Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zaprojektuj garaż przyszłości i wygraj 15 tys. złotych

Oto kolejna garść inspiracji dla projektantów, którzy chcą wziąć udział w konkursie Mazda Design 2018.
.get_the_title().

Mazda Design 2018 to kolejna odsłona znanego konkursu, w ramach którego już od 9 lat nagradzane są najciekawsze koncepcje młodych projektantów. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem reVISION, które ma symbolizować rewizję sposobu myślenia o współczesnym designie, czyli potrzebę poszukiwania nowych znaczeń, czerpania z odczytywanej na nowo tradycji oraz łączenia historycznych i nowatorskich metod tworzenia. Konkurs, o którym szerzej pisaliśmy tutaj, skierowany jest do studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz projektowych i technicznych. Mogą oni zgłaszać koncepcje w 3 kategoriach: Człowiek, Przestrzeń oraz Znak. W każdej z nich zostanie wręczona pierwsza nagroda w wysokości 10 tys. zł, a najlepszy z trzech zwycięskich projektów otrzyma także tytuł GRAND PRIX i dodatkowe 5 tys. zł.

Ostatnio przyglądaliśmy się bliżej kategorii „Człowiek”. Tym razem skupimy się na kategorii „Przedmiot” i nieco pomożemy uczestnikom, prezentując zestaw inspiracji, które się w nią wpisują.

W tej kategorii celem jest reinterpretacja estetyki tradycyjnego garażu oraz jego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Chodzi o próbę opracowania rozwiązań przestrzennych, takich, które pozwolą połączyć nowoczesną ergonomię użytkowania (wynikającą m.in. z ogromnego zagęszczenia miast) z ekologią i zastosowaniem nowych, oryginalnych rozwiązań estetycznych. Uczestnicy konkursu mają za zadanie zaprojektować garaż (jego zewnętrzną bryłę), który będzie stanowił idealne dopełnienie modelu koncepcyjnego Mazda VISION COUPE. (więcej na jego temat tutaj).

Mazda VISION COUPE

Poniżej można zobaczyć 3 przykładowe koncepcje, które wpisują się w tę kategorię. Są one w gruncie rzeczy dość „klasyczne” i mają prezentować samochód, zamiast go ukrywać. Uczestnicy konkursu nie muszą się jednak ograniczać wyłącznie do nich. Organizator zachęca bowiem do eksperymentowania z kształtem bryły oraz czerpania inspiracji z samej sylwetki samochodu.

1. Garaż w salonie

Amsterdamskie studio OxL przerobiło dawny warsztat o powierzchni 210 m2 w nowoczesne mieszkanie. Składa się ono z trzech sypialni i przeszklonego patio, ale najciekawszym elementem niewątpliwie jest garaż, który znajduje się… w salonie. To właśnie tam parkuje elektryczny samochód właściciela mieszkania. – Zdecydowaliśmy się na umieszczenie garażu w salonie, zapewniając pierwszorzędne miejsce parkingowe pośrodku modnego i zatłoczonego centrum Arnhem. Ze względu na brak spalin samochód może stać się częścią wnętrza, podobnie jak obraz – tłumaczy architekt Wouter Oostendorp

2. Garaż wtapiający się w otoczenie

Pięć betonowych bloków z przeszklonym frontem wyrastających z ziemi – tak na pierwszy rzut oka prezentuje się garaż w szwajcarskim Herdern. „Garagenatelier” to projekt architektów ze studia Peter Kunz Architektur. Większość parkingu, w którym znajduje się miejsce na 8 samochodów, jest schowana pod ziemią i niewidoczna. Wnętrze garażu oświetlane jest przez światło słoneczne wpadające przez przeszklone fronty oraz rurowe lampy. Jeden z betonowych bloków ma przesuwane drzwi – tak właśnie można dostać się do środka. Na szkle znajdują się inskrypcje artysty Oliviera Kühna, które opisują związek między samochodem a człowiekiem.

3. Garaż jako wejście do domu

Pracownia Rever & Drage Architects w norweskim regionie Trollryggen stworzyła kabinę dla aktywnej rodziny, która lubi chodzić po górach i jeździć na nartach. Inspiracją przy tworzeniu budynku była tradycyjna wiejska farma, a kabina wykonana jest z lokalnego drewna. Kolejność pomieszczeń odpowiada potrzebom rodziny wracającej z gór – dlatego właśnie do domu wchodzi się przez transparentny garaż. Materiały użyte przy budowie tego pomieszczenia to drewno oraz przeźroczysty poliwęglan, który ma zapewnić dostęp do światła słonecznego.

DESIGN