7 świetnych miejscówek na urlop w duchu eko

Sianoterapia, spotkanie na spacerze jeża i jaszczurki albo pomoc przy robieniu porzeczkowego wina? Może warto skonsumować tegoroczny urlop właśnie tak, czyli w jakimś ekomiejscu?
.get_the_title().

Eko to obecnie dość modny termin. Choć generalnie kojarzy się z czymś dobrym, co robimy dla planety i dla nas samych, to wiele osób wciąż obawia się, że wprowadzenie w życie ekologicznych zasad i rozwiązań nie jest takie proste i wiąże się z licznymi wyrzeczeniami i odmawianiem sobie korzystania z dobrodziejstw cywilizacji.

Może więc wato się przekonać, jak piękne, miłe i przyjemne mogą być ekoklimaty, wybierając się na urlop w jedno z miejsc utrzymanych właśnie w takim właśnie duchu.

Oczywiście wiadomo, że dni wolne od pracy plus piękne okoliczności przyrody z pewnością zaowocują pozytywnymi wrażeniami. Waro się przekonać, że eko to znaczy świetnie!

1. Eko Resort Łubinowe Wzgórze

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Łubinowe Wzgórze (@lubinowe.wzgorze)

Kiedy ostatnio byliście na masażu stemplami ziołowymi? Spokojnie – my też słyszymy o tym pierwszy raz w życiu. Ale czasem tak jest, że intuicja od razu podpowiada, że właśnie tego nam do szczęścia brakuje!

Ten zabieg uśmierza ból, napięcie mięśni, regeneruje organizm, a roznoszący się w trakcie zapach ziół pozwoli wam się przenieść w inny wymiar relaksu.

To tylko jedna z propozycji resortowego SPA. Na miejscu możecie też zażyć kąpieli w ruskiej bani lub poddać się sianoterapii – metodzie relaksacji zwanej „morfiną przyrodolecznictwa”. Ponadto Łubinowe Wzgórze prowadzi swoje Herbarium, czyli specjalny zielnik, dzięki któremu można spróbować przeróżnych mieszanek, w zależności od naszych potrzeb i gustów smakowych – od melisy z różnymi dodatkami, przez ajuwerdyjskie koktajle, po herbatę miłości. Nie wiemy, z czego ona się składa, ale poprosimy od razu podwójną!

Fanpage Łubinowe Wzgórze
Fanpage Łubinowe Wzgórze

Łubinowe Wzgórze oferuje gościom pobyt w pokojach, apartamentach lub chatach. Otoczenie łąk i lasów sprawi, że błyskawicznie ogarnie nas błogostan. Każdy, kto jest trochę control freakiem i woli już na wstępie wiedzieć, co dokładnie go czeka i że uda mu się osiągnąć efekt resetu, może wybrać jedną z ofert specjalnych, np. pakiet energia, oczyszczający lub antystres.

Ten ostatni to nasz faworyt, bo w ciągu 4 dni za pomocą specjalnie dobranych zabiegów i menu wyrwie nas ze szponów codziennego zmęczenia, stresu i przywróci spokój i harmonię. O, tak!

Łubinowe Wzgórze | Eko Resort & Natural SPA
Łąki 45A
24-160 Nałęczów

2. Ecorosarium

Fanpage Ecorosarium

Jeśli czujecie się totalnie przebodźcowani otaczającą rzeczywistością, w której przestaliśmy mieć wpływ na ilość komunikatów, przekazów i wszystkiego, co atakuje nasze zmysły w niekoniecznie przyjemny sposób, Ecorosarium będzie idealnym schronem.

To miejsce, gdzie reset i podładowanie baterii na najbliższe miesiące mamy w pakiecie.

Miejsce jest spokojne, kameralne i – z punktu widzenia typowych mieszczuchów – może nawet trochę dzikie.

Ten, kto spędzał wakacje u babci na wsi albo na obozie pod namiotem, poczuje powiew swoich dziecięcych lat!

W Ecorosarium soundtrackiem pobytu jest bzyczenie, buczenie, ćwierkanie, a współtowarzyszami może być jeż lub jaszczurka. Za to miętę do mojito zerwiecie sobie prosto z krzaczka. Podczas pobytu wchodzicie w wyjątkowy ekosystem, który was zafascynuje, wyciszy i spełni wszystkie potrzeby.

Slowshop.pl

Ecorosarium znajduje się na obrzeżach Kamienia Pomorskiego w w strefie chronionej klimatycznie, czyli bez zanieczyszczeń powietrza i wody. Może pochwalić się też tym, że nie stosuje się tam żadnych środków chemicznych!

Ecorosarium
ul. Henryka Wieniawskiego 28
72-400 Kamień Pomorski

3. Hotel Eco Tatry Holiday & SPA Kościelisko

Fanpage Hotel Eco Tatry Holiday & SPA Kościelisko

Zielony kolor uspokaja zmysły, sprzyja relaksowi, symbolizuje też początek i odnowę. Jeśli więc przyjdzie spędzić wam wakacje w tym hotelu, poczujecie się jak nowo narodzeni.

