startup

Mówisz Masz: idziesz na kawę, wracasz z meblem

Rozmawiamy z Agnieszką Zdanowską z kawiarni Mówisz Masz, w której oprócz kawy, ciastek czy kanapek można kupić meble i przedmioty z recyklingu.

1. Co to za biznes?                                                                                                                                                                                                                 Mówisz Masz to kawiarnia z wyrobami cukierniczymi, zdrową żywnością oraz... produktami ekologicznymi i recyklingowymi. Wnętrze wypełniają meble z palet, skrzynek po owocach czy szpul po kablach. Usiądziecie między innymi na fotelach z czasów PRL pokrytych workami po kawie czy kakao. Oświetlą was lampy ze starych przedmiotów, śmieci i innych odpadów. A zjecie hummus czy pesto bez żadnych konserwantów. Mamy także oryginalne propozycje - na przykład zieloną kawę! Idea Mówisz Masz to 'wszystko na sprzedaż' - od ciastka i herbaty po talerzyk z ręcznie robionej porcelany czy torbę z worka po kawie.

mooowisz
2. Skąd pomysł? Co Was zainspirowało?
 
Wszystko zaczęło się od Fabryki Palet i od mebli z palet, skrzynek po owocach, które tam tworzymy. Poprzez targi designu i wiele imprez poznaliśmy masę niesamowitych twórców. Kiedy tylko pojawił się lokal, postanowiliśmy to wszystko połączyć, bo nie chcieliśmy stworzyć 'tylko' kawiarni czy 'tylko' showroomu. I tak powstało Mówisz Masz!
 
3. Do kogo chcecie trafiać?
 
Do wszystkich! Z jednej strony zapraszamy zainteresowanych designem, z drugiej - gości, którzy chcą spróbować dobrej kawy, zjeść pyszne ciastko czy napić się bardzo rzadkich rodzajów piw. Seniorzy, młodsi, turyści czy miejscowi - bez ograniczeń.Zapraszamy także artystów, którzy chcieliby u nas wystąpić, czy nawet pokazać swój film.
 
4. Co jest w tym innowacyjnego?
 
Tylko u nas możesz kupić filiżankę, z której przed chwilą piłeś kawę, albo wyjść z stolikiem czy krzesłem, na którym przed chwilą siedziałeś
mowiszmasz666

5. Jak przebiegała realizacja?                                                                                                                                                                                         Niezwykle szybko. Pojawiła się możliwość otwarcia kawiarni akurat w tym lokalu, wzięliśmy się do pracy i... ruszyliśmy cztery tygodnie później! Remont przebiegł sprawnie, meble mieliśmy swoje, a inne rzeczy - lampy, poduchy itp. - dostaliśmy od naszych partnerów na zasadzie komisu: możemy je trzymać dopóki ich nie sprzedamy.

6. Jak widzicie swój biznes za 5 lat?                                                                                                                                                                                                      To akurat ciężko jest przewidzieć. Mówisz Masz jest oryginalne dzięki temu, że się bezustannie zmienia, w końcu wszystkie elementy naszej kawiarni są na sprzedaż:) Na pewno cały czas chcemy być skoncentrowani na promocji eko designu. Ale chcielibyśmy też, by było to miejsce tętniące życiem, pełne kameralnych koncertów, warsztatów, wernisaży... Oraz spotkań seniorów, bo w końcu Mokotowska 48 (gdzie się mieścimy) to stare warszawskie Hybrydy!

7. Jak się promujecie?                                                                                                                                                                                                         Tradycyjnie: Facebook, poczta kanałowa, targi - ale i promocja naszych partnerów, których produkty można u nas nabyć.

Panorama