Teensy

Emerytura przed 20-tką

Jeszcze nie skończyli liceum, a już zarabiają sześciocyfrowe sumy. Poznajcie kidprenerów generacji 'Z'.

Nieletni przedsiębiorcy szturmują rynek. Urodzeni z technologią w DNA i z przekonaniem, że ‘chcieć to móc’. Przekuwają swoje kuriozalne zainteresowania w dochodowe przedsięwzięcia.  Poniżej 7 dzieciaków, które w zasadzie nie muszą już pracować :

1. Bella Weem / Origami Owl

Bella Weem Origami Owl

Siedemnaście lat i 250 milionów dolarów zysków. Bella Weem założyła swoją firmę Origami Owl produkującą biżuterię, aby uzbierać na samochód. Rodzice nie chcieli zasponsorować jej motoryzacyjnej zachcianki, za to gorąco zachęcali ją do samodzielnego sfinansowania marzenia. Chyba możemy spokojnie założyć, że tego się nie spodziewali.

2. William LeGate / Imagination Research Labs

William LeGate Imagine Research Labs

William LeGate, to 19-letni programista i założyciel Imagination Reasearch Labs. Od kiedy skończył 14 lat stworzył ponad tuzin aplikacji, łącznie ściąganych ponad 5 milionów razy i używanych przez jednego na 12 amerykańskich nastolatków. Ostatnio nagrodzony grantem Thiel Fellowship o wysokości 100 tys. dolarów, dedykowanym zdolnym przedsiębiorcom, którzy rzucili szkołę, by podążać za swoja pasją.

3. Hart Main / ManCans

Hart Main ManCan

Szesnastoletni Hart Main, zaczął swój biznes w 2011, kiedy zdał sobie sprawę  z tego, że na rynku brakuje świeczek o ‘męskich’ aromatach. Obecnie firma ManCans oferuje świeczki w 14 różnych zapachach, w tym bekonu, świeżo ściętej trawy, ziemi czy… nowojorskiej pizzy. Świeczki sprzedawane są w puszkach po zupie, których oryginalna zawartość trafia do jadłodajni dla biednych. Do tej pory Hart zarobił około pół miliona dolarów, przy okazji przekazując fundacjom charytatywnym ponad 100 tys. porcji zupy.

4. Madison Robinson / Fish Flops

Madison Robinson  Fish Flops

Madison Robinson to szesnastoletnia Teksanka, której klapki Fish Flops zawojowały rynek. Projekty młodej designerki kupiły duże sieci handlowe, dzięki czemu tylko w 2013 Maddie sprzedała 60 tys. par obuwia i zarobiła swój pierwszy milion. Zastrzyk finansowy pozwolił jej na rozszerzenie działalności. Obecnie Fish Flops to także koszulki, czapki i książki dla dzieci, których autorką jest sama Robinson.

5. Jason Li / iReTron

Jason Li   iReTron

Jason Li, piętnastolatek, postanowił założyć swoja firmę, kiedy na lekcji geografii dowiedział się jak szkodliwe dla środowiska są techno-śmieci. Jego firma iReTron zajmuje się skupowaniem używanej elektroniki. Nabyte telefony, tablety i komputery są albo naprawiane i sprzedawane albo oddawane do certyfikowanych punktów recyclingu.

6. Moziah Bridges / Mo's Bows

Moziah Bridges Mo's Bows

Choć firma Moziah Bridgesa, Mo’s Bows, zarobiła niewiele ponad 30 tys. w pierwszym roku swojej działalności, jesteśmy dziwnie spokojni, że założyciel do 20-tki dochrapie się małej fortuny. Obecnie Moziah ma 13-lat i każdą wolną chwilę poświęca na szycie much własnego projektu. Eleganckie akcesoria sprzedaje na Etsy oraz w ekskluzywnych butikach amerykańskiego południa.

 7. Nick d'Aloisio / Summly / Yahoo

Nick d'Aloisio Summly

To zestawienie nie mogłoby się obyć bez Nicka d’Aloisio. Rok temu, jako 17-latek zawojował media historią o sprzedaży aplikacji streszczającej newsy, Summly, za niebagatelna sumę 30 mln dolarów firmie Yahoo. Zamiast spocząć na laurach, Nick zatrudnił się u  giganta. Podczas ostatnich targów CES w Los Angeles przypadł mu zaszczyt zaprezentowania światu nowego produktu - Yahoo News Digest, bezpośredniego następcy jego własnej aplikacji.

Zobacz także

Teensy

Współcześni nastolatkowie z jednej strony przedstawieni są jako grupa pozbawionych wrażliwości młodocianych socjopatów, z drugiej prezentują się jako młodzi, nieco zagubieni outsiderzy, szukający zrozumienia.

Zobacz także

Polskie startupy

W każdą środę prezentujemy jeden, polski startup, który przykuł naszą uwagę. Zobacz, jakie pomysły mają szansę na sukces rynkowy.
  • teensy