Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ta interaktywna mapa pokaże ci, w którym miejscu Ziemi byś się wyłonił, gdybyś przekopał ją na wskroś

Jeśli po dokonaniu tego odkrycia uznacie, że warto zacząć kopać – robicie to na własną odpowiedzialność! Jądro Ziemi ma temperaturę ok. 5500–6500 °C.
.get_the_title().

Antipodes Map zachęca do stworzenia tunelu na drugą stronę globu – oczywiście tylko wirtualnie i głównie dla celów, które można określić nauką przez zabawę. Na lekcjach geografii w szkole każdy z nas miał okazję poznać mapę świata wzdłuż i wszerz. Może nie każdy z tej okazji skorzystał, a może zdobyta wiedza wywietrzała wam już nieco z głowy. Warto więc ją sobie trochę odświeżyć, zwłaszcza że można to zrobić w całkiem intrygujący sposób!

via GIPHY

Korzystanie z Antipodes Map jest niezwykle proste. Wystarczy podać swój adres: kraj, miasto i kod pocztowy, a mapy Google zrobią resztę pracy z nas, ustalając dokładny punkt po drugiej stronie Ziemi.

Ten, do którego przekopalibyśmy się, tworząc tunel z miejsca, w którym się znajdujemy, tunel po linii prostej przez środek Ziemi,. Jako podsumowanie tego geograficznego eksperymentu na stronie pojawią się dwie mapy zestawione obok siebie – naszej obecnej lokalizacji i tej ze „świata równoległego”.

AntipodesMap.com

Nie chcemy wam psuć zabawy, ale rozbudzanie entuzjazmu na darmo też wydaje nam się niefajne, więc czujemy się w obowiązku uprzedzić, że w większości przypadków – zwłaszcza, kiedy punktem startowym jest Europa – wyłonicie się gdzieś na środku oceanu. „Większość Europejczyków i Amerykanów jest przekonana, że jeśli przekopałoby się na drugi koniec Ziemi przez jej środek, to wyłoniłaby się w Chinach. „Jest to jednak błędne założenie. (…) Jedynie mieszkańców niektórych części Argentyny i Chile taka droga zaprowadziłaby do Chin” – czytamy na stronie AntipodesMap.com.

AntipodesMap.com

Jeśli więc zamierzacie sprawdzić, jak wygląda sytuacja antypodów dla innych miejsc niż Polska, to i tak nie będzie łatwo trafić na suchy ląd.

Żeby nie frustrować całkowicie tą wizją użytkowników i nie sprawiać poczucia, że istnienie Antipodes Map jest zupełnie bez sensu, na stronie można znaleźć zestawienie miast, które mają swoje antypody (czyli punkty na powierzchni Ziemi położone dokładanie na drugim końcu jej średnicy) na lądzie. I tak np. dla Hong-Kongu będzie to miasteczko La Quiaca w Argentynie, dla Madrytu – miasto Weber w Nowej Zelandii, a dla Ulan Ude w Rosji – Puerto Natales w Chile.

via GIPHY

Jeśli więc macie czasem ochotę zapaść się pod ziemię, planujecie wydostać się z więzienia, przekopując się na wskroś, albo chcecie sprawdzić, czy aby na pewno Ziemia nie jest płaska – Antipodes Map dostarczy wam wielu kluczowych informacji.

Zdjęcie główne: AntipodesMap.com
Tekst: KD