Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Na jakie objawy niedoboru magnezu musisz uważać?

Szacuje się, że 90 proc. ludzi ma niedobór magnezu. Biorąc pod uwagę, że jest on odpowiedzialny za ponad 300 reakcji biochemicznych w naszych organizmach, a także wpływa na ciśnienie krwi, metabolizm i funkcje odpornościowe, utrzymanie jego odpowiednich zapasów jest niezbędne.
.get_the_title().

Magnez jest minerałem odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli nie będziemy dostarczać mu odpowiednich ilości magnezu, zacznie sygnalizować to poprzez najróżniejsze dolegliwości.

Większość, bo aż 60 proc. magnezu znajduje się w kościach. Reszta w mięśniach, tkankach miękkich i płynach międzykomórkowych.

Bierze udział w wytwarzaniu energii, tworzeniu białek, ruchach mięśni i regulacji układu nerwowego. Zadbanie o utrzymanie jego odpowiedniej ilości powinno znajdować się na liście zdrowotnych priorytetów nas wszystkich.

żródło:unsplash

Za powszechność niedoboru magnezu po części odpowiedzialna jest zła dieta, bogata w tłuszcze, błonnik i wapń, które zmniejszają jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Częste spożywanie wysoko przetworzonych posiłków, nadużywanie alkoholu, picie mocnej kawy oraz herbaty, stres i długotrwałe odchudzanie również mogą prowadzić do deficytów. Objawów niedoboru jest wiele. Zapoznajcie się z nimi, by ich nie lekceważyć.

Zwapnienie tętnic

To jeden z pierwszych objawów niskiego poziomu magnezu, a także jeden z najpoważniejszych.

Niedostateczna podaż magnezu przy jednoczesnym wysokim spożyciu wapnia może przyczyniać się do większego ryzyka zwapnienia tętnic, a także do powstania kamieni nerkowych.

W badaniu Framingham Heart Study stwierdzono, że osoby z najwyższym spożyciem magnezu wykazują o 58 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na miażdżycę poprzez zwapnienie tętnic wieńcowych i 34 proc. mniejsze ryzyko zwapnienia tętnic jamy brzusznej.

żródło:unsplash

Problemy ze snem

Rumianek, lipa i lawenda mimo że są pomocne w bezsenne noce, to nie zastąpią magnezu.

Pomaga on rozluźnić ciało i umysł oraz uspokoić naszą drażliwość, co przyczynia się do spokojnego snu. Ponadto poprawia parametry snu, takie jak jego długość i efektywność, oraz wpływa na regulację melatoniny, która wspiera cykl sen-czuwanie.

Magnez jest też niezbędny do prawidłowego funkcjonowania kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu, czyli neuroprzekaźnika, który pozwala mózgowi przejść w stan wyciszenia.

Skurcze mięśni

Kolejny ważny z objawów niedoboru magnezu. Nagłe, mimowolne skrócenie się mięśnia bywa wyjątkowo bolesne i często jest trudne do rozmasowania. Skurcz mięśni nóg, łydek lub ud wynika najczęściej z zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej spowodowanych niewłaściwą dietą ubogą w magnez lub intensywnym uprawianiem sportu. Na szczęście spożywanie wystarczającej ilości magnezu może zmniejszyć częstość występowania tego objawu.

żródło:unsplash

Dyskomfort związany z ciążą

Niski poziom magnezu może niekorzystnie wpływać na płód jak i przebieg ciąży. Niektóre kobiety cierpiące na niedobór narażone są na poranne mdłości oraz skurcze mięśni w trakcie ciąży.

Pogorszeniu ulega również ogólne samopoczucie. Mogą także wystąpić takie objawy jak zmęczenie, apatia, skłonność do płaczu, rozdrażnienie, zdenerwowanie, ociężałość. Do tego dochodzą bóle głowy, bezsenność i zaburzenia rytmu serca.

Obniżona energia

Magnez jest niezbędny do uczestniczenia w reakcjach, które wytwarzają energię w naszych organizmach poprzez aktywowanie adenozynotrójfosforanu, znanego jako ATP.

Innymi słowy, bez magnezu nie będziecie mieli tyle energii, ile chcielibyście mieć. Będzie wam za tp towarzyszyć zmęczenie i gorsze samopoczucie.

żródło:unsplash

Nadciśnienie

Nie tylko długotrwały stres zwiększa ryzyko nadciśnienia – ma na nie wpływ również deficyt magnezu w organizmie. Żeby je zredukować, uzupełniajcie magnez, który hamuje powstawanie skrzepów i rozszerza tętnice. Badanie przeprowadzone na Harvardzie z udziałem ponad 70 tys. osób wykazało, że osoby z wysokim spożyciem magnezu miały prawidłowe ciśnienie krwi. Dalsza metaanaliza dostępnych badań dowiodła, że ryzyko nadciśnienia było o 70 proc. niższe u kobiet z odpowiednim poziomem magnezu w organizmie.

żródło:unsplash

Obecne na rynku suplementy magnezu, mimo że mogą być skuteczne, mogą również powodować zaburzenia trawienne lub pogarszać stan naszych nerek.

Ponadto eksperci szacują, że absorpcja magnezu w układzie trawiennym wynosi 20-55 proc. w zależności od źródła suplementu. Oznacza to, że ponad połowa magnezu nie jest przyswajana. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że magnez jest znacznie lepiej przyswajany jako składnik produktów spożywczych niż preparatów suplementacyjnych – dlatego tak niezwykle istotna jest zbilansowana dieta. Bez obaw, istnieje wiele pokarmów bogatych w magnez, m.in. gorzka czekolada, orzechy, pestki i nasiona (w szczególności pestki dyni), awokado, banany, liściaste warzywa (jarmuż, szpinak), kiełki. Pamiętajcie o nich w swej codziennej diecie.

Zdjęcie główne: Tatjana Baibakova
Tekst: Marta Mankiewicz

ZDROWIE