Są nowe badania dowodzące, że ketamina może leczyć ciężką depresję

Ketamina może być pomocna w ciągu pierwszych tygodni leczenia depresji.
.get_the_title().

Ketamina znana jest głównie jako silny środek znieczulający i imprezowy narkotyk. Mnoży się jednak liczba dowodów na to, że substancja może być również pomocna w leczeniu ciężkiej depresji. Już cztery lata temu dowodził tego brytyjski naukowiec Rupert McShane w wywiadzie dla BBC. – Dla niektórych to naprawdę drastyczna zmiana, ale na lepsze! Proszę mi wierzyć, kiedy patrzę na pacjenta, wracającego do zdrowia, wiem, że warto było zostać psychiatrą. Ci, których poddałem tego typu terapii, twierdzą, że ketamina pomogła im odzyskać tryb myślenia sprzed choroby, a ich bliscy cieszą się z odzyskania członka rodziny – argumentował wówczas lekarz. Teraz ketaminę przebadała pod tym kątem grupa naukowców z Yale School of Medicine we współpracy z Janssen Research and Development, farmaceutyczną spółką podlegającą Johnson and Johnson. Efekty zostały opublikowane w specjalistycznym czasopiśmie „American Journal of Psychiatry”. Choć nie po raz pierwszy naukowcy zajęli się tematem ketaminy i depresji – podobne badania przeprowadzone przez Columbia University opublikowane zostały w tym samym periodyku w grudniu – nigdy wcześniej nie uczestniczyła w nich firma farmaceutyczna.

W badaniu wzięło udział 68 osób cierpiących na depresję i narażonych na samobójstwo.

Grupę losowo podzielono na dwie części – jedna z nich przyjmowała ketaminę dwa razy w tygodniu przez miesiąc, a druga w tym samym czasie otrzymywała placebo.

Obie substancje były przyjmowane w formie sprayu do nosa. Godzinę po przyjęciu przez badanego substancji, naukowcy sprawdzali jego stan za pomocą skali depresji Montgomery-Asberg. Następnie korzystali również ze specjalistycznej skali samobójczych ideacji służącej do mierzenia ryzyka samobójstwa u pacjentów. Okazało się, że stan grupy osób biorących ketaminę się polepszył – zmniejszyła się nie tylko liczba ich symptomów depresyjnych, ale też miały mniej myśli samobójczych. Jednak nie znaczy to wcale, że ketamina całkowicie wyeliminowała depresję badanych. Naukowcy donoszą, że po 25 dniach substancja przestała działać. Badacze sądzą, że w związku z tym ketamina może być używana u pacjentów cierpiących na ciężką depresję i uporczywe myśli samobójcze w początkowym etapie leczenia. Większość leków na depresję zaczyna w pełni działać dopiero po 4-6 tygodniach. Substancja może więc pomóc w zniwelowaniu dotychczasowej luki w procesie leczenia. Zanim jednak ketaminowy spray do nosa trafi na rynek, będzie musiał przejść trzy fazy testów.

Źródło: Quartz
Tekst: NS

SURPRISE