Wylegując się przed nim na leżaczku na soczyście zielonym trawniku, będziecie mieli widok na lasy, szczyty i łąki. Wszystko w tej sprzyjającej osiągnięciu harmonii wewnętrznej i rozładowującej napięcie barwie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Hotel Eco Tatry Holiday&SPA (@ecotatry_hotel)

Filozofia Eco Tatr opiera się na poszanowaniu otaczającej je przyrody.

Środowisko naturalne urasta tu rangi skarbu narodowego, stąd też najważniejsze elementy leżące u podstaw działalności hotelu to natura, ekologia, cisza i zdrowie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Hotel Eco Tatry Holiday&SPA (@ecotatry_hotel)

Ze względu na to, że eko jest teraz modne i wiele produktów i usług przyczepia sobie taką odznakę, mimo że wcale nie ma czym się w tym temacie pochwalić, sprawdzamy, jak to wygląda w przypadku hotelu Eco Tatry Holiday & SPA Kościelisko.

Okazuje się, że hotel korzysta z solarów, ekologicznego ogrzewania i nie stworzył szamba – nieczystości trafiają do gminnej lokalizacji.

Czyli wszystko się zgadza i jest tak, jak być powinno. A na dodatek komfortowo, przyjemnie i z klimatem pełnym pozytywnych wibracji.

Eco Tatry Hotel ***
(dawniej Pensjonat Liliowy Dwór)
ul. Strzelców Podhalańskich 6,
34-511 Kościelisko k. Zakopanego

4. Gospodarstwo agroturystyczne Eko-Zagroda Goreń Duży

Fanpage Gospodarstwo agroturystyczne Eko-Zagroda Goreń Duży

Czy jest coś fajniejszego niż pobyt w domku na jeziorem? Pobyt w domku nad dwoma jeziorami! Taka okazja trafia się w Eko Zagrodzie. Umiejscowiona jest ono w Gostyńsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym na Pojezierzu Kujawskim.

W czystych wodach jeziora Skrzyneckiego można się pluskać, a przeznaczony specjalnie dla gości pomost na jeziorze Goreńskim sprawdzi się idealnie jako miejscówka do łowienia ryb.

EkoZagroda.eu
Fanpage Gospodarstwo agroturystyczne Eko-Zagroda Goreń Duży

Właściciele hodują drób i świnie – mangalice. Na terenie posiadłości znajduje się duża altana, miejsce na ognisko, boiska sportowe oraz plac zabaw. Pobyt tu upływa więc nie tylko w duchu eko, ale również sprzyja odcięciu technologii. Gospodarze uznali, że Eko-Zagrada jest wręcz stworzona do tego, żeby zapewnić spokojny, ciekawy wypoczynek rodzinom z dziećmi. To właśnie do nich – i wyłącznie do nich – kierowana jest oferta wakacyjna.

„Nie wynajmujemy domków młodzieży oraz osobom ‚głośnym’, zakłócającym ciszę” – czytamy na stronie. Ktoś może się oburzać, ale dobrze, że zasady są jasne – wszyscy na tym skorzystają.

Fanpage Gospodarstwo agroturystyczne Eko-Zagroda Goreń Duży

W czasach, kiedy przemysł turystyczny tak bardzo nakręca „czynnik instagramowalny”, warto wyjść poza swoją strefę komfortu i trochę wrócić do korzeni. To sprzyja celebracji czasu z rodziną w otoczeniu pięknej przyrody. Pobyt w Eko-Zagrodzie zapowiada się sielsko, beztrosko i eko. Czego więcej tak naprawdę potrzeba do szczęścia?

Gospodarstwo agroturystyczne Eko-Zagroda Goreń Duży
Goreń Duży
87-821 Skrzynki, Wloclawek, Poland

5. Moniówka

Fanpage Moniówka

To teraz, żeby było sprawiedliwie, miejsce, w którym z kolei ograniczone są wizyty rodzin z dziećmi.

Jeśli więc macie potomstwo, podrzućcie je na kilka dni dziadkom, a sami wybierzcie się na porządny ekoreset do Moniówki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Moniówka (@moniowka)

Chleby, sery, świeże mleko, domowe ciasta, ekologiczne warzywa sezonowe – to tylko niektóre z dobrodziejstw tego regionu, które goście będą mieli okazję spałaszować pod jabłonką.

Jeśli kochacie jazdę na rowerze i mielibyście może ochotę sprawdzić, czy aby nie jeździ się fajniej bez wdychania smogu, boksowania się z pieszymi i narzekania na kierowców, tu będzie ku temu okazja.

Urokliwe trasy w pobliżu jezior pozwolą wam oddawać się swojej ulubionej aktywności fizycznej całymi dniami.

