Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 miejsc w Bielsku-Białej, które musisz odwiedzić

Bielsko-Biała, nazywana dawniej małym Wiedniem, dziś swój ogromny potencjał zawdzięcza nie tylko architekturze, ale także bliskości natury oraz sporej liczbie atrakcyjnych miejscówek oraz licznych wydarzeń kulturalnych takich jak koncerty czy festiwale. Zobaczcie sami.
.get_the_title().

1. Szyndzielnia

Zacznijmy od góry. Dosłownie. Schronisko położone na symbolicznej wysokości 1001 metrów n.p.m. jest sztandarową wizytówką miasta i jego najstarszym symbolem. Zbudowane w 1897 roku nawiązuje swoją architekturą do ośrodków alpejskich.

Odwiedzić Bielsko-Białą i nie być na szczycie Szyndzielni, to jak nie przyjechać tu wcale.

Zwłaszcza że na górę można się dostać wygodną kolejką. Nic więc nie usprawiedliwia odpuszczenia sobie pierwszego punktu na liście. Poza tym to doskonała baza wypadowa do dalszych wędrówek pieszych czy wypadów na rowerach. Ale o tym w następnym punkcie.

2. Enduro Trails

Miejsce, gdzie natura spotyka się z adrenaliną i rowerowymi zajawkowiczami, przywodzące na myśl ekstremalne filmy Red-Bulla.

Na zboczach okalających miasto powstała sieć profesjonalnych ścieżek zjazdowych.

Znajdziemy tam wszystko: od łagodnych stoków dla niewprawionych amatorów, aż po czarne trasy, wymagające od rajderów żelaznych nerwów. Nie musisz się obawiać o sprzęt – na miejscu możesz wypożyczyć rower, który podoła każdej ze ścieżek.

3. Beskid Sport Arena

Nadal nie opuszczamy gór. Jeśli w środku lata jesteście stęsknieni za deską lub nartami pod nogami, a fundusze nie pozwalają na wypad na alpejskie czy norweskie lodowce – nic straconego.

W każdy weekend w Bielsku-Białej do dyspozycji chętnych jest kilkudziesięciometrowa trasa z prawdziwym śniegiem. Czyli: szorty, bikini i deska!

Jeśli to za mało, obok jest zjeżdżalnia wodna o długości 170 metrów, zakończona basenem. A wszystko z widokiem na góry gratis.

4. Prywatne Muzeum Literatury im. Reyomonta

Bielsko to miasto z długą tradycją, czas więc na odrobinę kultury.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi jednej osoby – Pana Tadeusza – w Bielsku znajduje się unikatowe muzeum polskiej literatury, zawierające własnoręcznie przepisane klasycznie dzieła, m.in. 'Chłopów’ czy 'Pana Tadeusza’.

Muzeum znajduje się w rejonie starego miasta, w otoczeniu wiekowych kamienic i zabudowań. Więc niedaleko stąd do kolejnych punktów z listy.

5. Szpilka + Dog’s’Bollocks

Jeśli jedno miejsce ma symbolizować rytm miasta, to będzie to Dog’s Bollocks.

Zawsze pełne ludzi, a więc ciężko znaleźć tu miejsce – ale warto na nie polować. Ciekawe wnętrza, dobre drinki i pozytywny vibe tego miejsca zachęcają do odwiedzin. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Szpilka, której menu zaspokoi również te najbardziej wymagające gusta smakowe – burgery wymiatają. Jeśli Dog’s jest pusty – to znaczy, że miasto wymarło.

6. Gallo Nero

Nie schodzimy ze szlaku drinków i jedzenia. Gallo Nero to legendarna knajpa z włoską kuchnią, która przyciąga wielu Bielszczan. Zaczynali jako osiedlowa pizzeria, gdzie gotowali głównie dla siebie i znajomych. Reputacja lokalu zaczęła jednak zataczać coraz szersze kręgi i ludzie przyjeżdżali tutaj na pizzę nawet z drugiego końca miasta.

Po kilku latach Gallo Nero przeniosło się do nowego miejsca, w otoczeniu odrestaurowanych dawnych hal produkcyjnych i szwalni.

Jedzenie nadal jest wybitne, chociaż ceny wzrosły wraz z metrażem lokalu. Znalezienie wolnego stolika bez rezerwacji graniczy z cudem, więc warto umówić się z wyprzedzeniem. Świetne miejsce zarówno na niezobowiązujące spotkania ze znajomymi, jak i te biznesowe.

7. Jezioro Żywieckie

Kilkanaście kilometrów od Bielska znajduje się sztuczny zbiornik wodny – jezioro Żywieckie. Trochę naciągamy zasady zestawienia, ale dzięki temu można zobaczyć, jak szerokim spektrum atrakcji dysponuje Bielsko-Biała.

Nad brzegiem jeziora znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych oraz żeglarskich marin.

Co prawda gwarantują one mentalną wycieczkę w czasy PRL-u, ale to też ma swój urok. Przede wszystkim można tu jednak spróbować swoich sił na wodzie – na pokładzie żaglówki bądź windsurfingu. Dla mniej wymagających są również rowerki wodne. A wszystko w otoczeniu krajobrazu szczytów gór i lasów.

8. Lotnisko

Teraz coś dla tych, którzy lubią oderwać się czasem od ziemi. Bielsko dysponuje lotniskiem, na którym działa aeroklub.

Jeśli tylko masz ochotę unieść się na fali ciepłego powietrza, koniecznie musisz umówić się na lot ponad miastem.

W okolicy lotniska znajduje się wiele restauracji i barów, chętnych przyjąć i ugościć spragnionych odpoczynku spacerowiczów. Wzdłuż lotniska poprowadzona jest także ścieżka dla rowerzystów i rolkarzy. Z widokiem na góry, a jakże.

9. Wake Park w Goczałkowicach Zdrój

Paręnaście minut jazdy samochodem z centrum miasta wystarczy, aby znaleźć się na wyciągu do wake’a.

Nieduży ruch, atmosfera pełna chilloutu i kuracujszy z pobliskich ośrodków uzdrowiskowych – to wszystko składa się na charakter wake parku w Goczałkowicach Zdrój.

Miejsce warte odwiedzenia nie tylko, kiedy chcemy poćwiczyć kolejne ewolucje i poślizgać się na wodzie, ale także złapać pozytywny vibe surferskiego beach baru.

10. Aquarium

Miejsce z kategorii alternatywnych: kawiarnia pełna wystaw, koncertów czy pokazów filmów.

Aquarium mieści się obok miejskiej galerii – przesiąknęła sztuką i totalnie uległa jej wpływowi.

Obowiązkowe miejsce na spokojne wieczory. Niemal zawsze dzieje się tam coś ciekawego, ale jeśli nie – to i tak można się zatrzymać na kawę lub ciasto. Warto przeglądać co planują konkretny wieczór i skorzystać z wachlarza ich oferty.

Chcecie wiedzieć więcej na temat Bielsko-Białej? Zaglądajcie na BB365.info.

Mamy już rok 2017, jednak pod względem technologii stacjonarnego dostępu do internetu wciąż większość z nas korzysta z rozwiązań z poprzedniego stulecia. Tradycyjna sieć telefoniczna z kablami miedzianymi, czy klasyczna 'kablówka’, z kablami koncentrycznymi, nie zostały zaprojektowane z myślą o transmisji danych. Wynika z tego sporo ograniczeń i niedogodności, z którymi w obecnych czasach coraz trudniej przejść do porządku dziennego.

Żeby sprostać oczekiwaniom użytkowników, trzeba budować sieci, które od samego początku są zaprojektowane z myślą o przesyłaniu dużej ilości danych. Taka jest sieć światłowodowa, którą Netia sukcesywnie przyłącza w kolejnych polskich miastach, m.in. w Bielsku-Białej.

Internet światłowodowy warto wybrać przede wszystkim ze względu na bardzo dużą szybkość i stabilność transmisji danych i to w obu kierunkach (pobieranie i wysyłanie). W ofercie Netii maksymalna dostępna opcja oferuje pobierania danych z prędkością aż 900 Mb/s i wysyłania 100 Mb/s. Światłowód jest również bardziej ekologiczny, gdyż urządzenia w sieci światłowodowej pobierają o wiele mniej prądu niż tradycyjne systemy.

TU I TERAZ