kulturatechnologiaEdukacja DIY

8 powodów, dla których warto kodować

Programowanie weszło do mainstreamu. Podajemy 8 przyczyn, dlaczego tak się stało.

Kodowanie to ostatnio popularny temat. Niszowe zajęcie kojarzyło się wcześniej z zaawansowaną matematyką i stereotypowym geekiem, nieposiadającym życia osobistego. Teraz programowanie staje się nową 'podstawową' umiejętnością dla młodszych pokoleń. Ale nie tylko dla nich – kodowanie wchodzi do mainstreamu. Podajemy 8 przyczyn, dlaczego.

1. Rynek pracy się zmienia

Prawie na każdym stanowisku pracy mamy teraz do czynienia z nowymi technologiami. Ostentacyjna abnegacja w tym zakresie nie będzie mile widziana tym bardziej w przyszłości. Wiele branż zmienia się pod wpływem rozwoju technologii, a konkurencja na rynku pracy wymusza poszerzenie swoich kompetencji.

Do 2020 roku w USA popyt na specjalistów IT będzie o milion większy niż absolwentów kierunków IT. Źródło: Code.org Do 2020 roku w USA popyt na specjalistów IT będzie o milion większy niż absolwentów kierunków IT. Źródło: Code.org

2. Ewolucja technologiczna

Świat się zmienia. Korzystamy z coraz większej ilości aplikacji i urządzeń takich jak tablety czy smartfony. Podstawy programowania pozwalają lepiej się nimi posługiwać, także internetem, który stał się naszą prawą ręką.

W 2013 roku na świecie sprzedano ponad miliard smartfonów W 2013 roku na świecie sprzedano ponad miliard smartfonów

3. Era Networkingu

Nawet jeśli ktoś uważa się za zagorzałego humanistę, nie oznacza to, że nie ma dla niego miejsca w świecie technologii. Swoje umiejętności można zawsze połączyć z kwalifikacjami kogoś innego – tak powstają najciekawsze projekty. Klimat spotkań takich jak Central Open Data Hackaton, którego I edycja odbyła się  15-16 marca w Warszawie, sprzyja takiej współpracy.

Central Open Data Hackaton

4. ... bo prezydent USA tak mówi

Net neutrality, czy big data nie są już niszowymi tematami rozmów.  Łatwiej być na bieżąco, jeśli wiemy o co chodzi. Doganianie młodszych pokoleń też jest stawką. O ile programy takie jak Mistrzowie Kodowania obejmują uczniów klas 4-6, o tyle online tutorial Hour Of Code był już skierowany do różnych grup wiekowych. Jeżeli Obama zaczyna mówić o kodowaniu, wiedz, że coś się dzieje.

5. Od zera do Doliny Krzemowej

Notorycznie słyszy się o brakach w kadrach IT. Nie da się ich zapełnić bez kształcenia nowych programistów i informatyków. Aby zachęcić do wybrania takiej ścieżki edukacyjnej, trzeba temat popularyzować. Wśród dużej grupy zachęconej perspektywą stabilnej i nieźle płatnej pracy łatwiej odszukać prawdziwe talenty. Nieprzypadkowo to Mark Zuckerberg stał się nowym rock star.

Nowe wcielenie american dream Nowe wcielenie american dream

6. Internet to my

Z ręką na sercu – kto potrafi wyobrazić sobie życie bez internetu? Jego rozwój opiera się na nowych pomysłach i rozwiązaniach, a te wnoszą świadomi i aktywni użytkownicy. Języki takie jak JavaScript czy Ruby on Rails (framework pracujący na języku Ruby) mają podstawy relatywnie proste do nauczenia, co jest w tym wypadku jednocześnie kuszące i użyteczne.

Zdjęcie z tegorocznej edycji warsztatów Rails Girls Warsaw Zdjęcie z tegorocznej edycji warsztatów Rails Girls Warsaw

7. Kultura open source

Prawie każdy jest konsumentem oprogramowania czy narzędzi udostępnianych na zasadzie open source. Poza oczywistą korzyścią w postaci darmowego edytora tekstu open source daje nam dużo więcej – nowy kierunek w kulturze. Płynne poruszanie się w świecie nowych zjawisk społecznych wymaga zrozumienia mechanizmów ich szerzenia. Technologia zmienia naszą cywilizację – nie wypada się zupełnie nie orientować.

8. Nauka jest po prostu cool

Popularność fanpagów takich jak 'I fucking love science', serialu 'The Big Bang Theory' czy serwisów takich jak TechCrunch, The Verge czy Mashable, to nie przypadek. Większy udział w nowych technologiach, więcej urządzeń mobilnych w naszych rękach – nauka i technologia znowu są cool. Sympatyczna pogawędka towarzyska na temat aplikacji przy piwie – zdecydowanie bardziej prawdopodobna niż kiedyś.

W sieci znajdziemy mnóstwo materiałów i online tutoriali do nauki kodowania. Jeżeli jednak ktoś chciałby poszukać lokalnych możliwości, polecamy kilka. Mistrzowie Kodowania (dzieci z klas 4-6), Geek Girls Carrots , WebMuses, HACKWAW, Hackerspace Warsaw, Coder's Lab (płatne kursy), Rails Girls Warsaw, .Class.