Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zdjęcia nominowane do tegorocznej nagrody World Press Photo

Oto zdjęcia przedstawiające historie, które powinny mieć we współczesnym świecie znaczenie.
.get_the_title().

Od 1955 roku konkurs fotograficzny World Press Photo wyznacza poziom w branży, wyróżniając najlepsze zdjęcia wykonane przez profesjonalnych fotografów z całego świata. Niezależne jury, w skład którego wchodzi profesjonaliści (w równej liczbie kobiety i mężczyźni) z różnych dyscyplin powiązanych z fotografią, wskazało właśnie zdjęcia nominowane do tegorocznej nagrody głównej 62. edycji konkursu.

Spośród 78 tysięcy zdjęć nadesłanych przez 4738 fotografów wybrano sześć fotografii rywalizujących o nagrodę World Press Photo of the Year.

Obok głównej kategorii pojawiła się także nowa – World Press Photo Story of the Year. Nagrodzi ona zdjęcia, które w mistrzowski sposób opowiadają istotne dla współczesnego świata historie. Wybierając zwycięzcę tej kategorii, jury zwraca uwagę na takie elementy jak spójność, nieskazitelna edycja i silny storytelling.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu zostaną ogłoszeni 11 kwietnia podczas gali w Amsterdamie. Nagroda główna w obu kategoriach to 10 tysięcy euro. Wszystkie wyróżnione w tym roku zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie, która przez rok odwiedzi aż 100 miast w 45 krajach świata.

Zdjęcia nominowane do kategorii World Press Photo Story of the Year

Kryzys w rejonie jeziora Czad, Marco Gualazzini, Włochy

Źródło: World Press Photo

Gualazzini dokumentuje pustynnienie rejonu jeziora Czad, które było niegdyś największym jeziorem w Afryce, miejscem, gdzie koncentrowało się życie ponad 40 milionów ludzi. W wyniku niekontrolowanej irygacji, suszy i wycinki lasów na przestrzeni ostatnich 60 lat, jezioro wysycha, prowadząc do niedoborów wody w lokalnych społecznościach, co z kolei skutkuje w często brutalnych konfliktach pomiędzy różnymi grupami zamieszkującymi okolicę. Gualazzini na swoich fotografiach uchwycił kompleksowość problemu i ludzki wymiar wynikającej z niego tragedii.

Karawana imigrantów, Pieter Ten Hoopen, Holandia/Szwecja

Źródło: World Press Photo

Zdjęcia Hoopensa przedstawiają historię uchodźców z regionu Ameryki Środkowej, którzy w październiku i listopadzie 2018 roku podróżowali w kierunku granicy Stanów Zjednoczonych. Karawana to inicjatywa zorganizowana przez organizacje pozarządowe za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wzięło w niej udział ponad 7000 osób. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

Kryzys w Jemenie, Lorenzo Tugnoli, Włochy

Źródło: World Press Photo

Tugnoli przez długi czas dokumentował na zdjęciach kryzys w Jemenie, a jego prace regularnie publikowano na łamach The Washington Post. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych niemal 8,5 miliona mieszkańców Jemenu głoduje, a aż 22 miliony niezwłocznie potrzebują podstawowej pomocy humanitarnej. Głównymi bohaterami fotografii Tugnoliego są dzieci, jako że to właśnie ich życia są najbardziej naznaczone wojną i cierpieniem.

Zdjęcia nominowane w kategorii World Press Photo of the Year

Mohammed Badra, Syria

Ofiary ataku gazem otrzymują pomoc w rejonie wschodniej Ghouty.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “W takim momencie, po tak traumatycznym zdarzeniu, człowiek nie wie, co się wokół niego dzieje. To zdjęcie idealnie oddaje bezradność i zamęt.”

Marco Gualazzini, Włochy

Chłopiec Almajiri, sierota uchwycona obiektywem na tle ściany pokrytej graffiti przedstawiającym granatniki przeciwpancerne.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “To ciche, niepozorne zdjęcie, które daje do myślenia.”

Catalina Martin-Chico, Francja/Hiszpania

Kobieta-były żołnierz w szóstej ciąży. W pięciu wcześniejszych przypadkach musiała poddać się aborcji, gdyż w Kolumbii wobec kobiet służących w armii obowiązywał zakaz zachodzenia w ciążę nałożony i egzekwowany przez FARC.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “To historia ukazująca oblicze nowej Kolumbii, prosta i dosłowna.”

McGrath, Australia

Niezidentyfikowany mężczyzna stara się powstrzymać armię fotoreporterów przed wtargnięciem na teren konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, w Turcji. W wyniku tajemniczego zniknięcia dziennikarza Jamala Khashoggi, konflikt pomiędzy Arabią Saudyjską a Turcją pogłębił się, zaostrzając jednocześnie sytuację międzynarodową.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “Autor zdołał uchwycić intensywność kryzysu politycznego na jednym zdjęciu.”

John Moore, Stany Zjednoczone

Mała dziewczynka z Hondurasu płacze, podczas gdy jej mama jest przeszukiwana na granicy Stanów Zjednoczonych.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “Zdjęcia pokazuje inny rodzaj przemocy – przemoc psychologiczną.”

Brent Stirton, RPA

Petronella Chigumbura, członkini antykłusowniczej jednostki w Zimbabwe, w skład której wchodzą tylko kobiety.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “Zdjęcie ukazuje silną kobietę z Afryki, walczącą o ochronę dzikiej przyrody i środowiska naturalnego.”

Tekst: AO

TU I TERAZ