Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jeśli kochacie botaniczne ilustracje, ten artysta ma dla was prezent: odtworzył cyfrowo i udostępnił online katalog z XIX wieku

Aż 160 pięknych, pastelowych grafik w stylu vintage czeka w wirtualnym katalogu. Można przeglądać, czerpać inspiracje, uczyć się rysunku, a przede wszystkim do woli cieszyć nimi oko!
.get_the_title().

To efekt pracy ilustratora i web designera Nicholasa Rougeux. Artysta nie pierwszy raz sięgnął do historii grafiki i rysunku.

Spod jego ręki wyszła wcześniej odtworzona cyfrowa wersja podręcznika, który był uznawany za jedną z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych publikacji XIX wieku – „Oliver Byrne. The First Six Books of the Elements of Euclid”.

To tłumaczenie sześciu pierwszych ksiąg „Elementów”, którego podjął się matematyk i inżynier budownictwa Olivier Bryne, stawiając na użycie jak największej ilości kolorowych obrazków, grafik i diagramów, co bez wątpienia było dużo atrakcyjniejszą i bardziej zrozumiałą formą niż głównie sam tekst.

Źródło: C82.net

Zdajemy sobie sprawę, że tematy arytmetyczne i geometryczne sięgające VI wieku nie w każdym wzbudzają dreszczyk emocji i, niezależnie od formy, w jakiej są przedstawiane, nie skłonią do przeglądania zasobów online. Weźmy się więc za temat i obrazki, które sprawią, że oczy zaświecą się miłośnikom roślin, artystycznym duszom i digital designerom. Chodzi o cyfrowe odtworzenie, pięknego, bogatego w detale i urzekającą kolorystykę katalogu kwiatów. Nicholas Rougeux wziął na warsztat „Illustrations of the Natural Order of Plants” Elizabeth Twining, którego pierwszy tom został wydany w 1849, a drugi – w 1855 roku.

W tych dziełach znalazło się 160 ilustracji, a na nich – około 700 roślin.

Są to okazy głównie z Wielkiej Brytanii, ale nie tylko, bo jak przyznała sama autorka we wstępie do części I: „Zestawienie naszych ojczystych roślin z tymi zagranicznymi pozwala na lepszy wgląd w naturę i istotę brytyjskiej flory, której charakter uwydatnia się właśnie dzięki takiemu kontekstowi”.

Źródło: c82.net

Należy podkreślić, że obecnie funkcjonują nowsze metody klasyfikacji biologicznej kwiatów i roślin, a sam dobór tych, które zilustrowała Twining, nie jest pełny i oczywisty – ryciny często przedstawiają roślinność, która w naturze rzadko lub w ogóle nie występowała razem.

Trudno im jednak odmówić uroku i artyzmu. Ryciny prezentują ogromną dawkę wiedzy i dają możliwość spojrzenia na bujną roślinność przez pryzmat tamtych czasów.

Nic więc dziwnego, że Nicholas Rougaux postanowił poświęcić rok życia na cyfrowe odtworzenie „Illustrations of the Natural Order of Plants”. Grafik chciał nie tylko przywrócić świetność tym ilustracjom, ale i upiększyć je, korzystając z możliwości współczesnej technologii. Z całym szacunkiem dla niego, ale i z równie dużym dla pracy Elizabetg Twining – uznajmy, że w wyniku jego prayc powstała nie tyle ulepszona, co uwspółcześniona wersja rysunków.

Źródło: c82.net

Każdy z rysunków został najpierw zeskanowany i odręcznie zarysowany przez Rogeux. Później artysta podrasowywał je kolorystycznie za pomocą odpowiednich programów komputerowych. Ilustrator zwraca jednak uwagę, że był to bardzo precyzyjny i wnikliwy proces, który miał na celu dobranie jak najbardziej zbliżonej do oryginału palety barw.

Ilustracje na etapie edycji zostały również oczyszczone z wszelkich zabrudzeń czy zmian wynikających z ich wieku czy też powstałych w wyniku procesu skanowania.

Każda z nowych ilustracji zawiera hotspoty odsyłające odbiorcę do opisów znajdujących się na niej roślin. Te są z kolei zaczerpnięte z oryginalnego katalogu Twining, co dodaje nie tylko waloru edukacyjnego, ale również historycznego.

Źródło: c82.net

„Jako że oba tomy zostały napisane w XIX wieku, to gramatyka, frazowanie czy terminologia mogą się momentami wydawać przestarzałe, a nawet obraźliwe” – czytamy na stronie projektu. – „Oryginalna pisownia została jednak zachowana, by projekt pozostał wierny oryginałowi”.

Nie ukrywamy, że zaintrygowało nas, jak XIX dzieło o botanice może współcześnie wydać się momentami „obraźliwe”, więc zbadanie tej sprawy to kolejny powód, żeby przejrzeć prace Rougeux.

Do czego i was zachęcamy! „Illustrations of the Natural Order of Plants” odtworzone cyfrowo przez Nicholasa Rougeux znajdziecie tutaj.

Źródło: c82.net
Źródło: c82.net
Źródło: c82.net
Źródło: c82.net
Źródło: c82.net

Zdjęcia główne: c82.net (Elizabeth Twining i Nicholas Rougeux)
Tekst: KD

TU I TERAZ