Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak działa pierwsze Alzheimer Cafe w Rosji?

Przyjaciele, zabawy, dyskoteki i dobry humor są bardzo ważne w tym dla tych, którzy nie pamiętają, co jedli na śniadanie.
.get_the_title().

Choroba Alzheimera dotyka na całym świecie około 50 mln osób w podeszłym wieku. Jej skutki odczuwają nie tylko sami chorzy, ale także ich najbliżsi. To oni w dużym stopniu ponoszą ekonomiczne, społeczne i psychiczne koszty opieki.
Osoby cierpiące na Alzheimera stopniowo tracą osobowość, dlatego prawie zawsze są wykluczane ze społeczeństwa i zamykane w mieszkaniach lub domach opieki.

Cafe Niezabudka („niezapominajka”) w Moskwie ma na celu udowodnić, że przyjaciele, zabawy, dyskoteki i dobry humor są bardzo ważne w tym dla tych, którzy nie pamiętają, co jedli na śniadanie.

Spotkania odbywają się raz na miesiąc i trwają około trzech godzin. Do Cafe Niezabudka przychodzą ludzie ze swoimi starszymi krewnymi z demencją. Siedzą w kawiarni, rozmawiają, piją herbatę. Na miejscu są również organizowane występy, koncerty, tańce, warsztaty kulinarne czy lepienia z gliny.

Organizatorzy chcą stworzyć atmosferę swobodnej komunikacji, która pomaga ludziom z demencją znowu poczuć się częścią społeczeństwa. Wciąż siedzą oni w mieszkaniach lub w domach opieki, a tu wychodzą i mają okazję spędzić czas ze swoją rodziną. Opiekunom takich osób Alzheimer Cafe pomaga poczuć wolność, komfort, bezpieczeństwo.
Był dziadek, który śpiewał piosenki, goście grali na gitarze, słuchali, pili herbatę. Widziałam, jak krewni ze zdziwieniem i radością patrzyli na swoje babcie i dziadków z demencją, niektórzy płakali. – opowiada organizatorka inicjatywy Aleksandra Shchotkina.

Alzheimer Cafe to projekt realizowany na całym świecie, w tym w Polsce. W 2015 roku we Wrocławiu została uruchomiona inicjatywa Alzheimer’s Cafe Fundacji Siwy Dym.

Tekst: Tetiana Shataieva

SURPRISE