Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Muzeum Sztuki w Łodzi – 5 rzeczy, które warto zobaczyć w zasobach online

Muzeum Sztuki w Łodzi udostępniło swoje archiwalia i zbiory w wersji cyfrowej. Sprawdźcie, co kryją zasoby i dlaczego warto tam zaglądać.
.get_the_title().

Na nowoczesnej platformie Muzeum Sztuki w Łodzi znajdziecie reprodukcje prac z kolekcji muzeum, archiwalne druki, fotografie, dokumenty oraz filmy o sztuce. To ogromna baza wiedzy o artystach, artystkach i dziełach sztuki!

Wiele prac ma opracowania dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych (ze spektrum autyzmu, słabosłyszących i niesłyszących). Zostały one zrealizowane w ramach projektu „Awangada bez granic”.

Co kryją zasoby.msl.org.pl?

1. Kolekcję sztuki XX i XXI wieku

Powidok światła. Kobieta w oknie, Władysław Strzemiński, Kompozycja przestrzenna (4), Katarzyn Kobro, ©Muzeum Sztuki w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi posiada najstarsze oraz jedne z najważniejszych zbiorów sztuki nowoczesnej i współczesnej w tej części Europy.

Obecnie kolekcja sztuki XX i XXI wieku obejmuje ponad 10 tys. pozycji inwentarzowych (pod którymi kryją się czasami całe cykle!) autorstwa ponad 2 tys. artystów.

W zasobach online obejrzycie dzieła najważniejszych artystów kształtujących historię polskiej sztuki ostatnich stu lat, m. in. Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora, Edwarda Krasińskiego, Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki, Ryszarda Winiarskiego, Jarosława Kozłowskiego, Józefa Robakowskiego, Mirosława Bałki  i wielu innych.

To także bogaty zbiór prac artystów z całego świata, wśród których są dzieła Hansa Arpa, Kurta Schwittersa, Maksa Ernsta, André Massona, Theo van Doesburga, Josepha Beuysa czy Pabla Picassa.

Kolekcja sztuki XX i XXI wieku jest ciągle rozbudowywana. Warto zwrócić uwagę na najnowsze zakupy muzealne. W 2017 roku do zbiorów dołączyły prace artystów, takich jak: Gianni Colombo, Hubert Czerepok, Andrzej Dłużniewski, Tamás Kaszás, Milan Knížák, Jewgienij E-E Kozłow, Roman Owidzki, Gerhard Rühm, Jadwiga Sawicka, John Smith, Katarina Zdjelar.

więcej TUTAJ

2. „Przewodnik po sztuce” Zbigniewa Libery

Przewodnik po sztuce Zbogniewa Libery

Na platformie zasoby.msl.org.pl obejrzycie wszystkie odcinki „Przewodnika po sztuce” Zbigniewa Libery. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych sztuką współczesną.

W krótkich wideo Libera przedstawia historię sztuki XX wieku oraz szczegóły biografii i twórczości artystów, a jego opowieść jest ilustrowana dziełami ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.

Każdy odcinek został poświęcony wybranemu zjawisku artystycznemu, szczególnie wybitnemu dziełu sztuki lub ważnemu artyście – Katarzynie Kobro, Władysławowi Strzemińskiemu, Henrykowi Stażewskiemu, Oskarowi Hansenowi, Krzysztofowi Wodiczko czy Oskarowi Dawickiemu. Program ma formułę autorskiego felietonu, który łączy wiedzę o charakterze encyklopedycznym z ciekawostkami i osobistymi spostrzeżeniami prowadzącego.

więcej TUTAJ

3. Archiwalne druki, fotografie i dokumenty

Muzeum Sztuki w Łodzi
Dokumentacja wystawy Fernand Léger 1881 – 1955 ©Muzeum Sztuki w Łodzi

Zbiór fotografii od 1945 roku po czasy współczesne to ciekawa podróż przez kolejne dekady. Zobaczycie zdjęcia dokumentujące wystawy i wydarzenia związane z MS, artystów i zwiedzających. Dzięki zgromadzonym tutaj drukom ulotnym prześledzicie też jak projektowano plakaty, ulotki informacyjne i jak zmieniały się zaproszenia na wystawy. Ciekawe są również wycinki prasowe poświęcone wydarzeniom artystycznym, które sięgają 1951 roku.

W archiwach znalazły się również publikacje MS: katalogi dawnych wystaw np. ekspozycji „Fernand Léger 1881-1955” z  1971 roku czy „St. I. Witkiewicz: fotografie” z  1979 roku, „Katarzyna Kobro 1898-1951: w setną rocznicę urodzin” z 2005 roku.

Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Sztuki w Łodzi
Plakaty: Rysunki Władysława Strzemińskiego ze zbiorów MS w Łodzi, 1968, oprac graf. Bogusław Balicki, Stanisław Łabęcki, Powidoki życia. Władysław Strzemiński i prawa dla sztuki, 2010, Edward Krasiński, 1991, oprac. graf. Tadeusz Piechura ©Muzeum Sztuki w Łodzi

więcej TUTAJ

4. Wykłady, wywiady, konferencje

Przegapiliście ciekawy wykład? To żaden problem, bo możecie go wysłuchać w dowolnej chwili. Na platformie pojawił się już m.in. wykład Ewy Opałki i Karoliny Zychowicz „Kobieta w awangardzie – biografie Nadii Léger” towarzyszący bardzo ciekawej wystawie „Czerwona materia. Nadia Léger”, która niedawno odbyła się w Łodzi.

Posłuchacie także rozmów i dyskusji z udziałem artystów, kuratorów, krytyków i historyków sztuki, m.in. Marii Poprzęckiej, Waldemara Baraniewskiego,  Stanisława Fijałkowskiego, Karola Radziszewskiego, Józefa Robakowskiego. Naprawdę warto!

więcej TUTAJ

5. Kulturanki

Kulturanek MS w Łodzi

Jest także coś dla najmłodszych! Razem z dziećmi obejrzycie KULTURANEK – program edukacyjny poświęcony sztuce współczesnej.

Filmy pokazują, jak codzienne doświadczenie pomaga w kontakcie ze sztuką współczesną i na odwrót: jak sztuka współczesna pomaga odnaleźć się w codzienności.

Programy odpowiadają na liczne dziecięce pytania np. dlaczego przedmioty są kolorowe, skąd w ogóle bierze się kolor, jak powstają dzieła abstrakcyjne, jak to się dzieje, że krowa na obrazie Theo van Doesburga to kombinacja figur geometrycznych?

więcej TUTAJ

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia także innych materiałów Muzeum Sztuki w Łodzi dostępnych na stronie zasoby.msl.org.pl

Zdjęcie główne: Sala Neoplastyczna, materiały Muzeum Sztuki w Łodzi
Tekst: AB

TU I TERAZ