Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Linia brzegowa Wielkiej Brytanii gwałtownie się zwęża. Konieczne przesiedlenia ludności

Dzięki zdjęciom Mike'a Page'a możemy zobaczyć różnicę pomiędzy stanem bieżącym a tym z 1999 roku.
.get_the_title().

Brytyjska linia brzegowa kurczy się w tempie znacznie szybszym od zakładanego.

Fotografie wykonane w tych samych miejscach przez Mike’a Page’a dwie dekady temu oraz w 2019 roku wyraźnie pokazują skalę erozji klifów.

Problem szczególnie dotkliwy jest we wschodniej Anglii, zwłaszcza w hrabstwach Norfolk i Suffolk. Ze względu na stałe podmywanie gruntu dochodziło tam już nawet do zapadania się budynków w morską toń, jak choćby w Hemsby w 2013 roku. We wspomnianej miejscowości zaledwie w ciągu dwóch dni fale pochłonęły w ubiegłym roku ponad sześć metrów klifu. Z kolei w bieżącym taka niespodzianka przywitała mieszkańców Yorkshire:

fot. independent.co.uk

Jak mówi autor zdjęć, które zobaczycie poniżej, w ciągu dwudziestu lat woda przesunęła się w niektórych terenach wschodniej Anglii aż 800 metrów w głąb lądu, a wszystko wskazuje na to, że będzie tylko gorzej. W efekcie w wielu regionach zachodzi konieczność ewakuacji ludności. Brytyjskie prawo wciąż niestety bagatelizuje kwestię utraty przybrzeżnych obiektów, w związku z czym ludzie muszą często ratować dobytek na własną rękę i bez wsparcia państwa.

Większość specjalistów przyczyny tak gwałtownej przybrzeżnej erozji dopatruje się w zmianach klimatycznych, w tym we wzroście temperatur i topnieniu lodowców.

Również oficjalne stanowisko Committee on Climate Change z października stawia sprawę jasno – wzrastający poziom mórz będzie się przyczyniał do dewastacji domów, dróg czy pól usytuowanych w pobliżu linii brzegowej. Szacuje się, że do końca wieku woda w oceanach podniesie się o ok. metr.

Mike Page przez 50 lat wykonał z samolotu ok. 150 tys. zdjęć. Oto kilka z nich, przyrównujących głównie sytuację w 1999 i 2019 roku, które chyba najlepiej ilustrują skalę tarapatów mieszkańców nadmorskich terenów w Wielkiej Brytanii:

Benacre Pumping Station, Suffolk, fot. independent.co.uk
Benacre, Suffolk, fot. independent.co.uk
Caravan Park by Happisburgh, Norfolk, fot. independent.co.uk
Easton Bavents, Suffolk, fot. independent.co.uk
Happisburgh, Norfolk, fot. independent.co.uk
Happisburgh, Norfolk, fot. independent.co.uk
Latarnia morska Orfordness, Suffolk, fot. independent.co.uk
Winterton, Norfolk, fot. independent.co.uk

Tekst: WM

FUTOPIA