Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rio de Janeiro wybrane Światową Stolicą Architektury UNESCO. Co, poza Chrystusem, warto zobaczyć w tym mieście

Rio to wybuchowa mieszanka różnorodnych stylów architektonicznych.
.get_the_title().

UNESCO, organizacja Narodów Zjednoczonych zajmująca się międzynarodową współpracą w dziedzinie kultury i nauki, po raz pierwszy wskazała Światową Stolicę Architektury. Tytuł ten na rok 2020 przypadnie brazylijskiemu Rio de Janeiro.

Celem tej inicjatywy pod wspólnym patronatem UNESCO i Światowej Unii Architektów jest stworzenie forum, na którym rozwijać mogą się idee dotyczące dziedzictwa kulturowego, urbanistyki i architektury.

W 2020 roku Rio de Janeiro będzie także gospodarzem Światowego Kongresu Architektów, podczas którego omawiana będzie kluczowa rola architektury w zrównoważonym rozwoju.

Rio de Janeiro, w którym mieszka ponad 6 milionów osób (nie wliczając w to rozległych przedmieść), jest niezwykle zróżnicowaną i pełną kontrastów metropolią. Teren, na którym leży, jest niezwykle spektakularny – miasto rozrosło się nad brzegiem oceanu, ale także na zboczach licznych wzgórz, które wchodzą w jego skład, oraz w znajdujących się pomiędzy nimi dolinach. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się luksusowe apartamentowce z widokiem na słynną Copacabanę i chaotyczna zabudowa okrytych złą sławą slumsów-faveli.

Źródło: On The Go Tours

Zróżnicowana jest także architektura Rio de Janeiro. Zarówno miłośnicy klasycznych stylów, jak i ci lubujący się w modernizmie i awangardzie znajdą tu coś dla siebie. Oto kilka architektonicznych perełek, które, poza gigantycznym pomnikiem Christo, warto zobaczyć w Rio de Janeiro.

Largo Do Boticário

Źródło: flickr.com

Wokół skweru w dzielnicy Cosme Velho znajdują się przepiękne kolorowe domy, będące doskonałym przykładem neokolonialnej architektury. Dziś opuszczone i zapomniane, wciąż emanują dawnym czarem i urokiem, stanowiąc doskonałą atrakcję turystyczną dla miłośników architektury, która znajduje się poza utartym szlakiem.

Real Gabinete Português da Leitura in Portuguese

Magazyn TIME uznał to miejsce za jedną z najpiękniejszych bibliotek świata.

W jej wnętrzach znajduje się niemal 400 tys. książek w języku portugalskim – jest to największa kolekcja literatury portugalskiej znajdująca się poza granicami Portugalii.

Szklana kopuła góruje nad pięknie udekorowanym pomieszczeniem o wysokich ścianach wypełnionych rzędami książek. Wnętrze biblioteki, która z zewnątrz jest raczej niepozorna, zapiera dech w piersiach.

Źródło: gyenesiskola-konyvtar.blog.hu

Ilha Fiscal

Źródło: Viajali

Neogotycki, limonkowozielony pałac na wodzie niczym z bajki to w rzeczywistości muzeum kultury i sztuki nadzorowane przez brazylijską marynarkę wojenną.

Źródło: Wikipedia
Źródło: Rota Cult

Samotny budynek na Zatoce Guanabara był miejscem ostatniego imperialnego balu przed ogłoszeniem Brazylii republiką.

Muzeum Sztuki Współczesnej Niterói

Źródło: Champ Magazine

Ukończone w 1996 roku przez 89-letniego wówczas architekta Oscara Niemeyera, Muzeum Sztuki Współczesnej Niterói jest obecnie jedną z głównych atrakcji architektonicznych miasta. Jego bryła to architektoniczny plac zabaw, pełen serpentyn i zawijasów prowadzących do wejścia znajdującego się na szczycie kopuły.

Z daleka wyglądem przypomina spodek kosmiczny.

Źródło: Architectural Autocad Drawings,Blocks,Details Download Center
Źródło: Air France

Escola de Artes Visuais do Parque Lage

Źródło: Minube

Wspaniały budynek znajdujący się na tle okazałego klifu został wybudowany w 1926 roku jako prywatna rezydencja właściciela stoczni Henrique Lage i jego włoskiej żony śpiewaczki. Współcześnie jest to siedziba szkoły plastycznej.

Źródło: Wikipédia

Museu de Belas Artes

Źródło: Wikipedia

Narodowe Muzeum Sztuki to jedna z najważniejszych brazylijskich instytucji kulturalnych i artystycznych. W jego zasobach znajduje się ponad 18 tys. eksponatów autorstwa zarówno brazylijskich, jak i zagranicznych artystów.

Budynek muzeum to doskonały przykład architektury francuskiego renesansu.

Źródło: Governo Federal

Museum of Tomorrow

Źródło: Dezeen

Fantastyczny przykład futurystycznej architektury, w którym znajduje się Muzeum Nauki. W 2015 roku, kiedy ukończono jego budowę, było o nim głośno w międzynarodowych mediach, zarówno za sprawą niezwykłego budynku, jak i tego, co znajdzie się w jego wnętrzu. Muzeum, którego stała ekspozycja dotyka tematów zrównoważonego rozwoju, zmian klimatu i ekologii, kosztowało niemal 60 milionów dolarów.

Źródło: e-architect
Źródło: Santiago Calatrava

Tekst: AO

TRAVEL