Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Komary nie chcą jeść ani kopulować, kiedy słuchają dubstepów- twierdzą naukowcy

Entomolodzy odkryli, że puszczanie komarzycom Skrillexa osłabia ich ochotę zarówno na komara, jak i na chomika. W dubstepach widzą alternatywę szkodliwych dla środowiska insektycydów.
.get_the_title().

Z obserwacji zachowania głodnych samic komara, którym puszczano zapętlony „Scary Monsters And Nice Sprites” Skrillexa, naukowcy wywnioskowali, że powtarzające się, wysokie tony i agresywne wibracje mogą wpłynąć na zachowania owadów. Muzykę puszczano w dziesięciominutowych seriach z głośnika ustawionego w pobliżu klatki głodnych, bo od 12 godzin pozbawionych posiłku samic.

W klatce obecny był również dziewiczy męski komar (na seks) i unieruchomiony chomik (na lunch).

Obserwacje porównano z grupą kontrolną samic – trzymanych w takich samych warunkach, ale w ciszy. „Ponieważ łączenie się w pary i ssanie krwi to główne przyczyny rozprzestrzeniania się śmiertelnych patogenów przenoszonych przez komary, takich jak wirus Zika czy gorączka denga, mieliśmy nadzieję, że przerywanie tych zachowań nieprzyjemnym hałasem może do pewnego stopnia hamować rozprzestrzenianie się tych chorób” – napisali autorzy badania.

Okazało się, że rozproszone przez falę wibracji Skrillexa komarzyce nie zaczęły szukać jedzenia, dopóki nie upłynęły 2-3 minuty utworu. W międzyczasie grupa kontrolna rzuciła się na chomika około 30 sekundach.

Co więcej, samice słuchające Skrillexa piły mniej krwi i kopulowały pięć razy rzadziej niż te z grupy kontrolnej.

Naukowcy twierdzą, że agresywne wibracje muzyki mogą rozpraszać komary, które próbują zsynchronizować swoje uderzenia skrzydeł. „Zarówno samce, jak i samice produkują dźwięki poprzez bicie skrzydeł. Aby zapewnić pomyślne krycie, samiec musi zsynchronizować swój lot z uderzeniami skrzydeł partnerki. Używa do tego swoistego zmysłu słuchu – tłumaczą. Wyniki tego eksperymentu są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które powiązały hałas wytwarzany przez człowieka ze zmianami zachowań wśród różnych owadów. Na przykład sygnał z oscylatora audio przerywa posiłek owadów konsumujących liście a chrząszcze, które słuchają „Back in Black” AC/DC, zjadają mniej mszyc niż te, które żerują w ciszy.

Tekst: AvdB

SURPRISE