rynekkultura

Miejski Salon rozruszał Kielce

W Kielcach powstał modułowy system mebli outdoorowych, który skutecznie ożywił centrum miasta.

Tak jak wiele polskich miast, Kielce przez lata miały problem ze słabo zagospodarowaną przestrzenią starego Rynku. W odczuciu mieszkańców ten teren jawił się jako kamienna pustynia, która nie miała im wiele ciekawego do zaoferowania. Stąd koncepcja zaprojektowania systemu mebli miejskich, który mógłby relatywnie szybko zmienić ten stan rzeczy. Od samego początku założeniem Miejskiego Salonu była modułowość dająca możliwość aranżacji przestrzeni w taki sposób, aby łatwo dostosować ją do potrzeb mieszkańców.

Miejski Salon

Przed rozpoczęciem właściwych prac projektowych, designerzy odpowiedzialni za realizację przedsięwzięcia (Grzegorz Bień, Michał Gdak oraz Ewelina Gdak) zaprosili mieszkańców Kielc do konsultacji. Centralny punkt miasta oraz aplikacja internetowa miejskisalon.pl, stały się przestrzenią, gdzie kielczanie mogli przedstawić swoje pomysły na rolę Miejskiego Salonu. Aby im to ułatwić, projektanci stworzyli 45 piktogramów podzielonych na 4 kategorie (aktywna, pasywna, głośna i cicha), które symbolizowały różne funkcjonalności. Po podliczeniu głosów okazało się, że najważniejsze będzie połączenie zieleni z wygodnymi formami wypoczynkowymi.

Miejski Salon

Zgodnie z tymi wskazówkami, najważniejszym elementem Miejskiego Salonu zostały modularne donice, w których posadzono drzewa. Do tych donic zostały zaprojektowane ergonomiczne meble miejskie (m.in. ławki, leżaki, hamak, kosz na śmieci czy stojak rowerowy), które można dowolnie instalować do ścian modułów za pomocą siatki insertów. Modułowość rozwiązania dała możliwość aranżowania przestrzeni w dowolnych konfiguracjach i dostawiania kolejnych form, w zależności od potrzeb użytkowników. Dzięki temu w przyszłości możliwe będzie wdrażanie dodatkowych elementów, lub likwidacja tych, które przestały być użytkowane przez mieszkańców miasta. Obecna aranżacja ma na celu stworzenie przestrzeni pro-społecznej, gdzie lokalizacja ławek względem siebie zachęca do kontaktów z innymi osobami (niekiedy obcymi). Miejski Salon doskonale wpisał się w kontekst kieleckiego Rynku i stał się jego integralną częścią. Warto jednak zaznaczyć, że jako projekt bazujący na rozwiązaniach modułowych i konsultacjach społecznych, może wpisać się także w każdą inną przestrzeń publiczną. Miejski Salon zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego konkursu Dobry Wzór 2013. Projekt powstał w Pracowni Przestrzeni Publicznej w Institute of Design Kielce

Miejski Salon
Miejski Salon
Miejski Salon
Miejski Salon
Miejski Salon