Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pierwszy kosmiczny hotel ma zostać otwarty już w 2025 roku

Projektant stacji kosmicznej i hotelu został oparty na pomysłach pochodzących z lat 50. ubiegłego wieku.
.get_the_title().

Pierwszy komercyjny lot w kosmos wciąż jeszcze przed nami, choć bilet na tę podróż został sprzedany już rok temu. Szczęśliwym nabywcą jest japoński miliarder, który okrąży Księżyc na pokładzie rakiety firmy SpaceX (o samym wydarzeniu szerzej pisaliśmy tutaj). Oczywiście nie tylko Elon Musk zaciera ręce na myśl o kosmicznej turystyce – wiele firm w niedalekiej przyszłości chce oferować klientom możliwość komercyjnego lotu w kosmos. Skoro wkrótce tego typu wyprawy staną się rzeczywistością, warto już teraz zastanowić się nad koncepcją kosmicznych hoteli.

Swój projekt przedstawiła niedawno The Gateway Foundation, która została założona właśnie w celu utworzenia pierwszego komercyjnego portu kosmicznego.

Von Braun Space Station swoją nazwę zawdzięcza Wernherowi von Braun – naziście, który po II wojnie światowej został jednym z czołowych współtwórców amerykańskiego programu kosmicznego. Projektant stacji kosmicznej i hotelu Tim Alatorre oparł koncepcję właśnie na jego pomysłach pochodzących z lat 50.

Kosmiczny hotel będzie w kształcie wielkiego koła o średnicy aż 200 metrów. Wewnątrz znajdą się 24 połączone kapsuły, a w nich prywatne rezydencje, pokoje hotelowe i pomieszczenia dla obsługi. Budowla cały czas będzie się obracać, aby wytworzyć pole grawitacyjne. Wewnątrz hotelu znajdzie się wiele udogodnień dla gości – już teraz mówi się o barze, restauracji czy siłowni.

The Gateway Foundation liczy na to, że oprócz osób wybierających się w kosmos na wakacje, znajdą się też tacy, którzy będą chcieli zamieszkać na ich stacji – fundacja ma nadzieję, że stała populacja Von Braun Space Station wahać się będzie w granicach 400 osób.

Jak będą wyglądać kosmiczne pomieszczenia? Projektant zapowiada, że nie należy się spodziewać sterylnych, białych przestrzeni rodem z filmu Kubricka. Jego zdaniem ludzie źle czuliby się w takich wnętrzach w kosmosie. – Rozwój materiałoznawstwa pozwala obecnie na stosowanie lekkich, łatwych do czyszczenia naturalnych substytutów kamienia i drewna, które normalnie nie byłyby możliwe do wprowadzenia na orbitę. Zastosowanie tkanin, ciepłe kolory oświetlenia i farb oraz materiałów z fakturą pomagają nam połączyć się i czuć się jak w domu – mówi Alatorre w rozmowie z portalem Dezeen. Stację mają wybudować roboty i drony. The Gateway Foundation przewiduje, że kosmiczny hotel otworzy swe podwoje dla pierwszych 100 osób już w 2025 roku.

Tekst: NS
Zdjęcia: The Gateway Foundation

SURPRISE