Fanpage Monówka

W samej Moniówce jest błogo, po przyjacielsku, bez nerwów.

I wegetariańsko – a odstawienie lub przynajmniej ograniczenie spożywania mięsa to jedna z najlepszych ekodecyzji, jakie możemy podjąć na rzecz naszej planety.

Jeśli trochę się więc z tym wyborem „bujacie”, to może tym bardziej warto wybrać się do Moniówki i przejść tam taki mini okres próbny. Kto wie – może zakończy się całkowitą zmianą nawyków żywieniowych. Trzymamy kciuki!

Moniówka
Nowe Kawkowo 11
11-042 Jonkowo

6. Gościniec Szuwary

Fanpage Gościniec Szuwary

Jeśli jednym z głównych powodów, dla których czekacie na lato jest wysyp wszelkich dobrodziejstw natury, czyli najpyszniejszych, najsłodszych i najbardziej soczystych polskich owoców, Gościniec Szuwary szczególnie wam się spodoba.

W ich owocowym sadzie jest wszystko, co musi znaleźć się w wakacyjnej diecie, żeby doładować nas pozytywną energią – jeżyny, maliny, porzeczki, agrest czy truskawki.

Powstają z nich ekologiczne desery, przekąski i przetwory. Nie brakuje też grządek z warzywami, szklarni i przeróżnych kwiatów – jak w tajemniczym ogrodzie.

Fanpage Gościniec Szuwary
Szuwary.info

W chłodniejsze dni i wieczory można cieszyć oko widokiem na ten ogród z wnętrza świetlicy. Za regały robią w niej skrzynki po jabłkach, a całość utrzymana jest w drewnie i bieli, co w sprzyja wyciszeniu.

Przeglądając ofertę tego miejsca, można dojść do wniosku, że każdy element tego został pomyślany tak, by wprowadzać klimat niczym z prawdziwej oazy spokoju.

Fanpage Gościniec Szuwary

Gościniec Szuwary to miejsce, w którym panuje rodzinna atmosfera wprowadzona przez gospodarzy, ich dzieci i gromadkę czworonogów. I sądząc po opiniach gości – trafiamy tam w dobre ręce, które dołożą wszelkich starań, abyśmy mogli na czas pobytu uwolnić głowę od zmartwień i zająć się tym, czego na co dzień tak nam brakuje – wypoczynkiem, obcowaniem z naturą i oddychaniem świeżym powietrzem.

Fanpage Gościniec Szuwary

Szuwary – pokoje gościnne
Krutyń 54b
11-710 Krutyń

7. Kolonia Mazurska Mierki

KoloniaMazurska.pl

Co można robić w miejscu położonym z dala od cywilizacji? Z dala od sąsiadów, gdzieś w środku lasu, na przysłowiowym końcu świata?

Jak się okazuje – a właściciele Kolonii Mazurskiej są tego najlepszym przykładem – można tam żyć, mieszkać, bawić się, wypoczywać, ciężko pracować, cieszyć się bliskością natury, marzyć i te marzenia spełniać.

Ten domek w lesie jest właśnie takim spełnionym marzeniem o miejscu, gdzie można zwolnić, a do tego żyć eko, bo przy bardzo małym wykorzystaniu energii z zewnątrz i przekonać się, czy wasz pomysł, żeby pewnego dnia rzucić wszystko i wieść wiejskie życie w lesie, jest dobry.

KoloniaMazurska.pl

Kolonia Mazurska nie jest bowiem sztucznie stworzonym, komercyjnym tworem, który ma zapewnić przyjezdnym zabawę w farmerów, gdzie przygotowano na ten poczet specjalne eksponaty i plan gier i zabaw.

To prywatny dom, otwarty dla zwierząt, mający swój rytm i klimat.

KoloniaMazurska.pl

Oczywiście nikt nie będzie was zmuszał do pracy w gospodarstwie – możecie spędzać czas na kąpaniu się w jeziorku, czy czytaniu książki w hamaku. Ale czy pomoc przy robieniu porzeczkowego wina nie wydaje się wam fajną atrakcją, zwłaszcza że może wiązać się z jego późniejszą degustacją? 🙂

KoloniaMazurska.pl

To miejsce sprawdzi się idealnie jako miejscówka dla osób, którym niestraszne są warunki wiejskie i leśne, wiedzą, że agroturystyka to mieszanka turystyki i rolnictwa, i są to dwie na równi przenikające się dziedziny. Jeśli więc ktoś będzie oburzony faktem, że koty i psy zostawiają sierść na siedziskach, a koń nie idzie załatwić się do Toi-Toi’a, to może niech lepiej wybierze inny kierunek.

Kolonia Mazurska Mierki
Mierki 61b
11-015 Mierki

Zdjęcia główne (od lewej): Łubinowe Wzgórze, Moniówka, Gościniec Szuwary
Tekst: Kinga Dembińska

Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook