Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 miejsc w Legnicy, które musisz odwiedzić

W czasach PRL Legnica była znana jako 'Mała Moskwa'. Piszemy dlaczego warto odwiedzić to miasto współcześnie.
.get_the_title().

1. Śladami Małej Moskwy

'Kwadrat’; źródło: Wikimedia
Pomnik Braterstwa Broni w Legnicy; źródło: Mapio.net

W latach 1945-1993 Legnica była centrum dowodzenia Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Przez ten czas spora jej część była miastem w mieście, przeznaczonym tylko dla żołnierzy radzieckich i ich rodzin. Było ich tyle, że Legnicę zaczęto nazywać 'Małą Moskwą’.

Gdy w Legnicy powiesz 'kwadrat’, wszyscy będą wiedzieli, że chodzi o willową część Tarninowa, którą zamieszkiwali radzieccy oficerowie i właśnie przez to zachowała ona swój historyczny kształt.

Warto zobaczyć również Pomnik Braterstwa Broni na Plac Słowiańskim, który jest punktem spotkań, jak też osią sporów w miejskim ratuszu.

2. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Caffe Modjeska, Ratuszowa

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy; źródło: Wikimedia
Caffe Modjeska; źródło: teatr.legica.pl

Teatr Modrzejewskiej znany jest fanom polskiego teatru chociażby z takich spektakli jak 'Łemko’, 'Ballada o Zakaczawiu’ czy 'Operacja Dunaj’, ale będąc w Legnicy warto też zobaczyć dwie kawiarnie mieszące się w budynku teatru.

Caffe Modjeska jest, jak sama się określa, 'intymna i atmosferyczna’, odbywają się w niej koncerty bluesowe i jazzowe czy wystawy fotografii.

Ratuszowa zaś położona jest w miejscu średniowiecznego szynku; przed wojną w tym miejscu istniał 'Rathaus Keller’, gdzie mieszkańcy Liegnitz spotykali się, żeby pogawędzić i napić się wina lub piwa.

3. Park Miejski i Palmiarnia

Źródło: Wikipedia

Zniszczony podczas nawałnicy w 2009 roku park powoli odzyskuje swoją dawną świetność. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w początkach XIX wieku, ale największy rozgłos zyskał w drugiej połowie lat dwudziestych XX wieku, kiedy to odbywała się w nim wystawa ogrodnicza GUGALI.

Zwiedzając park, koniecznie trzeba zobaczyć zabytkową palmiarnię, powstałą w końcu XIX wieku z inicjatywy bogatego mieszczanina Feodora Beera.

Oprócz tego, że posiada takie okazy flory jak sagowiec wygięty czy alokazja, ma też kilku mieszkańców – między innymi ary błękitne o imionach Marian i Hela czy kuropatwę Koko.

4. Muzeum Miedzi

Źródło: FB Muzeum Miedzi w Legnicy

Jedyne muzeum w Legnicy mieści się w dawnym pałacu opatów cysterskich. Chociaż historia muzealnictwa w mieście rozpoczęła się w roku 1879, Muzeum Miedzi musiało być organizowane od podstaw, gdyż wszystkie zbiory Muzeum Dolnośląskiego spłonęły w 1945 roku.

Muzeum skupia się głównie na historii miasta i okolic oraz na dokumentowaniu wydobycia miedzi, która od pradziejów stanowi ważną część legnickiej gospodarki.

5. Zamek Piastowski

Źródło: Wikimedia

Jeden z najstarszych zamków w Polsce. Został mocno zniszczony podczas II Wojny Światowej, ale władze miasta w latach sześćdziesiątych zdecydowały się go odbudować.

Choć obecnie mieszczą się w nim instytucje oświatowe, wciąż ma wiele do zaoferowania – fanom historii poleca się ruiny romańskiej kaplicy i jedyną w Polsce Zieloną Komnatę; miłośnikom ładnych widoków – punkt widokowy znajdujący się na wysokości 52 metrów. Oprócz tego na zamku można szukać skrytki geocachingowej.

6. Kościół Mariacki

Źródło: Wikimedia

Oprócz tego, że jest to jedyny ewangelicko-augsburski kościół w mieście, warto go zobaczyć chociażby ze względu na piękną neogotycką bryłę.

Ciekawe jest również wnętrze, szczególnie ze względu na podtrzymujące sklepienie kolumny zdobione w stylu mauretańskim.

Można również wejść na jedną z wież, z której rozpościera się piękny widok na miasto i okolice.

7. Cukiernio-lodziarnia Markova

Źródło: Cukiernio-lodziarnia Markova

Miejsce, w którym można zjeść przepyszne, własnoręcznie wyrabiane lody czy ciasta. Lokalizacja w samym sercu Rynku daje możliwość dalszych eskapad po mieście.

Fanom architektury położenie lokalu przypadnie do gustu, gdyż rozpościera się z niego widok na budynek teatru i renesansową kamienicę Pod Przepiórczym Koszem.

8. 4 Pokoje

Źródło: FB 4Pokoje

W 4 Pokojach można napić się piwa, pogadać ze znajomymi i wziąć udział w projekcjach filmów amatorskich, koncertach, spotkaniach autorskich, wymianie ubrań czy wystawie fotografii.

Umiejscowienie na obrzeżach starego miasta pozwala planować wypad np. do parku.

9. Ferayna

Źródło: lca.pl

Mieszcząca się w kontenerze morskim lodziarnia znajduje się przy ulicy prowadzącej do Parku Miejskiego.

Braki przestrzenne zrekompensowano, udostępniając gościom dach, który znajduje się dosłownie pośród gałęzi drzew.

Latem odbywają się na nim pokazy filmów.

10. Galeria Sztuki i Kawiarnia Pacykarz

Źródło: galeria.legnica.pl

Galeria Sztuki istnieje w Legnicy od 1971 roku i od tego czasu organizuje wystawy, a także gromadzi zbiory sztuki współczesnej z zakresu malarstwa, grafiki, fotografii czy rzeźby.

Oprócz tego prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą.

Mamy już rok 2017, jednak pod względem technologii stacjonarnego dostępu do internetu wciąż większość z nas korzysta z rozwiązań z poprzedniego stulecia. Tradycyjna sieć telefoniczna z kablami miedzianymi, czy klasyczna 'kablówka’, z kablami koncentrycznymi, nie zostały zaprojektowane z myślą o transmisji danych. Wynika z tego sporo ograniczeń i niedogodności, z którymi w obecnych czasach coraz trudniej przejść do porządku dziennego.

Żeby sprostać oczekiwaniom użytkowników, trzeba budować sieci, które od samego początku są zaprojektowane z myślą o przesyłaniu dużej ilości danych. Taka jest sieć światłowodowa, którą Netia sukcesywnie przyłącza w kolejnych polskich miastach, m.in. w Legnicy.

Internet światłowodowy warto wybrać przede wszystkim ze względu na bardzo dużą szybkość i stabilność transmisji danych i to w obu kierunkach (pobieranie i wysyłanie). W ofercie Netii maksymalna dostępna opcja oferuje pobierania danych z prędkością aż 900 Mb/s i wysyłania 100 Mb/s. Światłowód jest również bardziej ekologiczny, gdyż urządzenia w sieci światłowodowej pobierają o wiele mniej prądu niż tradycyjne systemy.

TU I TERAZ