Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 żelaznych zasad inwestowania dla początkujących

Chcielibyście ulokować część środków w funduszach, a nie wiecie jak zacząć? Ten poradnik jest właśnie dla was!
.get_the_title().

Zainwestowanie części swojego kapitału w generujący zyski fundusz i czerpanie w ten sposób dodatkowego, biernego przychodu to scenariusz, który marzy się wielu. Problem w tym, że najczęściej kończy się jedynie na planach, gdyż na fundusze inwestycyjne nadal patrzymy nieufnie. W Polsce tylko 4 proc. gospodarstw domowych inwestuje w fundusze, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych jest to 45 proc. Obawiamy się, że na polu, o którym nie mamy zbyt dużego pojęcia, zostaniemy oszukani przez bardziej doświadczonych graczy albo po prostu źle ulokujemy pieniądze. Tymczasem inwestycja w fundusze, przy odrobinie wyczucia i analitycznego nosa, może okazać się strzałem w dziesiątkę nawet dla osób niespecjalnie rozeznanych w inwestycyjnym światku.

Z tego powodu przygotowaliśmy krótki poradnik skupiony na absolutnych podstawach inwestowania. W dobie niżu demograficznego, regularnej emigracji i szeregu wielu innych społeczno-ekonomicznych czynników, mogących budzić realne obawy co do wydolności systemu emerytalnego, warto zainteresować się alternatywnymi metodami na zwiększenie i zabezpieczenie swojego kapitału.

1. Jasno określ swój cel i potrzeby inwestowania

Jedni nastawieni są na szybki zarobek inni planują długoterminowy przychód, którym będzie można zabezpieczyć się na starość. Każdy taki cel wymaga odmiennych strategii inwestycyjnych i wyboru portfeli o określonej, odpowiadającej nam specyfice. Bogatą ofertę funduszy o przeróżnych horyzontach inwestycyjnych (od krótkoterminowych do obejmujących kilka lub wiele lat) znajdziecie na iqmoney.pl/fundusze.

2. Oszacuj budżet i dobierz strategię?

Na początku warto mądrze oszacować kwotę, którą możemy przeznaczyć na inwestycje. Popularnym sposobem rozpoczęcia przygody z funduszami jest lokowanie w fundusze np. 50 proc. oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu drugich 50 proc. jako tzw. nietykalnej „poduszki”. Następnie możemy proporcjonalne zwiększać inwestowany kapitał o kwotę zarobku, jaki z jego tytułu uzyskaliśmy. Można też spróbować regularnego (np. co miesiąc) odkładania stałej kwoty (chociażby 200 zł) powiększającej nasz kapitał inwestycyjny.

3. Dywersyfikuj – nie inwestuj wszystkiego w jeden produkt

Jeden z podstawowych błędów początkujących inwestorów stanowi lokowanie wszystkich, często gromadzonych długo i z dużym trudem, środków w jeden produkt.

Oczywiście, przy odrobinie szczęścia może to dać duży zysk, jednak jeśli notowania okażą się niekorzystne, grozi to utratą bądź znacznym nadwyrężeniem stanu kapitału w mgnieniu oka. Dywersyfikacja, czyli rozdzielenie naszego portfela na kilka zupełnie odmiennych funduszy, pozwoli zminimalizować ryzyko i zapewni dużo większy spokój, co szczególnie ważne w trakcie nauki i zdobywania pierwszych doświadczeń.

4. Monitoruj ryzyko

Bardzo ważna jest też umiejętność świadomego zarządzania ryzykiem – każdy z funduszy ma określoną skalę w stosunku do wysokości stopy zwrotu.

Określa się ją wskaźnikiem SRRI przyjmującym wartości od 1 (te najbardziej stabilne) do 7 (niepewne, ale dające często możliwość szybkiego wzbogacenia się). Jakie cyferki określają konkretne typy funduszy? Pieniężne to w tej skali zazwyczaj 1-3, dłużne 2-4, mieszane 3-5 zaś akcyjne 5-7. Oczywiście to bardzo umowny podział i często zdarzają się od niego odstępstwa. By uniknąć stresujących sytuacji warto jednak od razu zaznajomić się z opisami oraz charakterystyką konkretnych portfeli i starannie wyselekcjonować te, które odpowiadają naszej wizji.

5. Uważaj na opłaty

Niektórzy dystrybutorzy pobierają od klientów opłaty manipulacyjne za zakup lub sprzedaż funduszy, które obniżają Twój zysk z inwestycji. Kupując fundusze w IQ money nie musisz się tym martwić. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii w procesie dystrybucji funduszy, IQ money może obniżyć swoje koszty, a w konsekwencji nie pobierać opłat od klientów. Inwestując z IQ money nie tracisz na opłatach manipulacyjnych, a dodatkowo możesz otrzymać zwrot części opłat pobieranych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych od klientów w formie corocznej IQ premii.

IQ money to platforma, która upraszcza sposób inwestowania w fundusze. – Chcemy zachęcić Polaków do inwestowania w fundusze. Dziś zaledwie 3 proc. gospodarstw domowych oszczędza w ten sposób. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych niemal co drugie gospodarstwo domowe ma w swoim portfelu fundusze. Liczymy na to, że nasze transparentne podejście, przejawiające się w pokazywaniu naszych przychodów z tytułu zaoferowania każdego produktu zmieni negatywne nastawienie millenialsów do branży finansowej – tłumaczy współzałożyciel IQ money Arkadiusz Zaremba. Spółka zobowiązała się do regularnego informowania o swoich zyskach i dokładnego obrazowania tego, w jakich proporcjach dzieli się nimi z klientami. Więcej o tej nowej platformie, dzięki której inwestycje w fundusze mają być tak proste jak zakupy w internecie, pisaliśmy tutaj.

Więcej produktów IQ money znajdziecie tutaj.

FUTOPIA