Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Warszawa wśród najlepszych miast dla miłośników kraftów według CNN

Dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli browarów rzemieślniczych: nie musicie już jeździć za granicę, by napić się dobrego piwa. CNN Travel umieściło Warszawę wśród piętnastu miast z najlepszymi kraftami na świecie.
.get_the_title().

Browary kraftowe nie mają w Polsce zbyt długiej historii. Ich rozwój to właściwie kwestia ostatniej dekady, kiedy to ich obecność na rynku alkoholowym zaczęła powoli przenikać do świadomości konsumentów i stanowić coraz poważniejszą konkurencję dla popularnych marek piwnych.

Tym bardziej możemy być z siebie dumni, skoro po około dziesięciu latach pracy nad produkcją polskich kraftów, CNN umieszcza Warszawę na szlaku piętnastu najatrakcyjniejszych miast dla piwoszy na świecie.

W rankingu znalazły się ponadto między innymi Berlin, Budapeszt, Melbourne, Portland, Tokio czy Bruksela.

Rafał Kowalczyk, jeden z najbardziej znanych polskich sensoryków piwa i właściciel lokalu Jabeerwocky, nie jest zaskoczony wyborem autorów zestawienia. Według eksperta, ponieważ w przeciwieństwie do Belgii czy Niemiec brakuje nam wieloletniej tradycji warzenia browaru, chętniej eksperymentujemy i jesteśmy otwarci na czerpanie piwnych inspiracji z innych kultur. Sytuację na rynku browarów w Polsce Kowalczyk porównuje do okresu prohibicji w USA, po której Stany Zjednoczone musiały od zera ustalić zasady funkcjonowania rynku alkoholi.

Podobnie jak Amerykanie, przeszliśmy tę samą drogę z browarami kraftowymi w Polsce. Ale my zrobiliśmy to szybciej! – mówi Kowalczyk.

CNN szczególnie poleca w Warszawie wizytę w Kuflach i Kapslach na Nowogrodzkiej, gdzie można spróbować na przykład Ataku Chmielu z browaru Pinta. Ta rekomendacja jest o tyle znamienna, że początek kraftowej rewolucji w Polsce związany jest właśnie z rozpoczęciem produkcji w Pincie. Niewątpliwie więc taką sentymentalną podróż powinien zafundować sobie każdy prawdziwy znawca piwa. CNN doceniło również browar Artezan, którego wytworów spróbujecie w firmowym pubie na Moniuszki.

Od siebie polecimy wam dodatkowo Cuda na Kiju, Drugie Dno czy wszystkie lokalizacje Piw Paw. Z żadnego z tych miejsc nie wyjdziecie spragnieni!

Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych podsumowującego produkcję zrzeszonych w ramach stowarzyszenia browarów za rok 2018, wobec prawie 41 milionów hektolitrów piwa wyprodukowanego w Polsce łącznie w trzech segmentach rynku (koncernowy, regionalny i kraftowy/rzemieślniczy), udział piw kraftowych plasuje się w okolicach 0,5 proc. Niby niedużo, ale jednocześnie w 2018 roku pojawiło się aż 357 premierowych piw rzemieślniczych. Czyli średnio jeden nowy kraft dziennie!

Skoro już na początku naszej kraftowej kariery jesteśmy tak doceniani na tle konkurencji z całego świata, to aż nie możemy się doczekać, co będzie dalej!

Tekst: KG

FOODIE