Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 wydarzeń na Łódź Design Festival 2018, których nie można przegapić

Już 19 maja start kolejnej edycji Łódź Design Festival. Zobaczcie, na jakich wystawach i wydarzeniach nie może was zabraknąć.
.get_the_title().

Jak już wiemy, hasło przewodnie tegorocznej, 12. edycji Łódź Design Festival brzmi REFLEKSJE. Będą one dotyczyć trzech głównych obszarów tematycznych: relacji człowiek – technologia, wartości rzemiosła i pracy rąk ludzkich oraz wyzwań i kierunków rozwoju współczesnej architektury. Jak co roku, w programie Festiwalu znajdziemy spotkanie z gościem specjalnym.

Tym razem zaproszono hiszpańskiego projektanta, Jaimego Hayona, którego wykład „Forma podąża za funkcją – i co dalej?” odbędzie się 22 maja.

Co wiemy na temat pozostałych atrakcji, konkursów i wystaw festiwalowych? Zobaczcie 5 punktów programu jednego z największych wydarzeń w świecie polskiego designu, których po prostu nie można przegapić.

1. Wystawa must have

Szafka RTV Moko BRW zaprojektowana przez zespół touchideas jest jednym z finalistów must have 2018

must have to najważniejszy w Polsce plebiscyt promujący polskie wzornictwo. Znak jakości, którym wyróżniane są wdrożenia polskich projektantów i producentów, nazywany jest często polskim Red Dotem. W tym roku Rada Ekspertów w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Ewa Mierzejewska, Ewa Solarz, Anna Grużewska, Dominika Olszyna, Michał Mazur i Michał Piernikowski oceniła 400 projektów pod względem funkcjonalności, innowacji, ergonomii oraz estetyki. Wyróżnienie otrzymało 70 z nich.

Wśród tegorocznych zgłoszeń dostrzeżono przedmioty prezentujące wyjątkową wartość współczesnego rzemiosła, z wykorzystaniem szlachetnych materiałów.

We wszystkich (ośmiu) dotychczasowych edycjach wyróżniono łącznie blisko 600 projektów. Uroczyste wręczenie nagród must have odbędzie się 26 maja.

Więcej informacji i lista finalistów: www.musthave.lodzdesign.com

2. Wystawa make me!

Drugim konkursem organizowanym przez Łódź Design Festival jest make me! – międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych (20-35 lat).

Nagradzane są w nim projekty innowacyjne, eksperymentujące z materiałem, poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji.

Konkurs – dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie, kontaktowi z ekspertami oraz promocji finalistów – może być trampoliną do rozwoju zawodowego. W tym roku zgłoszenia przesłało 217 projektantów z całego świata. Jury w składzie Michał Piernikowski, Czesława Frejlich, Paweł Grobelny, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Daniel Zieliński, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski wybrało 29 finałowych projektów. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną, Paradyż Award, o wartości 50 000 zł. Dodatkowo jury spośród finalistów wybierze laureatów nagród specjalnych: 10 000 zł Łódź Design Festival oraz 5000 zł Interprint. Zwycięzcę oraz laureatów poznamy 19 maja w trakcie gali otwarcia 12. edycji Łódź Design Festival.

Listę finalistów możecie znaleźć na www.makeme.lodzdesign.com

3. Wystawa „Przytul Polskę”

Najważniejszą wystawą podczas tegorocznej edycji będzie ekspozycja „Przytul Polskę” pod kuratelą Mamy Projekt (Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska). Autorki zmierzą się w niej z pytaniami: Jak rozmawiać z dziećmi o Polsce? Na ile tożsamość narodowa w czasach globalizacji ma jeszcze znaczenie? Co składa się na nasze wyobrażenie kraju: język, symbole, krajobrazy, historia, kuchnia? Co warto pielęgnować i przekazywać dalej?

Czy potrafimy z dystansem i sympatią pomyśleć o kraju i o tym, co dla nas oznacza bycie Polakami?

Wystawa „Przytul Polskę” to przestrzeń do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na powyższe pytania. W projekcie można uczestniczyć na różne sposoby, w zależności od wieku i ochoty: bawić się, snuć marzenia, przebierać, zrobić sobie zdjęcie z ogromną przytulanką w kształcie Polski, podyskutować albo wziąć udział w warsztatach dla rodzin.

4. Finał konkursu Mazda Design 2018

Filip Król – „Post-Automotive” / Mazda Design 2017

O łączności tradycji z innowacją opowiadać będzie wystawa prezentująca najlepsze projekty zgłoszone do dziewiątej edycji konkursu Mazda Design 2018, który w tym roku odbywa się pod hasłem reVISION. To odniesienie do rewizji sposobu myślenia o współczesnym designie – poszukiwaniu nowych znaczeń, czerpaniu z odczytywanej na nowo tradycji, łączeniu historycznych oraz innowacyjnych metod tworzenia. Prace można było nadsyłać w trzech kategoriach: Człowiek, Przestrzeń, Znak.

Finałowi konkursu towarzyszyć będzie także wykład: „Upiększanie przez upraszczanie”, który poprowadzi Luca Zollino – Lead Designer w europejskim centrum designu Mazdy.

Gala wręczenia nagród w konkursie Mazda Design 2018 oraz ogłoszenie laureata nagrody Mazda Design Award odbędzie się 26 maja.

5. Cykl wykładów Archiblok

Wykłady i prezentacje najlepszych pracowni architektonicznych oraz dyskusje krytyczne z udziałem ekspertów odbędą się w ramach Archibloku prowadzonym przez Filipa Springera.

Springer do dyskusji zaprosił Macieja Frąckowiaka (socjologa, badacza miasta), Jakuba Szczęsnego (Pracowania Szcz), Przemo Łukasika (medusagroup), Pawła Garusa i Jerzego Woźniaka (Pracowania mode:lina) oraz Rafała Grzelewskiego (Grupa 5 Architekci) (niedziela, 27 maja). O trendach w projektowaniu wnętrz dowiemy się z panelu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz. Tego samego dnia o projektowaniu przestrzeni publicznej dyskutować będą w ramach wystąpienia „Kochaj albo rzuć! Dlaczego (nie) zakochujemy się w przestrzeniach miejskich?” Ewa Voelkel-Krokowicz (Concordia Design) oraz architekci Jola Starzak i Dawid Strebicki (Atelier Starzak Strebicki).

Więcej informacji o Łódź Design Festiwal znajdziecie na stronie www.lodzdesign.com

DESIGN