Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie obwiniaj mieszania alkoholu o dzisiejszego kaca! Mit o kolejności picia obalony

Piwo przed winem to zdecydowanie dobry wybór – tak mówi odwieczna wskazówka dotycząca mieszania napojów. Jednak przeprowadzone badania nie potwierdzają tej zasady.
.get_the_title().

Wielu z nas ma własne sposoby zapobiegania kacowi lub radzenia sobie z nim. Jednak zaskakująco mało zrozumiałe jest, co dokładnie powoduje kaca, a nauka nie znalazła naprawdę skutecznego lekarstwa. Aby przetestować, czy rzeczywiście kolejność, w jakiej wypijamy napoje alkoholowe, ma wpływ na to, jak się czujemy następnego dnia, naukowcy przebadali 90 uczniów niemieckiego uniwersytetu w wieku od 19 do 40 lat. Badani podzieleni zostali na trzy grupy. Pierwsza grupa wypiła około 2,5 litra piwa, a następnie cztery duże kieliszki białego wina. Druga wypiła te same ilości alkoholu, ale w odwrotnej kolejności, natomiast trzecia, kontrolna grupa wypiła tylko piwo lub tylko wino. Tydzień później uczestnicy dwóch pierwszych grup zamienili się, a ci z grupy kontrolnej zmienili tylko rodzaj alkoholu. Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę, jak bardzo byli pijani pod koniec każdego dnia badania. Byli przy tym również pod nadzorem lekarskim przez noc.

Wyniki zmierzone za pomocą kwestionariusza wykazały, że zmiana kolejności napojów nie wpłynęła istotnie na uporczywość kaca.

UNSPLASH

Nie można było również przewidzieć intensywności kaca w oparciu o takie czynniki jak wiek, masa ciała, nawyki związane z piciem alkoholu i częstotliwość występowania kaca.

Jednak istniała różnica między płciami – to kobiety miały nieco gorszego kaca niż mężczyźni.

Jedynym wiarygodnym sposobem przewidywania, jakie boleści będziesz odczuwać następnego dnia, jest to, jak bardzo się czujesz pijany i czy byłeś chory podczas zakrapianej nocy. Wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na te kwestie podczas picia – powiedział Jöran Köchling, główny autor badań.

UNSPLASH

Chociaż powody występowania kaca nie są dobrze rozumiane przez naukę, uważa się, że jego przyczyną może być odwodnienie, nasz układ odpornościowy oraz zaburzenia naszego metabolizmu i hormonów. Dodawane do drinków barwniki oraz środki aromatyzujące mogą również przyczynić się do jeszcze bardziej bolesnego znoszenia kaca. Jednym z wniosków badania było to, że osoby, które wymiotowały były bardziej narażone na ciężkiego kaca.

Czy to oznacza, że ​​umyślne oczyszczanie się z alkoholu, aby zmniejszyć kaca lub poczuć się mniej pijanym- to także mit?

Dr Kai Hensel, naukowiec z University of Cambridge, powiedział, że pozbycie się alkoholu z organizmu oznacza, że ​​będzie on wchłaniany w mniejszej ilości przez organizm, co może sprawić, że poczujemy się lepiej następnego dnia. Ale dr Hensel nadal nie poleca tej czynności. Jednak nieprzyjemne kacowe samopoczucie ma też jakiś cel. Eksperci twierdzą, że jest to naturalny system ostrzegania, który zachęca nas do ograniczenia ilości wypijanego alkoholu.

PIXABAY

Co zrobić gdy kac już nas dopadnie? Nie ma skutecznego lekarstwa, które sprawi, że kac minie w mgnieniu oka, chociaż dobre nawadnianie się, środki przeciwbólowe i pokarmy bogate w cukier mogą złagodzić dyskomfort.

Poza tym pamiętajcie: nie pijcie na pusty żołądek oraz unikajcie picia ciemnych alkoholi (brandy, ciemne piwo, czerwone wino), bo zawierają substancje chemiczne, które podrażniają naczynia krwionośne oraz tkankę mózgu i mogą wzmocnić kaca.

Do tego jak najbardziej zalecane jest popijanie wody – zarówno w trakcie, jak i przed pójściem spać.

Tekst: Marta Mankiewicz

FOODIE