Instytut morski, National Geographic i Fundacja Mare alarmują – gigantyczne zagrożenie dla Bałtyku

Tykająca bomba i półtora miliona litrów paliwa mogą w każdym momencie skazić ogromny obszar nad polskim morzem. Wszystko to za sprawą wraku znajdującego się na dnie Bałtyku. Naukowcy z Fundacji MARE i Instytutu Morskiego w Gdańsku szukają rozwiązania. Podpisz ich petycję.
.get_the_title().

Statek Franken był zaopatrzeniowcem niemieckiej floty, w ostatniej fazie wojny dostarczał paliwo i amunicję dla jednostek, które działały na obszarze Zatoki Gdańskiej. W kwietniu 1945 roku został zaatakowany przez rosyjskie samoloty i skutecznie zatopiony.

Dziś leży na samym środku Zatoki Gdańskiej i stanowi ogromne zagrożenie dla ekosystemu.

Powód jest oczywisty – był to tankowiec przewożący duże ilości paliwa. Z danych wynika, że mogły to być nawet 1 500 000 litrów paliw, nie licząc tych, które miał w zbiornikach na swój własny użytek. Na dnie obok wraku zalega plama paliwa ciężkiego, a normy stężenia substancji toksycznych i rakotwórczych zostały tam przekroczone nawet kilkaset razy.

W Zatoce Gdańskiej mieliśmy już jedną taką katastrofę na skutek wycieku z wraku – w Zatoce Puckiej z wraku Sztudgart. Paliwo opadło na dno i znajduje się w osadach, mimo częściowego usunięcia pozostałości wciąż są na dnie i się rozprzestrzeniają. W przeciągu 6 lat od tego wycieku obszar ten zwiększył się 6-cio krotnie i w tej chwili jest to 416 metrów kwadratowych, które obecnie tak naprawdę są kompletną pustynią.

Śmiertelność wszelkich organizmów na tym obszarze wyniosła 100 proc.

Przy Frankenie coś takiego może mieć miejsce, ale na większą skalę, ponieważ jest to tankowiec i było na nim znacznie więcej paliwa. Jest ono też innego rodzaju – prawdopodobnie uniesie się ku górze, a nie opadnie na dno i na skutek prądów morskich zostanie przeniesione i rozprzestrzenione po całej zatoce, łącznie z Półwyspem, co będzie skutkowało zaolejeniem wszystkich plaż na półwyspie. Piasek może zostać całkowicie zaolejony nawet do metra głębokości i wtedy nie da się z tym już nic zrobić. Bardzo zagrożone są też wszystkie zwierzęta. Dlatego powstrzymanie tego wycieku jest kluczowe.

Oprócz strat środowiskowych, taki wyciek ropy będzie przyczyną ogromnych strat ekonomicznych – mówimy tu o załamaniu się całej turystyki w rejonie, ucierpi na tym cała Aglomeracja Trójmiejska i będzie to miało miejsce przynajmniej przez kilka lat. Dużo czasu zajmie środowisku powrócenie do obecnego stanu – jeśli w ogóle będzie to możliwe. – Jest to sprawa nas wszystkich – mówi Olga Sarna z Fundacji Mare.

Badania wykazały, że statek może złamać się pod swoim ciężarem, a co za tym idzie dojdzie do wycieku wszystkich substancji na niespotykana skale.

W swoim raporcie naukowcy wskazują możliwe skażenie od miejscowości Piaski po Hel, sześć obszarów Natura 2000, Zatokę Pucką, Półwysep Helski, klif orłowski, Ujście Wisły, Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną.

Do wycieku paliwa ze zbiornika Franken może dojść w każdej chwili: dziś, za miesiąc, jeszcze w tym roku, za dwa lata albo za pięć. Naukowcy nie są obecnie w stanie przewidzieć, ile czasu zostało, ale są przekonani, że do takiego wycieku dojdzie. By tego uniknąć, konieczne jest zorganizowanie ekspedycji i przeprowadzania kosztującej operacji kosztującej ok. 10–20 mln euro – Paliwo trzeba wypompować ze zbiorników i zastąpić je wodą, wrak należy już później zostawić samemu sobie – tłumaczy dr inż. Hac.

Fundacja MARE wraz z pracownikami Instytutu Morskiego w Gdańsku lobbuje na rzecz zabezpieczenia wraku Franken i wypompowaniu z niego niebezpiecznego dla środowiska paliwa. By się to udało, potrzebne jest wsparcie sponsorów – zarówno państwowych, jak i prywatnych. W tej chwili Fraken ma pozyskane wsparcie od licznych instytucji rządowych związanych z ochroną środowiska.

Fundacja przygotowała apel, pod którym w trzy miesiące chce zebrać ok. 100 tys. podpisów – namawiamy was więc do wsparcia i podpisania petycji (link tutaj).

Warto poinformować, że w ciągu ostatniego miesiąca na Bałtyku zginęło już trzech nurków badających wraki różnych statków. Sprawy są wyciszane, ale ludzie starający się ratować ekosystem ryzykują własnym życiem dla dobra ludzkości. Zastanówcie się 10 razy nad swoją działalnością na rzecz środowiska i udostępniajcie ten post, aby zwiększyć świadomość ludzi na temat zagrożeń, które są na wyciągnięcie ręki i dotyczą każdego z nas.

SURPRISE