Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 książek o jedzeniu idealnych na prezent dla foodie [KONKURS]

Oto 5 książek, które ucieszą fanów dobrej lektury i kuchni.
.get_the_title().

Książka to zawsze dobry pomysł na prezent, zwłaszcza pięknie wydana. Przed wami nasze zestawienie 5 książek, które ucieszą fanów dobrej lektury i kuchni. Pod postem czeka na was konkurs przygotowany z Wydawnictwem Buchmann.

1.”Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem” Sophie Manolas

Czym jest dieta „superfood”? Tego dokładnie dowiecie się z książki „Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem”, ale zdradzimy, że są to produkty i mikroelementy, które charakteryzują się niesamowitymi właściwościami dla naszego zdrowia. Autorką tej pozycji jest Sophie Manolas – ekspertka do spraw odżywiania, która omawia ponad 60 rodzajów superfoods i podpowiada, jak najlepiej wykorzystać ich zbawienne właściwości we własnej kuchni. Manolas spędziła całe dzieciństwo na wsi – te czasy utwierdziły ją w przekonaniu, że posiadanie przydomowego ogródka i spożywanie świeżych produktów już od najmłodszych lat jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Choroba, z którą stoczyła długą walkę – zespół policystycznych jajników – zmobilizowała ją do rozpoczęcia studiów związanych z odżywianiem i dietetyką, ponieważ jedynym skutecznym lekarstwem na jej problemy okazała się zmiana diety. Teraz swoją wiedzą i przepisami dzieli się z kobietami na całym świecie.

Zdjęcia dla F5: Dominika Kurska, Katarzyna Tychoniewicz

2. „KAUKASIS. Kulinarna podróż po Gruzji i innych krajach Kaukazu”, Olia Hercules

Tę książkę można śmiało nazwać opowieścią zapisaną w przepisach. Przepisach niezwykłych, bo takich, które wyrażają fascynację do smaków kuchni kaukaskiej z pogranicza dań azjatyckich i europejskich. Publikacja jest sentymentalną podróżą Olii Hercules szlakiem jej ormiańskiej rodziny. Autorka za cel bierze sobie odtworzenie oryginalnych przepisów i smaków Gruzji i innych krajach regionu. Jednak „Kaukasis” to nie tylko przepisy oprawione w piękną szatę graficzną – to przede wszystkim ciekawostki o kulturze i tradycjach gruzińskich, które im dłużej się czyta, tym są bardziej wciągające.

Zdjęcia dla F5: Dominika Kurska, Katarzyna Tychoniewicz

3. „Italia do zjedzenia”, Bartosz Kieżuń

„Italia do zjedzenia” to kolejna książka kucharska, która jest połączeniem książki kucharskiej i przewodnika po pięknym kraju, jakim są Włochy. Wydaje się, że to połączenie idealne – w końcu, kto z nas nie lubi pizzy czy włoskich past? Bartek Kieżun, z wykształcenia etnolog, z urodzenia mentalny Włoch, ale z zamieszkania krakowianin, postanowił zabrać nas w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni – z tą książką zwiedzamy włoskie regiony i poznajemy historię kuchni tego państwa. Całość uzupełniona jest pięknymi i minimalistycznymi zdjęciami potraw. Niech ta książka zachęci was do poznawania także tych mniej uczęszczanych miejsc we Włoszech, które opisuje Kieżun.

Zdjęcia dla F5: Dominika Kurska, Katarzyna Tychoniewicz

4. „Trufla. Same dobre rzeczy”, Patrycja Dolecka

Niech nie zmyli was tytuł – nie jest to książka poświęcona temu jednemu z najdroższych grzybów na świecie. Trufla to pseudonim blogerki Patrycji Doleckiej. Jej autorska publikacja jest o “samych dobrych rzeczach”, czyli o prostocie, bliskości i więzach rodzinnych, które powstają przy rodzinnym stole. Znajdziecie w niej wiele przepisów kuchni polskiej w nowoczesnym ujęciu, ale też wiele dań kuchni światowej. Mówiąc o “Trufli”, nie sposób nie wspomnieć o pięknych, klimatycznych, fotografiach, które definiują wyjątkowy charakter tej publikacji.

Zdjęcia dla F5: Dominika Kurska, Katarzyna Tychoniewicz

5. „Leksykon smaków”, Niki Segnit

Książka określana mianem „biblii smaków” została przetłumaczona na kilkanaście języków i cieszy się rewelacyjnym odbiorem wśród wszystkich miłośników gotowania oraz poszukiwaczy nowych smaków. Skąd ten fenomen? Książka wyjaśnia, dlaczego jedne produkty w połączeniu z innymi dają wspaniały efekt, a niektóre zestawienia… wprost przeciwnie. Autorka książki, Segnit Niki wybrała aż 99 produktów i podzieliła je na grupy wg tożsamości smaku – m.in. pieczony (czekolada, kawa, orzeszki ziemne), mięsny (kurczak, wieprzowina, wątroba), ziemisty (kumin, grzyby, buraki), morski (kawior, ostrygi, skorupiaki, białe ryby), leśny (orzechy laskowe, dynia piżmowa, kasztany). Następnie połączyła poszczególne składniki w pary i stworzyła własną smakową paletę, co przyniosło gigantyczną liczbę kombinacji (opisanych jest blisko 1000). Jeśli chcecie się przekonać, co do siebie najlepiej pasuje, koniecznie sięgnijcie po „Leksykon smaków”.

Zdjęcia dla F5: Dominika Kurska, Katarzyna Tychoniewicz

 

Zdjęcia dla F5: Dominika Kurska, Katarzyna Tychoniewicz

Za piękne ozdoby na sesję dziękujemy kwiaciarni Ani Róż oraz IKEA.

!!KONKURS!!

Wydawnictwo Buchmann ma dla was do wygrania książki „Superfood, czyli jak się leczyć jedzeniem” oraz „Kaukasis. Kulinarna podróż po Grucji i innych krajach Kaukazu”. Co trzeba zrobić? Wystarczy napisać pod postem (tutaj, nie na Facebooku), jaką NAJGORSZĄ potrawę przygotowaliście na Święta. Najciekawszą odpowiedź wybiorą nasze redakcyjne elfy. Macie czas do środy (20 grudnia), do godz. 14.00.

Zdjęcia dla F5: Dominika Kurska, Katarzyna Tychoniewicz
Zdjęcia dla F5: Dominika Kurska, Katarzyna Tychoniewicz
Zdjęcia dla F5: Dominika Kurska, Katarzyna Tychoniewicz

FOODIE