Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Inwestowanie w fundusze? Oto odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących IQ money

Ciekawi was, w jaki sposób zarabia na siebie najciekawszy w Polsce dystrybutor funduszy i czy wasze pieniądze są tam bezpieczne? Zapraszamy do lektury!
.get_the_title().

1. Kto stoi za IQ money i jakie wartości przyświecają spółce?

Zespół IQ money to grupa ludzi posiadających kompetencje w zakresie mechanizmów inwestycyjnych, giełdowych i rynkowych, którzy postanowili założyć unikalną na polskim rynku platformę ukierunkowaną na inwestowanie w fundusze. Głównymi wartościami przyświecającymi jej rozwojowi są przejrzystość, etyka i empatia w kontaktach z klientami, co stanowi zupełne przeciwieństwo stereotypowej opinii o firmach działających w branży finansowej.

IQ money to z jednej strony ludzki wymiar komunikacji, a z drugiej odważne czerpanie z nowych technologii ułatwiające podejmowanie optymalnych decyzji.

Więcej informacji o zespole i jego filozofii znajdziecie tutaj.

2. Czym IQ money różni się od pozostałych dystrybutorów funduszy?

IQ money to platforma internetowa, która umożliwia oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy w łatwy oraz intuicyjny sposób.

Można tu skorzystać zarówno z pierwszego w Polsce zrobotyzowanego funduszu inwestycyjnego, jak i z wielu innych produktów, dających szansę na przychód z ulokowanych środków. A wszystko to bez prowizji. Twórcy zadbali też o transparentność – informacje o wszystkich kosztach są jawne, a dodatkowo można liczyć na zwrot części nakładów, czyli 25 proc. stałej opłaty za zarządzanie funduszem inwestycyjnym.

Ta przełomowa na polskim rynku platforma poprzez jedną aplikację umożliwi wgląd w stan środków na wszystkich kontach bankowych i założonych lokatach, w ewentualne zadłużenie na kartach kredytowych oraz w instytucjach pożyczkowych czy, a może przede wszystkim, w liczbę poczynionych inwestycji. Pierwszym krokiem były fundusze inwestycyjne, ale na horyzoncie widać już kolejny produkt IQ money – cyfrowego asystenta, którego główną funkcjonalnością będzie pomoc w wyborze najlepszych lokat.

3. Ale zaraz, na czym właściwie oni zarabiają?

Co do zasady agent firmy inwestycyjnej, a takim jest IQ money, jest wynagradzany przez dom maklerski, dla którego działa. W przypadku kupna funduszu na iqmoney.pl, spółka otrzymuje od domu maklerskiego część jego wynagrodzenia, pochodzącego z kolei od towarzystwa funduszy inwestycyjnych, którego produkt wybrał klient. Im dłużej lokuje on środki, tym większe wynagrodzenie otrzymuje IQ money, dlatego w interesie osób odpowiadających za platformę jest oferowanie najlepszych rozwiązań na rynku. Szczegółowe informacje o wysokości wynagrodzenia pracowników można znaleźć na podstronach poszczególnych funduszy.

4. Co się stanie jeśli IQ money upadnie?

IQ money jako agent firmy inwestycyjnej nie przechowuje środków klientów, a jedynie pośredniczy w przekazywaniu zleceń zakupu i sprzedaży produktów finansowych.

Podobnie jak na Allegro, gdy użytkownik kupuje jakiś produkt od wybranego sprzedawcy (w tym przypadku jest nim fundusz inwestycyjny), pieniądze są przelewane bezpośrednio do sprzedającego, a w zasadzie do jego depozytariusza.

Dlatego w przypadku upadku spółki nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo swoich środków – są one przechowywane przez depozytariusza konkretnego funduszu.

Czym lub kim jest depozytariusz? Zgodnie z przepisami, cały majątek funduszu inwestycyjnego (a więc też wpłacane przez klientów pieniądze) musi być przechowywany przez podmiot niezależny od towarzystwa zarządzającego danym funduszem. Funkcję depozytariusza mogą pełnić banki lub domy maklerskie spełniające ustawowo określone kryteria. Dzięki temu nawet w przypadku hipotetycznych kłopotów finansowych TFI lub IQ money można spać spokojnie.

5. Co to jest SuperLokator i czym różni się od lokaty?

SuperLokator to fundusz inwestycyjny, który lokuje środki klientów głównie na najlepszych lokatach dostępnych w polskich bankach. Każdy wie jak działa lokata. Po wpłaceniu danej kwoty na określony czas, z góry wiadomo, ile można na tym zarobić.

