Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego nastolatki jedzą kapsułki do prania, czyli Tide Pod Challenge

Okazuje się, że w 2018 roku trzeba przestrzegać nastolatki przed jedzeniem detergentów. Wszystkiemu winne jest Tide Pod Challenge.
.get_the_title().

Tide Pod Challenge i inne wyzwania tego typu nie są nowością. Różne wyzwania podbijały przecież internet w ostatnich latach – od tych szlachetnych, jak Ice Bucket Challenge, przez absurdalne w rodzaju Mannequin Challenge, czy zupełnie bezsensowne i niekiedy niebezpieczne jak Kylie Jenner Lip Challenge, Cinnamon Challenge lub właśnie Tide Pod Challenge. Najnowsze wyzwanie polega na sfilmowaniu się podczas jedzenia… kapsułki do prania. Jego źródłem jest tekst na satyrycznej stronie The Onion, w którym niemowlak deklaruje, że nie może dłużej powstrzymywać się przed zjedzeniem jednej z tych pysznie wyglądających kapsułek. Tekst zainspirował następnie wiele memów, a w marcu zeszłego roku College Humor zamieściło na YouTubie skecz koncentrujący się właśnie wokół jedzenia kapsułek. Wszystko pozostałoby w sferze żartów, gdyby nie to, że nastolatki rzeczywiście podjęły ostatnio wyzwanie Tide Pod Challenge.

Szkopuł w tym, że Tide Pods są trujące. W składzie tych niezwykle skoncentrowanych kapsułek znajduje się etanol, polimery i nadtlenek wodoru – wszystkie te substancje są toksyczne.

Zjedzenie kapsułek może wywołać biegunkę czy wymioty, a w ekstremalnych przypadkach nawet zagrozić życiu.

W Stanach Zjednoczonych w całym 2016 roku 39 nastolatków w wieku od 13 do 19 lat trafiło do szpitala z powodu zatrucia kapsułkami do prania. W 2017 roku było to już 53 nastolatków. W ciągu pierwszych 15 dni 2018 roku do szpitala trafiło ich już 39. Co ciekawe, w międzyczasie spada liczba dzieci poniżej 5 roku życia, które trafiają do szpitala z powodu zjedzenia tego rodzaju kapsułki. Sprawa jest na tyle poważna, że przed jedzeniem tych detergentów przestrzega nie tylko produkująca je firma Procter & Gamble, ale także Amerykańska Komisja Bezpieczeństwa Dóbr Konsumpcyjnych (CPSC) i oczywiście lekarze. Nawet YouTube, gdzie biorący udział w wyzwaniu postowali swoje filmiki, jest przeciwny Tide Pod Challenge. – Wytyczne dla społeczności YouTube zabraniają zamieszczania treści, które mają zachęcać do niebezpiecznych działań, które nieodłącznie wiążą się z fizycznymi szkodami – napisał serwis w swoim oświadczeniu. Obecnie usuwa filmiki, w których nastolatki podejmują wyzwanie.

Źródło: Huffington Post, Time, Independent
Tekst: NS

SURPRISE