Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 wykładów na Gdynia Design Days 2017, na których trzeba być

Znamy już całą listę wykładów na Gdynia Design Days 2017. Wskazujemy te, na których nie może was zabraknąć.
.get_the_title().

Gdynia Design Days od lat jest jednym z najważniejszych festiwali wzornictwa w Polsce. Organizatorzy wydarzenia nie spoczywają jednak na laurach i cały czas starają się rozwijać jego formułę. Od dwóch edycji festiwal produkuje własną kolekcję elementów wyposażenia wnętrz 'Manuba’, która jest sprzedawana podczas imprezy. Dzięki tej zmianie festiwal zostawia po sobie realne rozwiązania, które kreują rzeczywistość projektową, zamiast tylko ją odtwarzać. Taka forma zaangażowania designerów nie jest jednak jedynym wyróżnikiem imprezy.

Hasłem tegorocznej edycji Gdynia Design Days jest #sztorm, a bardzo ważnym elementem programu są wykłady ekspertów z branży, które umożliwiają uczestnikom poznanie rynku projektowego z praktycznej strony.

W tym roku jest ich naprawdę dużo, dlatego postanowiliśmy wskazać te najciekawsze, by nieco ułatwić wybór wszystkim tym, którzy między 30 czerwca a 9 lipca wybierają się do Gdyni.

1. Pracownia projektowa mode:lina™ – Jak pracuje się w najlepszym biurze na świecie?

(8 lipca, 18:00-18:45)

Paweł Garus i Jerzy Woźniak – założyciele pracowni mode:lina™

'Chcemy mieć najlepsze biuro na świecie!’. Tak brzmiał tytuł pierwszego maila od klienta — norweskiej firmy Opera Software — do projektantów z biura projektowego mode:lina™. Szybko się okazało, że Norwegowie nie chcieli narzucać stylu skandynawskiego. Wręcz przeciwnie. Zależało im, by loftowe wnętrze nawiązywało do Wrocławia, gdzie znajduje się największy zagraniczny oddział firmy. I właśnie to miasto stało się największą inspiracją dla projektantów.

Brief klienta stał się natomiast swego rodzaju przepowiednią, bo nowe biuro Opera Software rzeczywiście zostało uznane za najlepsze biuro na świecie.

Właśnie dlatego każdy, kto interesuje się projektowaniem przestrzeni do pracy, powinien stawić się na wykładzie biura mode:lina™ (mimo młodego wieku założycieli, Pawła Garusa i Jerzego Woźniaka, to pracownia z dużym dorobkiem przez 8 lat istnienia gościła na stronach niemal 100 wydawnictw krajowych i międzynarodowych oraz została nagradzana w międzynarodowych i krajowych konkursach).

Studio mode:lina™ otrzymało za projekt wrocławskiego biura Opera Software międzynarodową nagrodę Finest Interior Award 2016 w kategorii Best Office Interior.

2. Hugon Kowalski i Marcin Szczelina – Wykład kuratorski Let’s talk about garbage

(1 lipca, 16:00-17:00)

Marcin Szczelina, Hugon Kowalski; fot.: Bartek Barczyk

Pokazywana podczas GDD 2017 wystawa 'Let’s talk about garbage’ – autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny – została po raz pierwszy zaprezentowana na głównej wystawie XV Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, którego tematem przewodnim była architektura zaangażowana.

Projekt Polaków jest próbą zwrócenia uwagi na problem nadprodukcji śmieci i możliwości ich efektywnego wykorzystania w architekturze.

Bodźcami do stworzenia wystawy była wyprawa do Mumbaju oraz szerokie studia nad współczesnymi systemami gospodarki odpadami i sposobami recyklingu. Podczas wykładu kuratorskiego zostaną omówione idee oraz cele, jakimi kierowali się twórcy. Rozwiną oni również pomysły dotyczące zmniejszenia generowania śmieci dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w dziedzinie architektury.