Fundusze inwestycyjne działają inaczej – w ich przypadku z góry wiadomo, w co będą inwestowane pieniądze, ale wynik finansowy nie jest pewny.

W przeciwieństwie do lokaty, środki z funduszu można wycofać w dowolnym momencie, nie tracąc wypracowanego zysku. SuperLokator pozwala więc połączyć elastyczność inwestycji w fundusze z gwarancją określonego zysku. W ramach promocji dla nowych klientów przygotowano bonus w wysokości 5 proc. w skali roku przez 30 dni.

6. Dlaczego SuperLokator nie ma gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, skoro lokuje kapitał w lokaty?

SuperLokator to fundusz inwestujący środki klientów w depozyty bankowe, a nie lokata bankowa. Dzięki temu można lokować środki w różnych bankach, aby maksymalizować swoje zyski. Gwarancjami BFG są z mocy prawa objęte środki zgromadzone we wszystkich bankach krajowych, ale nie majątek funduszu inwestycyjnego.

7. Jak działa ta promocja z gwarantowanymi 5 proc.?

To proste. Po wpłaceniu środków na SuperLokatora zwrócona zostanie różnica od zysku wypracowanego przez SuperLokatora w ciągu 30 dni z gwarantowanymi 5 proc. w skali roku.

Promocja dotyczy kapitału do 10 tys. złotych. Po zakończeniu okresu promocyjnego wpłacone środki mogą dalej zarabiać – zysk będzie zależał od wyniku funduszu. Dodatkowo dzięki programowi poleceń środki mogą zarabiać 5 proc. w skali roku nawet przez okres 12 miesięcy. Zasady programu są klarowne – za każde skuteczne polecenie SuperLokatora następuje przedłużenie o miesiąc promocyjnego oprocentowania osobie polecającej i komuś, kto skorzystał z polecenia.

8. Czy osoby z polecenia też mogą liczyć na wydłużony okres promocji?

Tak, każda osoba która skorzysta z polecenia innego użytkownika może liczyć na wydłużenie okresu promocji do 60 dni. Oczywiście dodatkowo może go jeszcze przedłużyć, polecając SuperLokatora swoim znajomym.

9. Czy istnieje ryzyko, że stracę środki inwestując w fundusze?

Fundusze, jak każda forma inwestowania, wiążą się z pewnym ryzykiem utraty środków. Na rynku dostępne są rozwiązania o różnych profilach ryzyka.

Wybierając fundusz należy pamiętać, że, co do zasady, mniejsze ryzyko wiąże się zazwyczaj ze stosunkowo niższym zyskiem z inwestycji.

Fundusze inwestycyjne o wyższym poziomie ryzyka mogą osiągnąć nawet dwucyfrowe stopy zwrotu w skali roku, ale w okresie zawirowań na rynkach finansowych mogą też ponieść znaczne straty. Każdy fundusz ma przypisany poziom ryzyka – od 1 do 7 – dzięki czemu z łatwością można wybrać opcję optymalnie dostosowaną do oczekiwań.

10. Czy fundusz może zbankrutować?

Fundusz inwestycyjny nie może zbankrutować. Tego typu podmiot posiada bowiem odrębną osobowość prawną, a jego aktywa wydzielone są z masy majątkowej towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Jedyne ryzyko, z jakim należy się liczyć, to wybór przez zarządzających nie do końca trafionych inwestycji. Samo towarzystwo nie ma bezpośredniego dostępu do ulokowanych środków, a jego ewentualne problemy finansowe nie mają wpływu na majątek funduszu. Innymi słowy – warto spróbować!

IQ money to platforma, która upraszcza sposób inwestowania w fundusze. – Chcemy zachęcić Polaków do inwestowania w fundusze. Dziś zaledwie 3 proc. gospodarstw domowych oszczędza w ten sposób. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych niemal co drugie gospodarstwo domowe ma w swoim portfelu fundusze. Liczymy na to, że nasze transparentne podejście, przejawiające się w pokazywaniu naszych przychodów z tytułu zaoferowania każdego produktu zmieni negatywne nastawienie millenialsów do branży finansowej – tłumaczy współzałożyciel IQ money Arkadiusz Zaremba. Spółka zobowiązała się do regularnego informowania o swoich zyskach i dokładnego obrazowania tego, w jakich proporcjach dzieli się nimi z klientami. Więcej o tej nowej platformie, dzięki której zakupy funduszy mają być tak proste jak zakupy w internecie (rejestracja trwa tylko 4 minuty), pisaliśmy tutaj.

Więcej produktów IQ money znajdziecie tutaj.

FUTOPIA