Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ponad 11 tysięcy naukowców podpisało petycję dotyczącą zahamowania wzrostu liczby ludności

W czasopiśmie naukowym „BioSciene” wydawanym przez Oxford University Press opublikowano kontrowersyjny artykuł, z którego wynika, że jednym z rozwiązań kryzysu klimatycznego jest ustabilizowanie, a nawet stopniowe zredukowanie światowej populacji.
.get_the_title().

Jak wynika z dokumentu World Scientists’ Warning of a Climate Emergency, pogłębiające się negatywne efekty zmian klimatycznych są spowodowane nie tylko przez emisje gazów cieplarnianych, ale także przez nadmierną konsumpcję.

Pod artykułem podpisało się 11 258 naukowców ze 153 krajów i zaproponowało konkretne działania, które mają na celu zredukowanie negatywnych efektów zmian klimatycznych.

Większość z nich jest już powszechnie znana i akceptowana w świecie nauki. Chodzi m.in. o dbanie o środowisko naturalne, niejedzenie mięsa czy zaprzestanie używania paliw kopalnych. Na liście znalazł się także jeden mocno dyskusyjny punkt odnoszący się do tego, co świat może zrobić z nieustannie zwiększającą się liczbą ludności.

plantbasednews.org

Według artykułu, „rosnąca o 80 milionów rocznie i o ponad 200 tys. dziennie ludzka populacja musi zostać unormowana, a potem stopniowo zmniejszona – w sposób, który zapewni integralność społeczeństwa.” Istniejące koncepcje, które mogą wpłynąć na polepszenie sytuacji to m.in placówki zajmujące się planowaniem rodziny, równość kobiet i mężczyzn oraz unormowanie poziomu edukacji na całym świecie.

Opublikowane w artykule założenia wzbudziły liczne kontrowersje.

Według Josepha Majkuta, dyrektora ds. polityki klimatycznej w Niskanen Center w Waszyngtonie artykuł wpisuje się bezpośrednio w konserwatywną narrację, wedle której „nauka o klimacie i wynikające z niej konkluzje są produktem ruchu ideologicznego”. Głos zabrał również Arvind P. Ravikumar, adiunkt Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki na Uniwersytecie w Harrisburgu, publikując na swoim Twitterze poniższy wpis:

Obecnie na świecie żyje 7,7 miliarda ludzi. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do 2050 roku populacja może się zwiększyć do 9,7 miliarda, a pod koniec wieku do prawie 11 miliardów.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: educationquizzes.com

FUTOPIA