Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Inkubator dla nowo narodzonych psów i kotów pojawił się w Lublinie

Lubelski Uniwersytet Przyrodniczy od trzech tygodni jest w posiadaniu inkubatora dla zwierząt. Dzięki niemu wszystkie nowo narodzone psy, koty czy inne niewielkie zwierzaki mogą w spokoju i bezpiecznych warunkach przyjść na świat. To prawdopodobnie pierwsze tego typu urządzenie w Lublinie.
.get_the_title().

Inkubator dla noworodków psów i kotów w dużej mierze spełnia funkcję podobną do tych przeznaczonych dla dzieci – wspomaga organizmy zwierzaków, które urodziły się za wcześnie bądź ze schorzeniami. Jednak z równym powodzeniem stosować go można w przypadku szczeniaków i kociąt, które przyszły na świat zdrowe i naturalną metodą. Ze względu na specyficzny mikroklimat, który panuje wewnątrz urządzenia, jest on pomocny przy adaptacji czworonożnego malucha do nowego otoczenia, które jego organizm dopiero zaczyna poznawać.

Temperatura noworodka jest niższa niż temperatura matki, ale już wyższa niż temperatura otoczenia. Nasz inkubator pomaga maluchowi stopniowo przyzwyczaić się do nowego środowiska – wyjaśnia Dr hab. Roman Dąbrowski, kierownik Katedry i Kliniki Rozrodu Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i pomysłodawca zakupu inkubatora.

Jak tłumaczy, poród to stres nie tylko dla matki, ale również noworodka, który musi zmierzyć się z zupełnie nowymi warunkami zewnętrznymi. Dlatego do inkubatora mogą trafić nawet zdrowe zwierzaki, które przyszły na świat bez żadnych powikłań.

Wewnątrz urządzenia panuje specyficzny mikroklimat, temperatura i wilgotność powietrza, które ułatwiają szczeniakom i kociętom dostosowanie się do nowego otoczenia.

Dodatkowo urządzenie posiada tzw. nebulizator – dzięki niemu lekarze mogą podać noworodkom niezbędne leki w formie inhalacji. Oprócz kociąt czy szczeniaków z inkubatora skorzystać mogą wszystkie niewielkie zwierzaki i gryzonie jak choćby chomiki, świnki morskie czy króliki.

W ciągu pierwszych trzech tygodni od zakupu sprzętu skorzystano z niego dwukrotnie. W obu przypadkach były to psy. Ostatnim małym pacjentem, który znalazł się w inkubatorze był szczeniak mopsa.

Poza noworodkami z komory skorzystać mogą także zwierzaki po trudnych zabiegach i operacjach. W takim przypadku urządzenie nie będzie traktowane jako inkubator, ale komora tlenowa, w której w spokoju i sprzyjających warunkach zwierzak będzie mógł dojść do siebie. Warunkiem są niewielkie rozmiary czworonoga – większe zwierzaki się do niego nie zmieszczą.

Urządzenie kosztowało 3,5 tysiąca złotych. To prawdopodobnie pierwszy inkubator dla zwierząt w Lublinie, który znajduje się w lecznicy.