Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nietypowi przewodnicy pokażą ci Lublin od zaskakującej strony. To pierwszy taki projekt w Polsce

Kreatywni, proponujący nietypowe formy oprowadzania i animujący turystów. Tacy mają być lubelscy przewodnicy inspiracji, których znaleźć będzie można na specjalnej stronie internetowej. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.
.get_the_title().

Zauważyliśmy, że oferty dotyczące zwiedzania miasta są monotonne. Turysta często słyszy tę samą historię. Chcemy to zmienić – tłumaczy Agata Patoleta, kierownik referatu ds. turystyki w lubelskim Wydziale Sportu i Turystyki.

Pomysłem na przełamanie sztampowości i monotonii w środowisku przewodników ma być program „Przewodnik Inspiracji”, w ramach którego powstanie portal internetowy ze spisem przewodników w nietypowy sposób pokazujących miasto.

Jest w Lublinie środowisko przewodników, które szuka niecodziennych historii i innych kierunków niż historia Starego Miasta – dodaje Patoleta. Mowa o organizowanych przez różne organizacje i osoby spacerach, podczas których uczestnicy odkrywają Lublin kryminalny, przemysłowy, historie lubelskich domów publicznych czy nawet historie miłosne elit związanych z miastem. Teraz wszyscy „oprowadzacze” z pasją i oryginalnym podejściem do tematu mają szansę otrzymać specjalny tytuł przewodnika inspiracji i znaleźć się w prestiżowym gronie na specjalnym portalu internetowym. Co ciekawe, nie muszą być licencjonowanymi przewodnikami.

Żeby jednak otrzymać certyfikację miasta, trzeba przejść trzy etapy procesu weryfikacyjnego.
Pierwszy etap trwa do 9 lutego i polega na przesłaniu wypełnionego formularza, w którym to zamieścimy opis pomysłu i formy proponowanego przez nas zwiedzania. Kolejnym etapem będzie sprawdzenie wiedzy i zaplecza merytorycznego potencjalnego kandydata. Po pozytywnym zaliczeniu tych punktów przewodnicy poproszeni zostaną o zaprezentowanie w praktyce swoich umiejętności i oprowadzenie komisji. Oczywiście według opisanego programu. Jeśli przejdą pozytywnie wszystkie etapy, otrzymają certyfikację władz miasta i trafią na listę przewodników inspiracji.

Strona internetowa, na której taka lista się znajdzie ma być gotowa do wakacji, a więc do czasu największego ruchu turystycznego.

Nie tylko sprawdzimy tam, jakie mamy możliwości odkrywania Lublina z konkretnymi przewodnikami, ale również wstępnie zarezerwujemy zwiedzanie, a być może nawet wystawimy ocenę przewodnikowi. Portal ma być również na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o kolejne propozycje przewodników. Ma to pozwolić turystom na poznanie miasta w sposób ciekawy, nietypowy i z różnych perspektyw.
To pierwszy tego typu projekt, gdzie władze miasta we współpracy z przewodnikami starają się usystematyzować i uatrakcyjnić poznawanie Lublina.

Tekst: JS

TRAVEL