Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Stanach Zjednoczonych otwarto największy na świecie ośrodek badań nad psychodelikami

Naukowcy sprawdzą wpływ psylocybiny na uzależnienia, chorobę Alzheimera czy zespół stresu pourazowego.
.get_the_title().

Naukowcy coraz poważniej zabierają się za badania nad psychodelikami. I słusznie, bo sięgnięcie do ich potencjałumoże mieć bardzo korzystny wpływ na naszą psychikę – jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że psylocybina jest pomocna w leczeniu depresji lekoopornej. To dlatego, że ma bardzo zbliżoną budowę do serotoniny, więc łatwo zajmuje miejsce w jej receptorach.

Coraz więcej mówi się także o tym, że także LSD, MDMA, ayahuasca, pejotl czy ibogaina mogą być skuteczne w leczeniu depresji, stanów lękowych czy syndromu stresu pourazowego.

Naukowcy, którzy chcą więc iść z duchem czasu, nie powinni ignorować potencjału psychodelików. Na uniwersytecie Johns Hopkins University School of Medicine otwarto właśnie pierwszy w Stanach i największy na świecie ośrodek badań nad psychodelikami. Stworzenie Center for Psychedelic and Consciousness Research było możliwe dzięki darowiznom od indywidualnych darczyńców, którzy na ten cel przekazali uniwersytetowi aż 17 mln dolarów.

John Hopkins jest głęboko zaangażowany w odkrywanie innowacyjnych metod leczenia. Nasi naukowcy wykazali, że psychodeliki mają prawdziwy potencjał w medycynie , a nowe centrum pomoże nam go odkryć – powiedział dziekan wydziału lekarskiego w Johns Hopkins University School of Medicine Paul B. Rothman. Nowe centrum skupi się na badaniu wpływu psychodelików na mózg – jego zachowaniach i funkcjonowaniu, tym, jak wpływają na proces nauki, nastrój czy pamięć. Na pierwszy ogień pójdą badania nad psylocybiną, która naturalnie występuje w niektórych gatunkach grzybów.

Naukowcy chcą sprawdzić, czy jest ona w stanie pomóc w leczeniu uzależnienia od opioidów i alkoholu, a także przekonać się, czy związek jest w stanie pomóc pacjentom chorobą Alzheimera, zespołem stresu pourazowego, boreliozą czy anoreksją.

Naukowcy sprawdzą też, jaki wpływ na zdrowych ludzi ma microdosing i to, jak psylocybina działa na kreatywność. Uniwersytet był jedną z pierwszych placówek, które uzyskały zgodę na badania wpływu psychodelików na ludzi – pierwsze tego typu badania odbyły się na Johns Hopkins University School of Medicine już w 2000 roku.

Tekst: NS

ZDROWIE