Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Alkohol nie zmienia naszej osobowości. Z wyjątkiem jednej cechy

Jednym eksperymentem naukowcy obalili najlepsze usprawiedliwienie wszystkich alkoholowych wyskoków. Pozostajemy sobą bez względu na ilość promili we krwi, choć wydaje nam się, że jest inaczej.
.get_the_title().

Zespół badaczy z Instytutu Zdrowia Psychicznego na Uniwersytecie Missouri obserwował zmiany w zachowaniu 156 osób po spożyciu alkoholu. W tym celu zamykano je w laboratorium, gdzie czasami dostawały do picia wódkę ze sprite’em, a czasami samego sprite’a. Drinki kalibrowano – uwzględniając wagę i wzrost każdego uczestnika – tak, by zapewnić optymalny stan upojenia alkoholowego. Później zaczynała się impreza w trakcie której uczestnikom zapewniono rozrywki mające prowokować cały wachlarz różnych zachowań. Wszytko nagrywała kamera.

Następnie niezależni obserwatorzy oglądali nagrania i oceniali poszczególnych uczestników eksperymentu.

Uczestnicy doświadczali wewnętrznych zmian, które dla nich były rzeczywiste, ale niezauważalne dla obserwatorów z zewnątrz – tłumaczy psycholog i autorka eksperymentu, Rachel Winograd. – Badani konsekwentnie informowali, że doświadczają wyższego poziomu ekstrawersji, stabilności emocjonalnej i otwartości na doświadczenia, jak również niższych poziomów sumienności. Tymczasem zewnętrzni obserwatorzy nie dostrzegali tak silnych modulacji osobowości.

Jedyną zmianą sprowokowaną upojeniem alkoholowym, które zgłosili zarówno badani, jak i obserwatorzy był wyższy poziom ekstrawersji (objawiający się wzmożoną asertywnością, aktywnością i towarzyskością).

Z perspektywy osoby postronnej inne cechy osobowości pozostały niezmienione.

Krótko mówiąc, zmiany osobowości, których wszyscy doświadczamy po spożyciu alkoholu – objawiające się na przykład szukaniem guza, czy nagle uświadomionym talentem scenicznym – zazwyczaj dzieją się jedynie w świecie naszych wewnętrznych przeżyć. –Byliśmy zaskoczeni, widząc taką rozbieżność między postrzeganiem własnych osobowości przez osoby pijące a tym, jak postrzegali je obserwatorzy – napisała Winograd w komunikacie prasowym. – Chociaż uczestnicy zgłaszali, że doświadczają różnic we wszystkich pięciu czynnikach modelu osobowości, alkohol w rzeczywistości wzmagał jedynie ekstrawersję. Winograd i jej zespół pragnie przenieść kolejny etap badań do bardziej naturalnego otoczenia. – Chcielibyśmy potwierdzić te odkrycia poza laboratorium – w barach, na przyjęciach i w domach, gdzie ludzie rzeczywiście piją, aby uzyskać bardziej organiczne dane na temat wpływu alkoholu na osobowości – mówi badaczka.

Tekst: AvdB

SURPRISE