Wystawa 'Let’s talk about garbage’ to ogromny sukces, bo Polacy po raz pierwszy w historii zostali zaproszeni do uczestnictwa w wystawie głównej Biennale Architektury.

3. Patryk Hardziej – CPN, spuścizna Ryszarda Bojara

(3 lipca, 16:00-16:45)

Ryszard Bojar i Patryk Hardziej

Podczas wykładu poznamy sylwetkę Ryszarda Bojara – jednego z najbardziej kultowych polskich projektantów graficznych.

Zmarły w tym roku twórca był współautorem m.in identyfikacji wizualnej CPN oraz pierwszej linii warszawskiego metra, wieloletnim pracownikiem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie oraz nauczycielem akademickim.

O swoim idolu opowie miłośnik starych znaków graficznych i ich historii – Patryk Hardziej, kurator głośnej Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Na co dzień Hardziej razem z Patrycją Podkościelny współtworzy tandem graficzny i studio ¬negation.

Ryszard Bojar był współautorem m.in. identyfikacji wizualnej CPN.

4. Natalia Hatalska – Life after food (as we know it)

(4 lipca, 19:00-20:00)

Natalia Hatalska

Mięso in vitro, mąka z owadów, jadalny druk, zautomatyzowane bazy smaków – to wszystko dzieje się już dziś! Jak będzie wyglądać jedzenie przyszłości? Natalia Hatalska – założycielka infuture institute, analityczka trendów w komunikacji i blogerka – przedstawi wyniki i wnioski z raportu 'Future of Food’, nad którym Instytut pracował ostatnie miesiące.

Podczas wykładu będzie można przyjrzeć się wszystkim etapom związanym z produkcją, przetwarzaniem, przechowywaniem, transportem i spożywaniem żywności.

Dowiedzieć się, jak będziemy hodować zwierzęta, uprawiać rośliny oraz jak zmieni się gospodarowanie odpadkami spożywczymi. Prowadząca spróbuje odpowiedzieć na pytanie: jak stworzyć system, który zapewni nam dostęp do świeżego, zdrowego, bezpiecznego i odżywczego jedzenia, produkowanego w sposób zrównoważony, przyjazny środowisku. A finalnie stwierdzić, co tak na prawdę będziemy mogli lub musieli jeść. Wystąpienie będzie merytorycznym uzupełnieniem wystawy 'infuture food lab’, na której można podziwiać wizje jedzenia, wykreowane przez studentów Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku realizujących z infuture institute projekt typu 'speculative design’. Po wykładzie będzie można zwiedzić wystawę 'infuture food lab’ z Natalią Hatalską oraz dr Martą Flisykowską z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP.

Wystąpienie Natalii Hatalskiej będzie merytorycznym uzupełnieniem wystawy 'infuture food lab’, na której można podziwiać wizje jedzenia, wykreowane przez studentów Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku.

5. Bartosz Zimny – Woonerf, czy nadciąga miejska rewolucja?

(5 lipca, 17:00-17:45)

Bartosz Zimny

W erze dominacji samochodów i niejakiego podporządkowania krajobrazu miast inżynierii drogowej wyzwaniem staje się próba stworzenia ulicy, godzącej interesy wszystkich mieszkańców.

Okazuje się w XXI wieku można zbudować ulicę, która będzie zachęcała do przebywania na niej. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być Woonerf, ale dlaczego tak wiele miast boi się tej koncepcji?

Na to pytanie odpowie Bartosz Zimny, architekt, który opracował koncepcję modernizacji łódzkich ulic na ulice typu woonerf (w latach 2013–16 był związany zawodowo z Zarządem Dróg i Transportu w Łodzi; od 2016 roku pracuje w Zarządzie Inwestycji Miejskich w Łodzi w wydziale rewitalizacji obszarowej). W kręgu jego zainteresowań jest przede wszystkim wpływ przestrzeni publicznej na mieszkańców miasta.

TU I TERAZ