Najlepsze domy w Polsce: CWA House

Za sprawą swojej nieregularnej i niepowtarzalnej bryły dom w Owczarni zyskał miana „sarkofagu”, „pancernika” i „kryształu”.
.get_the_title().

Jednorodzinny CWA House stanął w Owczarni, w gminie Brwinów (w woj. mazowieckim). Za projekt domu odpowiada pracownia Beczak Beczak Architekci z Piastowa. Budynek swoją nieregularną bryłę w znacznym stopniu zawdzięcza właścicielom, którzy pozwolili na oryginalną kompozycję odbiegającą od archetypu domu.

CWA House ze względu na swoją unikalną, nieregularną formę zwany jest „sarkofagiem”, „pancernikiem” i „kryształem”.

Niesymetryczny, czteropłaszczyznowy dach o różnych kątach nachylenia pokryto grafitową blachą, której panele spływają na ściany północną i wschodnią, tworząc jednolitą skorupę. Ścianę południową i zachodnią wykończono natomiast drewnianymi deskami, które płynnie łączą się z drewnianym tarasem.

Najlepsze domy w Polsce CWA House Najlepsze domy w Polsce CWA House
Najlepsze domy w Polsce CWA House
Najlepsze domy w Polsce CWA House
Najlepsze domy w Polsce CWA House

Na parterze znajduje się strefa dzienna – salon, jadalnia, gabinet, kuchnia oraz sypialnie dla dzieci i łazienka. Na górze, w najwyższej części domu, zlokalizowano sypialnię rodziców z łazienką i garderobą. W najniższym narożniku w salonie znajduje się wolnostojący kominek.

Nieregularna forma domu odzwierciedla jego funkcję.

Kalenica dachu wznosi się od parteru do poziomu piętra, co umożliwia wykorzystanie zwiększającej się wysokości pomieszczeń. Nad pokojami dzieci znajdują się antresole, nad pomieszczeniem gospodarczym wysoka przestrzeń do składowania, nad łazienką i garderobą przestrzeń magazynowa.

Dach osiąga wysokość graniczną nad pomieszczeniami piętra. Uzyskawszy swój najwyższy punkt, struktura zaczyna gwałtownie opadać.

W narożniku salonu odkryta więźba dachowa osiąga najniższy poziom. Zmieniająca się wysokość pomieszczenia i wiązary o różnej geometrii sprawiają, że to wnętrze jest bardzo dynamiczne.

Najlepsze domy w Polsce CWA House Najlepsze domy w Polsce CWA House Najlepsze domy w Polsce CWA House

Istotnym zadaniem dla projektantów było wpuszczenie maksymalnej ilości światła do salonu, dlatego strefę dzienną usytuowano w najbardziej nasłonecznionej części działki. Długie, horyzontalne okno wpuszcza do środka promienie słoneczne w południe, a wysokie pionowe okna zapraszają słońce od zachodu.

Wnętrza CWA House w Owczarni są bardzo surowe.

Wykończenie wnętrz stanowią materiały użyte na etapie stanu surowego, m.in. ściany ceglane, posadzki i stropy betonowe.

Najlepsze domy w Polsce CWA House Najlepsze domy w Polsce CWA House
Najlepsze domy w Polsce CWA House
Najlepsze domy w Polsce CWA House
Fot. Jan Karol Gołębiewski – jankarol.com

Źródło: beczak.pl
Opracowanie: AB

DESIGN