Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Słowo roku 2018 wybrane. Nawiązuje do problemów z plastikiem

W ciągu ostatnich 5 lat użycie tego określenia wzrosło czterokrotnie.
.get_the_title().

Choć do końca 2018 zostały jeszcze prawie dwa miesiące, Collins Dictionary już wybrał słowo, które najlepiej podsumowuje mijający rok. Leksykografowie Collinsa każdego roku tworzą listę słów czy określeń, które w ostatnim czasie zrobiły największą karierę. W 2017 wybrali określenie „fake news”.

Tym razem słowem roku zostało „Single-use”, czyli „jednorazowego użytku”.

Jak wskazują twórcy słownika, w ciągu ostatnich 5 lat termin ten był wykorzystywany aż 4 razy więcej niż w przeszłości.

Ma to związek z rosnącą świadomością ekologiczną – w końcu termin ten odnosi się właśnie do plastikowych produktów, które po jednorazowym wykorzystaniu trafiają na śmietnik. „Termin opisuje przedmioty, których niekontrolowane rozprzestrzenienie jest obwiniane za szkodę środowiska i wpływa na łańcuch pokarmowy” – tłumaczą leksykografowie Collinsa. Nic dziwnego, że akurat to słowo zrobiło w ostatnim czasie tak dużą karierę.

Warto choćby wspomnieć o ostatniej decyzji Parlamentu Europejskiego, który przegłosował zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych (szerzej pisaliśmy o tym tutaj).

Jednorazowe sztućce, słomki czy patyczki higieniczne, które stanowią obecnie większość odpadów znajdujących się w morzu, mają dołączyć do listy produktów zakazanych na terenie Unii Europejskiej już w 2021 roku.

TU I TERAZ