Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom z Cegły w sercu wielkopolskiej wsi

Nowoczesny dom z ceglaną elewacją to połączenie tradycyjnej formy ze współczesnym designem.
.get_the_title().

Projekt tego nowoczesnego, jednorodzinnego domu powstał w poznańskiej pracowni SPACELAB (Agnieszka Deptuła, Alicja Garbowska). Budynek z ceglaną elewacją stanął w Krajkowie, w sercu wielkopolskiej wsi. Wcześniej na działce znajdował się wiejski budynek mieszkalny i stodoła, ale ze względu na zły stan techniczny nie nadawały się już do użytkowania.

Dom z Cegły stanowi połączenie nowoczesnej stodoły z kostką z płaskim dachem.

Architekci pragnęli uchwycić ducha miejsca i wpisać budynek w sielankowy charakter okolicy. Wykorzystali więc tradycyjną cegłę nawiązującą do sąsiadującej kameralnej zabudowy. Dom zyskał minimalistyczną elewację z zaakcentowanym ceglanym detalem.

Chropowata, ceglana faktura ułatwia wkomponowanie w fasadę pnących roślin i sprawia, że budynek wtapia się w zieleń.

Dom został zaprojektowany dla młodej rodziny z dwójką dzieci, psami i kotem. Właściciele chcieli połączyć aktywne życie zawodowe i pracę w mediach z życiem z dala od miasta. Do wsi, w której zamieszkali, prowadzi tylko jedna droga, a tuż za ostatnimi zabudowaniami zaczyna się rezerwat przyrody.

Dom z Cegły w sercu wielkopolskiej wsi Dom z Cegły w sercu wielkopolskiej wsi
Dom z Cegły w sercu wielkopolskiej wsi
fot. SPACELAB

Wygląd zewnętrzny bryły odzwierciedla podział wnętrza. Parterowa kostka stanowi strefę wejściowo-garażową. Na parterze nowoczesnej stodoły mieści część mieszkalna: salon, kuchnia i od strony ogrodu jadalnia. Dzięki dużym przeszkleniom parteru wnętrza domu przenikają się z zadaszonym tarasem. Na piętrze ulokowano sypialnie, garderobę oraz łazienki. Obie kondygnacje łączy antresola nad salonem.

Źródło: spacelab.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN