Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wędrówka szlakiem Skåneleden

Skåneleden to 1200-kilometrowy szlak wędrowny ciągnący się przez cały region południowej Szwecji. Bujne lasy, skaliste linie brzegowe, piaszczyste plaże oraz idylliczne, pasterskie krajobrazy sprawiają, że zarówno amator pieszych wycieczek, jak i doświadczony wędrowiec znajdzie tu coś dla siebie!
.get_the_title().

Szlaki turystyczne w Skanii, najbardziej wysuniętej na południe części Szwecji, każdego roku wabią tysiące poszukiwaczy przygód, oferując im szeroki wachlarz możliwości. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno amator pieszych wycieczek, jak i doświadczony wędrowiec. Bujne lasy, skaliste linie brzegowe, piaszczyste plaże oraz idylliczne, pasterskie krajobrazy sprawiają, że Skania może poszczycić się ponad 1200-kilometrowym szlakiem wędrownym o nazwie Skåneleden, ciągnącym się przez cały region południowej Szwecji. Podzielony jest na 5 różnych tras i aż 104 odcinki, dzięki czemu w łatwy sposób można dostosować poziom trudności wędrówki do własnych potrzeb i możliwości.

©Mickael Tannus

Pierwsze sześć odcinków trasy, mieszczących się pomiędzy miastami Sölvesborg i Glimåkra, udostępniono w roku 1978. Wszystko za sprawą wizji Folke Friberta, który dołożył wszelkich starań, żeby ludzie mogli poznać piękno natury Skåne. Dziś szlakiem w całości zarządza The Skåne Regional Council, mimo że trasa w dużej mierze przechodzi przez grunty prywatne.

Na szczęście nie jest to problemem, gdyż w Szwecji obowiązuje Allemansrätten, czyli prawo wszystkich ludzi, stanowiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą.

Oczywiście należy przy tym pamiętać, że absolutnie zabronione jest śmiecenie, niszczenie przyrody czy przeszkadzanie innym.

©Adrianna Zielińska
©Adrianna Zielińska

Dużą zaletą jest fakt, że Skania doskonale przygotowała transport publiczny do wsparcia tras, które wymagają dalszego przemieszczenia się z punktu A do B. Nie ma więc konieczności organizowana własnego pojazdu.

Niektóre odcinki umożliwiają skorzystanie z noclegu w schroniskach lub chatach, ale równie dobrze można zabrać ze sobą namiot i doświadczyć Skanii pod gwiazdami.

Większość tras jest jednak dobrze zaopatrzona w liczne hotele i hostele, dzięki czemu każdej nocy bez trudu można znaleźć dogodne miejsca noclegowe. Cały szlak jest oznaczony pomarańczowymi znacznikami i znakami, więc zawsze wiadomo, w którą stronę należy iść.

©Adrianna Zielińska

Zachodnie wybrzeże Skanii charakteryzuje się stromymi klifami i skalistymi występami. Tu w pierwszej kolejności warto odwiedzić Hovs Hallar, imponujące formacje skalne opadające w kierunku morza i osiągające wysokość od 10 do 30 metrów n.p.m. Po tej stronie nie można także ominąć rezerwatu przyrody Kullaberg z latarnią morską Kullen. Znajdujący się tam 70-kilometrowy szlak Kullaleden jest jednym z najlepszych w Europie pod względem standardu i świadczonych tam usług oraz doświadczeń przyrodniczych.

©Mickael Tannus

Na poszukiwaczy poważniejszych wrażeń czeka północno-wschodnia część Skanii. W odległej dziczy z szerokimi pastwiskami, pięknymi jeziorami i wąskimi strumykami, prowadzący przez lasy Göinge szlak, dostarcza niezapomnianych przeżyć.

©Adrianna Zielinska

W południowo-wschodniej części Skanii, na trasie Österlenleden, czekają z kolei malownicze wioski rybackie, długie, piaszczyste plaże, wilgotne lasy bukowe, historyczne miasteczka, przepiękne rezerwaty przyrody i szerokie pastwiska.

Nie można tam pominąć wspaniałego Ystad, miasta z pocztówki, które zachwyca kolorowo pomalowanymi domami i urokliwymi, wąskimi uliczkami, po których można spacerować bez końca.

Niska, średniowieczna zabudowa szachulcowa tego miasta przyczyniła się do nadania mu tytułu największego tego rodzaju kompleksu (ponad 300 budynków) w całej Skandynawii.

©Adrianna Zielińska
©Adrianna Zielińska

Kolejnym, ważnym punktem na szlaku Österlenleden jest Ales Stenar, megalityczna, kamienna sceneria na szczycie Kåsebergaåsen Ridge, znajdująca się w miejscowości Kåseberga, niedaleko Ystad. Teorie na temat przeznaczenia tego kamiennego kompleksu są różne. Istnieje przypuszczenie, że jest to grobowiec z przełomu VI i VII wieku. Jeden ze szwedzkich badaczy, Bob Lind przekonuje jednak, że Ales Stenar to pradawne obserwatorium astronomiczne, a cały kompleks to zegar słoneczny.

©Adrianna Zielińska

Będąc w okolicach, warto także zajrzeć do Haväng, urokliwego miejsca nad rzeką Verkeå i zatoką Hanö. Rezerwat przyrody składa się tam z długich piaszczystych plaż połączonych z pofałdowanymi wzgórzami i rzadkimi wydmami. Do okolicznych obszarów przynależy także miasto Kivik, które słynie w Szwecji z sadownictwa i jabłek, a także Park Narodowy Stenshuvud czy rezerwat Sandhammaren z najpiękniejszymi szwedzkimi plażami.

©Magnus Palmar
©Mickael Tannus

Również na trasie Österlenleden można podziwiać Hallamölla, największy i najwyższy wodospad w Skanii, z całkowitym spadem 23 metrów. Na pięciu jego progach o różnej wysokości spadająca woda tworzy naturalną wędrówkę pstrąga morskiego. W pobliżu nie zabraknie też imponującej architektury. W środku pięknego parku, położonego pomiędzy małymi wioskami Tomelilla i Brösarp, można podziwiać Kronovalls Vinslott, będący jedynym winnym zamkiem w Szwecji. Na jego terenie rokrocznie organizowany jest festiwal wina, a latem odbywają się tam liczne koncerty plenerowe z udziałem najlepszych szwedzkich i międzynarodowych artystów.

©Adrianna Zielińska
©Adrianna Zielińska

Podróż szlakiem Skåneleden dostarcza niezapomnianych wrażeń i daje wyjątkową okazję doświadczenia bogatej skandynawskiej przyrody, ale także poznania historii regionu. Skaliste wybrzeża, piaszczyste plaże, bujne lasy, jeziora, zamki, zatoki, imponujące formacje skalne, szerokie pastwiska i zabytkowe miasta sprawiają, że na szlaku Skåneleden odnajdzie się każdy amator i zawodowiec, a bogactwo krajobrazów dostarczy uczty wszystkim zmysłom.

©Adrianna Zielińska

tekst: Adrianna Zielińska

zdjęcie główne: ©Mickael Tannus