Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom Polny

Ukryty wśród pól, obłożony naturalnym kamieniem, dom wtopił się w otaczający krajobraz.
.get_the_title().

Dom Polny to nie tylko projekt formy budynku, ale także ukształtowania domu, który jest wtopiony w otoczenie. Podobnie jak w przypadku Domu na Łące, warszawskie studio 81.waw.pl miało za zadanie całkowicie wkomponować architekturę w krajobraz i wykonało je doskonale, co udowodniła prestiżowa Nagroda Roku SARP 2019 w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny.

Dom Polny składa się z dwóch brył. Pierwszą obłożono polnym kamieniem, drugą stanowi lekki, biały, parterowy pawilon.

W pawilonie zlokalizowano strefę dzienną, a w kamiennej części znalazły się pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Obie bryły połączono długim, doświetlonym korytarzem, który jest drogą komunikacyjną między budynkami.

Najlepsze polskie domy Dom Polny Najlepsze polskie domy Dom Polny

Budynek usytuowano w centrum malowniczego pola. Stąd pomysł architektów, aby część frontową domu obłożyć naturalnym kamieniem.

Dzięki zastosowaniu polnego kamienia budynek stał się częścią naturalnego krajobrazu.

Od strony wejścia dom został zasłonięty przez pokrytą zielenią bryłę garażu oraz przez długie, kamienne mury znajdujące się po obu stronach tej bryły. Takie rozwiązanie zapewniło mieszkańcom poczucie komfortu i prywatność.

Kamienne murki, które „wyrastają” z ziemi po obu stronach i oddzielają strefę wjazdową od otoczenia, sprawiają, że na pierwszy rzut oka główne wejście jest niemal niewidoczne.

Murki dopełniają kształt budynku, ale także osłaniają strefę wejściową od wiatru, który na polach naprawdę potrafi dać się we znaki.

Najlepsze polskie domy Dom Polny Najlepsze polskie domy Dom Polny

Innym ciekawym rozwiązaniem jest dach, który wysunięto względem okien salonu o 350 cm. Jego największa część znajduje się w narożniku, tuż nad salonem. – Takie rozplanowanie zadaszenia umożliwia ustawienie stołu z krzesłami tak, aby podziwiać widok na rzekę nawet w deszczowe dni – opowiadają autorzy projektu.

Dom Polny wnętrza

Przed głównym wejściem zlokalizowano podjazd, który umożliwia łatwy wjazd do garażu. Garaż, wraz z kotłownią i pomieszczeniami technicznymi, znalazł się w przedniej bryle domu i został odseparowany od części dziennej.

W strefie prywatnej, zlokalizowanej od strony ogrodu, znalazły się: salon, sypialnie rodziców i dzieci, łazienki oraz garderoby.

Przeszklony pawilon otwiera dom na otoczenie, a pokoje w naturalny sposób stają się ramą dla zmieniającego się wraz z porami roku krajobrazu.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Polny Najlepsze domy w Polsce: Dom Polny

Wnętrza są przestronne i jasne. Zostały przeszklone tak, by można było jak najlepiej korzystać z zasobów naturalnego światła.

Oprócz okien, dużą ilość światła zapewniają przeszklone drzwi, które prowadzą na taras. Lampy zastąpiono wpuszczonymi w posadzki i sufity listwami LED. Projektując domy zawsze największą uwagę przykładamy do funkcjonalności, ale też ekologii, dlatego do tego projektu wykorzystaliśmy listwy LED. Nie pobierają one dużo energii, a dają dużo jasnego światła – podsumowuje architekt Rafał Grudziąż.

Dzięki zastosowaniu tego samego materiału w konstrukcji budynku i wewnątrz, dom jest bardzo spójny.

Kamienna, „polna” ściana przechodzi przez całe wnętrze – przez część kuchenną pokoju dziennego, gabinet i sypialnie dzieci. Po przeciwnej stronie, wzdłuż salonu i sypialni rodziców rozciągają się panoramiczne okna, które obramowano spiekiem. Tego samego materiału użyto także jako wykończenia innych elementów, np. kominka.

W minimalistycznej sypialni największe wrażenie sprawia duże, tapicerowane wezgłowie łóżka. Białe wnętrza  połączono z szarą łazienką, którą rozjaśniają szklane i drewniane akcenty.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Polny Najlepsze domy w Polsce: Dom Polny

Źródło: 81.waw.pl
Opracowanie: AB

DESIGN