Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chiński system punktów społecznych przejmuje kontrolę nad życiem obywateli

Dystopijny “Big Brother”, który utrudni codzienną egzystencję nieposłusznych mieszkańców.
.get_the_title().

Już w 2020 roku chińskie państwo będzie bardzo silnie ingerować w życie swoich obywateli. To wtedy na poziomie narodowym zacznie działać system punktów społecznych, który każe nieposłusznych, a nagradza przykładnych mieszkańców Chin. Dystopijna wizja, w której rząd ma kontrolę nad codziennymi zachowaniami obywateli, wymierzając kary lub przydzielając nagrody, pozostająca dla większości społeczeństw świata w strefie totalitarnych koszmarów, wkrótce stanie się w Chinach rzeczywistością.

Źródło: New York Post

System klasyfikacji społecznej, w ramach którego chińskim obywatelom przydzielane i zabierane są punkty za dobre lub złe zachowania, zaczął funkcjonować już w 2014 roku. Według rządowego dokumentu jego celem jest wzmocnienie idei głoszącej, że “łamanie zaufania jest czynem haniebnym”. Mowa o zaufaniu społecznym, którego wyrazem jest przestrzeganie zasad, przykładne zachowanie i podporządkowywanie się prawu. Brzmi jak normalność znana z każdego demokratycznego społeczeństwa. W Chinach zastąpiono ją jednak wypaczoną wersją “Big Brothera”.

Źródło: CBS News
Źródło: wired.co.uk

Na razie system jest chaotyczny i fragmentaryczny. Rankingi obywateli w niektórych regionach tworzone są w ramach struktur lokalnej administracji, a w innych za pośrednictwem zewnętrznych firm technologicznych przechowujących dane personalne.

Punkty, które zbiera każdy obywatel, przesuwają go w górę lub w dół klasyfikacji.

Miejsce w rankingu związane jest z otrzymywaniem lub pozbawieniem pewnych przywilejów społecznych, ekonomicznych lub kulturowych. Metodologia, na której opiera się system, pozostaje tajemnicą. Znane są jednak przykłady występków i przewinień, które sprawiają, że dany obywatel spada w ogólnej klasyfikacji. Należy do nich między innymi palenie w miejscach objętych zakazem, niepoprawne prowadzenie auta, jazda na gapę, zakup zbyt wielu gier komputerowych czy publikowanie fake newsów w sieci.

Co grozi tym, którzy dopuszczą się przewinień, stracą punkty i spadną w społecznej klasyfikacji? Oto kilka przykładowych konsekwencji:

Zakaz zakupu biletów lotniczych lub kolejowych

Źródło: South China Morning Post

Niektórzy obywatele już teraz zmagają się z konsekwencjami systemu punktów społecznych. 9 milionów Chińczyków z niskim rankingiem zostało pozbawionych prawa do zakupu biletów na loty krajowe i przejazdy koleją. 3 miliony obywateli Chin nie ma już możliwości przejazdu pociągiem w wagonie pierwszej klasy.

Zmniejszenie prędkości internetu

Ci obywatele Chin, którzy dopuścili się występków takich jak umieszczenie treści na platformach społecznościowych, nielegalne ściąganie filmów, zbyt długie granie w gry komputerowe czy marnowanie pieniędzy na „frywolne” zakupy, muszą liczyć się z tym, że rząd zmniejszy im prędkość internetu.

Ograniczony dostęp do edukacji

Źródło: The Telegraph

Niski ranking społeczny może doprowadzić do tego, że niektórym obywatelom (lub ich dzieciom) odmawia się dostępu do edukacji w wybranych przez nich placówkach. Jednym z przewinień, z którym wiążą się konsekwencje tego typu, jest odmowa służby wojskowej.

Trudność w znalezieniu pracy

Obywatele, którzy znajdują się na nizinach społecznej klasyfikacji, nie będą mogli piastować wyższych stanowisk w państwowych przedsiębiorstwach, urzędach i organizacjach.

Utrudniona rezerwacja pokoi w dobrych hotelach

Źródło: Orbitz

Potępieni obywatele będą też mieli duże trudności z rezerwacją miejsc noclegowych w dobrych hotelach. Pod tym względem państwo nagradza przykładnych Chińczyków, dając im pierwszeństwo rezerwacji, możliwości wyboru lepszych pokoi i opcję zabukowania bez konieczności wpłacenia kaucji.

Odebranie prawa do posiadania psa

Źródło: CKGSB Knowledge

Nieposłuszni właściciele psów, którzy na przykład wyprowadzają je bez smyczy lub po nich nie sprzątają, muszą liczyć się z tym, że państwo zabierze im prawo do posiadania zwierzęcia domowego. Pies może zostać skonfiskowany, a jego właściciel zostanie zmuszony do zdania egzaminów z posiadania psa.

Publiczne potępienie

Nieposłuszni obywatele pojawią się na specjalnej liście, która zostanie podana do wiadomości publicznej. Prototypowa czarna lista już istnieje i jest narzędziem służącym do karania niektórych mieszkańców Chin, utrudniając im codzienną egzystencję.

Źródło: Richard van Hooijdonk

Na jakie nagrody mogą z kolei liczyć ci obywatele, którzy w klasyfikacji społecznej znajdują się wysoko? Rząd wyrazi swoje zadowolenie z ich zachowania w różnoraki sposób – oferując im zniżki na wynajem rowerów, preferencyjne oprocentowanie kredytów, zniżki na prąd czy wypromowanie profilu na serwisie randkowym.

Źródło: Wired UK

Chiński system ingerencji w życie obywateli nie jest, co zaskakujące, potępiany przez większość mieszkańców kraju. Niektórzy Chińczycy, zwłaszcza ci cieszący się wysoką pozycją w rankingu, ochoczo go popierają. Inni, aspirujący do posiadania uprawnień i przywilejów płynących z wysokiego miejsca w klasyfikacji, twierdzą, że nadaje on ramy relacjom społecznym, porządkując je.

Z zewnątrz postrzegany jest jednak jako tragiczne urzeczywistnienie fikcyjnego świata z powieści Orwella – Human Rights Watch słusznie nazwał go “mrożącym krew w żyłach”.

Aż strach pomyśleć, jakie jeszcze dystopijne wizje mogą wkrótce ziścić się we współczesnych Chinach.

FUTOPIA