Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Epokowe przedsięwzięcie NASA – w kosmos poleci sonda, która jako pierwsza w historii ma „dotknąć” Słońca

Czy Parker Solar Probe odsłoni sekrety centralnej gwiazdy Układu Słonecznego?
.get_the_title().

Fascynują was tajemnice Słońca? Jeśli tak, najnowsze przedsięwzięcie NASA będziecie zapewne śledzić z wypiekami na twarzach. Emocje zaczną się już jutro – swoje sześćdziesięciolecie agencja kosmiczna postanowiła bowiem uczcić postawieniem kolejnego epokowego kroku w eksploracji wszechświata.

11 sierpnia w przestrzeń kosmiczną zostanie wypuszczona sonda Parker Solar Probe, której docelowy przystanek stanowi centralna gwiazda Układu Słonecznego.

Dzięki mającym zapewnić pełną osłonę termiczną wytrzymałym osłonom wykonanym z kompozytów węglowych, ma ona przetrwać w tym niesprzyjającym środowisku i wykonać szereg badań oraz pomiarów w obrębie najbardziej zewnętrznej warstwy, czyli korony słonecznej. Być może specjalistom, w oparciu o aktywność satelity, lepiej uda się zrozumieć chociażby tajniki powstawania wiatru słonecznego czy różnych zawirowań wokół temperatury i pola magnetycznego gwiazdy.

Gruba osłona termiczna będzie nagrzewać się nawet do 1300 stopni Celsjusza, zbierając żar i gwarantując jednocześnie ukrytemu urządzeniu komfort pracy w zaledwie ok. 30 stopniach. Masa całego statku wynosi 610 kg. Komplikacji związanych z bezpiecznym dotarciem w tak nieprzyjazne miejsce jest oczywiście bardzo wiele, jednak szereg technicznych udogodnień ma sprawić, że zadanie okaże się wykonalne. Jak? Na poniższym filmiku w przystępny sposób wyjaśniają to eksperci.

Warto też dodać, że poruszamy się tu w obrębie trudnych do wyobrażenia prędkości.

W kulminacyjnym momencie Parker Solar Probe ma osiągnąć… od 688 do 691 tys. km/h, czyli ok. 192 m/s, co będzie oczywiście nowym kosmicznym rekordem.

Cały projekt pochłonie 1,5 mld dolarów i potrwa do 2025 roku. Raptem chwilę po rozpoczęciu przez Elona Muska wytyczania nowych szlaków w eksploracji kosmosu mamy więc kolejne pozaziemskie wydarzenie warte uważnego śledzenia przez miłośników astronomii.

Tekst: WM
Źródło: BBC, Space.com

MOTO