APPARATUM – instalacja zainspirowania Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia

Instalacja pozwala każdemu wcielić się w rolę kompozytora i realizatora dźwięku muzyki elektroakustycznej.
.get_the_title().

APPARATUM to instalacja zainspirowana dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (SEPR) stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu “Polska 100”. Instalacja pozwala każdemu wcielić się w rolę kompozytora i realizatora dźwięku muzyki elektroakustycznej.

Cyfrowy interfejs dotykowy pozwala na aranżację utworu, a za emisję dźwięku odpowiadają czysto analogowe generatory dźwięku oparte o samplowanie taśm magnetycznych oraz wirujące dyski optyczne.

Skomponowany przez użytkownika utwór zostaje wgrany na serwer w postaci pliku mp3, a graficzna partytura drukowana jest w formie przypominającej paragon. Dzięki umiejętnemu połączeniu nowych i starych mediów APPARATUM pozwala doświadczyć specyficznego, eksperymentatorskiego klimatu Studio w sposób angażujący niezaznajomioną z tematem publikę, pomagając w upowszechnianiu wiedzy i zainteresowania tematem SEPR.

Forma przestrzenna instalacji nawiązuje do projektu “Czarnego Pokoju” – siedziby Studio autorstwa Oskara Hansena. Źródłem inspiracji była specyficzna estetyka aparatury używanej w do tworzenia muzyki elektroakustycznej oraz ogólny minimalizm i prostota form stosowanych przez architekta. Podstawę do opracowania strony graficznej i dźwiękowej instalacji stanowił utwór Bogusława Schaeffera “Symfonia – muzyka elektroniczna”.

Kompozytor opracował na jej potrzeby partyturę graficzną, w której zamiast tradycyjnej notacji muzycznej zastosował autorski zestaw symboli.

Symbole te oraz ich aranżacja w ramach partytury stanowiły wskazówki dla realizatora dźwięku pracującego w Studio, który interpretował je poprzez edycję taśm magnetofonowych oraz analogową syntezę dźwięku.

Instalacja miała swoja premierę na Festiwalu Kody w maju, w najbliższym czasie będzie wystawiana w prestiżowym ZMK Karlshrue – jednym z najważniejszych ośrodków związanych ze sztuką nowych mediów na świecie, a później pojawi się ramach Warszawskiej Jesieni.

Zdjęcia: materiały prasowe panGenerator

TU I TERAZ