Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Daj upust swoim emocjom – na zdrowie!

Osoby impulsywne, wybuchowe i śmiało mówiące o własnych uczuciach dobrze wiedzą, co robią. Okazuje się, że dzięki takiemu zachowaniu wykazują mniejsze ryzyko wykształcenia w przyszłości chorób serca, w tym zawałów i udaru mózgu. Ponadto osoby emocjonalne dokonują bardziej racjonalnych wyborów życiowych!
.get_the_title().

Wielu ludzi tłumi swoje emocje, głównie w obawie przed niezrozumieniem ze strony otoczenia lub lękiem przed byciem uznanym za osobę niezrównoważoną i utratą znajomych. Naukowcy z University of Pittsburgh zauważyli, że takie lęki prowadzą często do pogorszenia stanu zdrowia. Przebadali ponad 300 niepalących kobiet po menopauzie. Panie zostały zapytane o to, jak często w czasie sprzeczki dochodzi u nich do wyrażania gniewu lub otwartego niezadowolenia. Odpowiedzi uczestniczek ankiety zostały porównane ze stanem ich naczyń krwionośnych.

Okazało się, że te kobiety, które zadeklarowały wycofanie i tłumienie emocji miały wyższe ryzyko rozwoju miażdżycy, co może prowadzić do udaru lub zawału.

Problemy w wyrażaniu własnych emocji i chowanie ich głęboko w sobie mogą rozwijać uczucie permanentnego niepokoju, które z czasem przekształca się niekiedy w psychozy. W dalszej kolejności do głosu mogą dojść inne zaburzenia psychosomatyczne, w tym zaburzenia oddychania, drżenie mięśni, a nawet chroniczna arytmia.

Źródło: blog.politicsmeanspolitics.com/

Do lamusa można odłożyć mit o tym, że emocje odbierają człowiekowi racjonalne myślenie. Wręcz przeciwnie! Osoby, u których stwierdzono uszkodzenie płatów czołowych i struktury mózgu zwanej ciałem migdałowatym, mają problemy z prawidłowym wyrażaniem swoich uczuć. W związku z tym często dokonują nieracjonalnych wyborów i używają mało logicznej argumentacji.

W 2011 roku znany profesor neurologii Antonio Damasio badał pacjenta, u którego zaburzenia neuronalne w korze przedczołowej doprowadziły do całkowitej ruiny życiowej, w tym rozpadu małżeństwa, utraty zatrudnienia i bankructwa. Pacjent nie potrafił wytłumaczyć, czym kieruje się podczas podejmowania codziennych decyzji.

Ponadto dowiedziono, że warto jest podczas sprzeczki włączyć mimikę i ekspresję ciała. Jako przykład podaje się mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Włosi zaliczani są do najbardziej zrelaksowanych narodów, których długie życie przebiega w atmosferze sjesty. Znani są jednak z bardzo ekspresyjnych kłótni, podczas których „latają talerze”.
Przeciętnie włoskie małżeństwo po zakończonej i jakże burzliwej kłótni równie szybko się godzi i zapomina o sprzeczce. Może warto się od nich czegoś nauczyć?

Tekst: PKW

ZDROWIE