Proces deforestacji wciąż postępuje – Filipiny wciąż zmagają się z nielegalnym pozyskiwaniem drewna, ale też powodziami i suszami, których ryzyko wzrasta wraz z kolejnymi wycinkami. Teraz kraj znalazł jednak sposób na to, by walczyć z postępującym wylesieniem.

Na mocy nowej ustawy każdy absolwent podstawówki, szkoły średniej i studiów będzie musiał zasadzić 10 drzew przed otrzymaniem świadectwa czy dyplomu.

Drzewa będą sadzone w namorzynach, istniejących lasach czy w obszarach miejskich. Preferowane będą rodzime gatunki, które będą musiały być dobrane do konkretnego terenu i klimatu. Filipiński rząd liczy, że dzięki temu prawu każdego roku posadzone zostanie aż 175 milionów nowych drzew.

źródło: earth caring

Jak szacuje tamtejszy rząd, dzięki tej inicjatywie w ciągu jednego pokolenia zasadzone zostanie aż 525 miliardów drzew. – Nawet przy współczynniku przeżycia wynoszącym zaledwie 10 procent oznaczałoby to dodatkowe 525 milionów drzew – mówi filipiński polityk Gary Alejano z partii Magdalo.

Nowe prawo jest rozszerzeniem lokalnej tradycji – zwyczajowo na Filipinach absolwenci sadzą bowiem drzewo na pamiątkę.

Nowe drzewa mają zwalczać negatywne skutki zmian klimatycznych, a także pochłaniać dwutlenek węgla. Ważny jest jednak również ich cel edukacyjny – dzięki nim młode pokolenie Filipińczyków ma zrozumieć, jak istotne jest dbanie o naturę. Rząd ma nadzieję, że skłoni ich do tego, by w przyszłości angażowali się w różne inicjatywy ekologiczne.

Zdjęcie główne: Agreaph
Tekst: NS

Zmiany Klimatu